XXX. Mistrovství České republiky
XXII. Klání zemí Koruny České
XXIII. Grand Prix Brno

23. září 2023, Hustopeče u Brna


24. září v kalendáři zvěstovalo, že se nedaleko za Brnem na místě, kde se v loňském roce odehrávalo Klání s MČR, koná snad nejstarší klubová soutěž v pomalém kouření dýmky, populární Grand Prix. Pořadatelem je PC Brno, který svojí nepřetržitou historií patří již k takovým Rolls Roycům domácí kuřácké klubové scény.
Zde bych si dovolil svoji maličkou odbočku, aneb jak jsou kolegové v klubu zvyklí, trochu to „rozkošatil“. Mám k Brnu velice úzký vztah a považuji Brno za Mekku domácí dýmkařské scény. Působí zde dva kluby, má zde sídlo největší domácí firma s dýmkařským a doutníkovým sortimentem, jejíž majitel je významnou osobností dýmkařského světa a já jsem zde během studií poprvé seznamoval s dýmkou. Proto mě mrzelo, že již od začátků našeho klubu, kdy jsme se začali účastnit klubového života v Česku (a posléze i v zahraničí), jsme byli účastníky takového domácího techtle-mechtle o uspořádání, resp. organizaci dýmkařské klubové scény. Jsem moc rád, že postupem času ješitnost ustoupila moudrosti a dnes když vyprávím novým členům v klubu onu nedávnou historii, již jen pouze nechápavě kroutí hlavou zahalenou v modrých obláčcích dýmu. Dnešní doba – o budoucnu si nedělám iluze – stále méně a méně přeje vyznavačům ušlechtilé neřesti a je dobře, že držíme pohromadě. Navíc, když nás mnoho není.


Místo konání soutěže – hotel Rustikal….. ……a místní pivko

 
Ale vraťme se do Hustopečí, kde nás, tedy Honzu a moji maličkost, ladně a komfortně dopravil Alešek, skvěle navigovaný on-line navigací. Kde jsou časy, kdy spolujezdci rozkládali velké archy map, případně rozevírali autoatlasy, aby vybrali šoférovi tu nejlepší cestu…. Sestup z příhodného parkoviště nad hotelem Rustikal nás dovedl přímo do restaurace, kde na zahrádce už holdovali jídlu, dýmce, pití a družnému rozhovoru další účastníci soutěže. Skvělá svíčková a pivo z místního pivovaru bylo vynikajícím základem před soutěží. Po přesunu přes ulici, resp. uličku do místa konání soutěže nás očekávala velice příjemná „registrace“ (na Valašsku bychom řekli welcome drink) v podobě štamprle slivovice. Nutno říct, že nebyla špatná.


První registrace Předstartovní soustředění

 
Usadili jsme se u stolu s naším novodobým souputníkem na soutěžích – Jožkou ze Zlína a ještě naši sestavu doplnil Standa z dalšího historického klubu – PC Ostrava. Druhou stranu stolu tvořilo mezinárodní obsazení, tým internacionalistů z klubů Bratislavy, Nitry, Vídně a dokonce Sofie. Bohužel, celkový počet účastníků soutěže nepřekročil číslo 39, což bylo pochopitelným zklamáním nejen pro pořadatele. Před vlastní soutěží stála za prohlídku prodejní expozice dýmek Martina Pedaina, které vypadaly více než velice dobře. A také krátký komiks skvělého ilustrátora, člena PC Brno a designéra Viktora Sinajského.


Martin Pedain nejen skvěle kouří dýmky Komiks od Viktora Synajského

 
A pak již přišla soutěž. Dodavatel soutěžního tabáku a sponzor, společnost TTI naservírovala účastníkům pro jejich Savinelli 101 tabák Davidoff Scottish Mixture. Směs vytvořená z vybraných listů tabáků Virginia, Burley, Kentucky a špetky orientálních tabáků, zjemněná douškem skotské whisky. Přiznám se, že na tuto směs jsem byl hodně zvědavý a musím říct, že výběr tabáku se podařil. Po té covidové šlamastice si nepamatuji, kdy mně tak zachutnal tabák na soutěži. A i když na soutěžích kouřím trochu rychleji, tabák hořel skvěle a výborně chutnal. Už při pěchování příjemně kořeněně voněl. Po zapálení chuťově jemný, mírná sladkost virginie byla prostoupená trochou kořeněnosti a v pozadí ocásek, něco jako whisky? Příjemně se asi kouřil všem účastníkům, neb první soutěžící, který se rozešel s uhlíkem, byl až po 25-ti minutách!! A ani dalším účastníkům se nějak nechtělo končit, takže časy byly skvělé a více než hodinu kouřila větší polovina startovního pole!!!

 

Z našeho klubu se skvěle vedlo Alešovi a hlavně Honzovi, ale díky mému zhasnutí to stačilo na celkové 7. místo v klubech. I když vyrovnanost účastníků dokládá to, že od 5. místa nás dělilo 6 min. Ovšem časy jsou jedna věc a skvělé pobavení u stolu, s chutným pokouřením a popíjením, je věc druhá a min. stejně důležitá, jako časy. Je jasné, že o zábavu nebyla nouze a vše vyvrcholilo, jak se patří, při vyhlašování výsledků a výběrem cen. Hlavní cenu do soutěže věnoval Petr Pohludka, ale my jsem si vybrali dýmky z trochu jiného ranku. Chybou bylo, že jsme se s cenami důkladně neseznámili před soutěží, ale zase pobavili jsme se a věříme, že to pořadatelům určitě vrátíme.


Tým internacionalistů Aleš si prohlíží svoji výhru

 
Dočistili jsme dýmky, dopili tekutiny, rozloučili jsme se a vyrazili na veselou cestu domů. Byl to velice pěkný den!

ZDE výsledky

text (C) Marek Netolička  foto(C) Josef Úředníček, Aleš Rimanovský a Marek Netolička