XXIX. Mistrovství České republiky
XXI. Klání zemí Koruny České
XXII. Grand Prix Brno

A hlavně - 50. narozeniny Pipe Clubu Brno !!!

28. května 2022, Hustopeče u Brna


   Na poslední květnový víkend jsme se všichni dost těšili. My jsme před časem oslavili 20. narozeniny našeho klubu, a teď jsme byli pozváni na padesátiny! Je to úžasné výročí, a my ještě jednou blahopřejeme. 

A tak jsme jeli na jih v podstatě na čtyři akce v jedné, všechny jsou vypsány v záhlaví. Mistrovství republiky a Klání jsou v zásadě pohrobky neshod ve vedení dýmkařských svazů a asociací, kdy se z jedné zastřešující organizace staly na dlouhou dobu dvě. A jedna měla MČR, a druhá založila Klání. Po letech pánové zažili rozumu a začali opět fungovat společně. A Grand Prix Brno je soutěž domácích, také s úctyhodnou tradicí více než dvou desítek ročníků.

Co se týká naší účasti, jediná komplikace nastala kvůli počtu účastníků. Když si na jednu stranu dáme průměrně velké středoevropské auto, typicky Octavii, a na druhou stranu pět urostlých Valachů, rozhodně mezi obě strany nemůžeme dát rovnítko. I když je vozidlo dle technického průkazu pětimístné, tolik lidí se v něm při zachování životních funkcí na trase Valmez - Brno a zpět prostě nepřepraví. Takže pět lidí na dvě auta, a to je zas pro beskydskými větry ošlehané horaly zbytečný komfort. Ale na pohodlí se dá zvyknout :-)

 Odjezd kolony v deset, příjezd do Hustopeč před polednem. Přidali jsme se ke kolegům a kamarádům, kteří obědvali na terase hotelu Rustik, ve kterém se konala celá "čtyřakce".

Po příjemně strávené hodince na čerstvém vzduchu jsme se pomalu přesunuli do sálu, kde už začínala registrace. Všechno výborně zmáknuté, měli jsme rezervovaná i místa u stolů, perfektní.

Následoval oficiální úvod. Z něj jsme vnímali jen útržky, neboť sál byl poměrně velký, a my seděli daleko od mluvčích. Alespoň jeden reproduktor s mikrofonem by udělal dobrou službu. Na druhou stranu, do soutěže byla zakomponována i předváděcí akce firmy, která nás přesvědčovala o tom, že nejlepší, co můžeme pro zbytek svých mizerných životů udělat, je koupit si u nich investiční zlato. Aspoň kousek. Nebo kubánské hodinky. A bez toho jsme se klidně obešli, tím spíš, že přednášející byl spíš nadšený, než přesvědčivý.

A pak už šlo do tuhého. Tabák vypadal krásně, jako kus námořnického lana, ve skutečnosti byl po rozmělnění jemný, připomínal cigaretový. Do velké "stojedničky" zapadl na dno, že ho ani nebylo vidět. Pak nastal náročný úkol ho zapálit. Nedařilo se mi škrtat, zápalka po škrtátku klouzala jak auto na náledí a až po skončení soutěže jsem přišel na to, proč tomu tak bylo. Pořadatelé krabičky sbírají a použivají znova. A protože krabičky byly úzké a jednostranné, problém byl na světě. Ale odstartovat se podařilo, byť na jednu zápalku.

Nicméně pak začala katastrofa. Po několika minutách se ze soutěže odhlásil Honza, a během následující půlhodiny i všichni ostatní. Děs. Fajfklub si dnes sáhl na dno. Spadnout na dno je prý dobré, abychom si ho mohli prohlédnout. A případně se od něj odrazit. Prohlídka hlubin tedy byla důkladná. Nejlepší z nás na 54. místě, poslední na předposledním. Myslím, že budeme v klubu vyvozovat důsledky :-)

No co, pozdě plakat nad nedostatkem tréninku, když jsme se za dvacet let nenaučili kouřit, je teď zbytečné ronit slzy.

Každopadně, jako vždy se našli jedinci, kteří s jakýmkoli tabákem dokáží udělat výsledek. A čas vítěze osm minut přes dvě hodiny je impozantní.

Když to vezmeme celkově, a budeme se držet toho, co kdosi řekl o golfu - "proč si vycházku kazit sportem" - tak to byl příjemný sobotní výlet.

Krásné počasí, fajn lidé, kamarádi, přátelé. Příjemný hotel a restaurace, dobré jídlo přes den, výborná společná věčeře. Pořadatelé se snažili, všechno klapalo, i cen byla spousta ... příjemně strávený pohodový den mezi lidmi se stejným koníčkem. A bez chybičky není nikdy nic, to se nedá nic dělat.

Ve finále snad ještě osobní povzdech, a ten se netýká jen této akce - když jsem před dvaceti lety vstupoval do organizovaného dýmkařského světa, měl jsem pocit, že vcházím do světa gentlemanů s dýmkou. Chápu, že svět tvrdých límečků, žaketů a motýlků je nenávratně pryč - ale dýmkaření se od tohoto světa vzdálilo o světelné roky. Dnes je to svět triček, krátkých kalhot, tenisek, mikin s kapucí ... a to mi třeba zrovna na mistrovství republiky nepřijde zrovna ideální. Ale možná jsem jen já příliš konzervativní ...

 

Vestibul hotelu Rustikal, bylo to velmi příjemné místo pro konání této velké akce

Fotografie se dvěma členy PC Brno,  Dušanem Plevačem a zakládajícím Pavlem Šrubařem

Tady nám ještě bylo veselo ....

... ještě jsme netušili, jak moc nám úsměv zanedlouho zatuhne

Soutěžní dýmka - Savinelli 101, tabák  Davidoff Flake Medallions, recyklovaná krabička, zápalky, dusátko

... soutěž již probíhá. Zbývá posledních pár minut optimismu.

Tady si podepisuje rozsudek Honzík
A tady svou účast v soutěži ukončuje Aleš

ZDE a ZDE najdete výsledkové listiny, TADY je pro připomenutí pozvánka

Nástěnkář
 

 

 

 

    text a foto (C) Radim Přikryl