Soustředění PC5

Dýmka na čerstvém vzduchu - tohle nás nikdy neomrzí

19. - 20. srpna 2023


Stejně jako v minulosti i tentokrát dostal Valašský Fajfklub pozvání od přátel z PC5 Ruda nad Moravou na jejich soustředění, které se tradičně koná na Ivošově chatě v Hněvkově, poblíž Zábřeha.

Soustředění PC5 Ruda předcházela naše klubová akce, I. Špekáčkobraní u Kevina, kterou jsme založili novou tradici (jak se můžete dočíst v Nástěnkářově kronikovém zápisu), a která vytvořila příjemný základ pro nadcházející víkend. Na soustřední z našeho klubu vyrazil náš Honzík (který celý víkend protrpěl bojem s virózou, která mu přinesla nepříjemnou rýmu, kašel a v závěru víkendu i horečku) a moje maličkost, nápojový důstojník Winkel.

Do Hněvkova jsme vyrazili v sobotu dopoledne, poté, co jsme s Honzíkem a Kubou (rozumějte Kuba není členem klubu, ale nenápadně se snaží do něj proniknout) pomohli Kevinovi s úklidem po akci a naložením věcí do vozu a na vozík, vypravil jsem se s Honzíkem ve své splašené Corse, tentokráte obtěžkanou alkoholem (protože přeprava lahodných lihovin patří do gesce nápojového důstojníka) na cestu do Hněvkova.

Cestu, která normálním řidičům trvá hodinu a půl, se mi podařilo protáhnout na čas dvě hodiny a pět minut. Budiž mi částečnou omluvou, že velkou část zdržení má za vinu dopravní nehoda na D35 směrem ku Olomouci a také to, že jsem myslel na dobro žaludků posádky a zastavil jsem s Honzíkem na osvědčenou benzinkovovu gulášovou polévku.

Posledním zdržením na naší cestě bylo to, že mě navigace rozhodla vést starým známým heslem „podle týhle mapy jsme na támhletom kopci“. Ovšem to bych nebyl Winkel, abych nevynikal svými topografickými schopnostmi a práci s mapou a dále nespoléhaje se na navigaci, dovedl jsem nás podle mapy ladně a bezpečně až na místo konání.

Zdržení přišlo vhod, protože jsme dorazili akorát na oběd. Byli jsme pohoštěni mistrovským menu šéfkuchaře Oldy, který nás pohostil výbornou česnečkou a segedínským gulášem s knedlíkem, samozřejmě doplněným dobrým pivem.

Po obědě jsme se mohli věnovat dýmkám a doutníkům, došlo i na kávičku. Členové PC5 Ruda diskutovali o plánech cesty na Světové mistrovství v pomalém kouření dýmky, které se letos koná v rumunské Bukurešti a Grand Prix na Slovensku. Kromě toho jsme se bavili i o jiných soutěžích, na řeč přišla i příhoda z III. Májového kouření o stříbrný groš, která nelibě pohnula dýmkařským světem (a o níž se můžete dočíst ve Fojtově kronikovém zápisu), sdíleli své zkušenost ze soutěží, ale i mimo tento dýmkařský svět.

Když doba pokročila k podvečeru a příjezd dalších účastníků, začal večerní kulturní program, který zahrnoval uzená žebra, pivo a táborový oheň. K tomu se přidružila hudba a zpěv. Bavili jsme se jak harmonikou, na kterou hrál Pepa, tak i Lojzovou kytarou (nebyla našeho Lojzíka, ale Lojzy z Nového Malína), která kolovala mezi Lojzou a Martinem, zvaným jako „Pražák,“ ačkoliv byl od Kladna. (K mému úžasu jsem při družných hovorech zjistil, že se Martin zná s Láďou „Huberťákem“ Kučerou, frontmanem folk-country skupiny HOP TROP. Nechal si u něho spravovat kytaru.)

Soustředění přineslo nejen možnost sdílení zážitků a zkušeností, ale také příležitost navázat nová přátelství a utužit ty stávající.



                                        Sepsal a nafotil Winkel, nápojový důstojník Valašského fajfklubu

 

   





 

 

 

 

    text (C) a foto (C) Petr Steinbauer