30. MČR a 22. Klání ZKČ, Kostelec n.Č.L.

Zatím nejkomplikovanější akce roku :-)

17. června 2023


Tohle byla nejsložitější operace letošního roku. Logistika připomínala minimálně vylodění v Zátoce sviní, no, tam to úplně nevyšlo, ale paralela vám bude za chvíli jasná. 

Klání a MČR se opět konalo v Kostelci nad Černými lesy. Zní to poeticky, ale zvlášť pro nás z východu poněkud exoticky. Ale zúčastnit jsme se chtěli, a kde je vůle, tam se i cesta většinou najde. 
Když jsme to postupně probírali v rámci klubu, dopracovali jsme se k počtu 7+1 zájemců o účast. A nakonec to tak i téměř vyšlo.
Zajímavá byla doprava na akci. Nástěnkář při kontrole termínu zjistil, že na soutěž nemůže, neboť má rodinnou akci v Praze. Jenže Kostelec je kousek za Prahou … a tak rodina byla v ZOO a nástěnkář zatím mohl být ve sklepě v Kostelci. Kevin zase lovil ryby okolo Třeboně. A tak do Kostelce přijel z jihu. A s ním ten +1, sympatizant, nezávislý dýmkař z Valmezu Dušan. Trápení měl fojt - týden před Kláním si pochroumal nohu a o holi a na neschopence by byl problém se výjezdu zúčastnit. A tak zbývají čtyři - Aleš, Jirka, Honzík a Petr zvaný Winkel. A ti se komfortně vešli do jednoho auta … a s Alešem za volantem dorazili z východu, s tím, že v Kostelci přespí.  

Takže jsme se během sobotního dopoledne postupně setkali, a v našem blízkém okolí se trvale vyskytovali také Pepa ze Zlína, Jethro z Bruntálu, Lojza z Malína a Franta s Pepou z Rudy. 
Po příjezdu jsme se dožadovali prohlídky pivovaru, ve kterém se akce konala. Pořadatelé nám řekli, že si to musíme domluvit sami - a v pivovaru nám sdělili, že jsme si to měli domluvit dopředu, a jelikož jsme tak neučinili, máme smůlu. Blbé bylo, že jsme kvůli tomu byli na místě čtyři hodiny před začátkem soutěže.

Tak jsme si místo toho dali oběd. 

Prostředí soutěže bylo atraktivní, areál pivovaru je opravdu exkluzivní, za velké peníze zrenovovaný a pečlivě opečovávaný. Mimo studeného sklepa, kam zavřeli nás, byly nahoře ještě dva lokály, a venku samostatná budova, ve které probíhala svatba. A nespočet lavic pod širým nebem. A všude se prolínal motiv černé svině, vlajkové lodi místních piv. 

Samotná soutěž začala okolo 14. hodiny, slavnostním slovem Jakuba Rolčíka za ADK a pořádající klub Dýmka.NET, Břeti Kotulána za PC ČR. A uvítal nás i nestor českého dýmkařství Dr. Stanislav, zde v roli hlavního rozhodčího. 
Soutěž odstartovala drobením lisovaného tabáku G.L.Pease Sixpence. Už z tréninku jsme věděli, že s ním nebude lehké pořízení, ale že dobře zapálený je velmi příjemný, hutný a chutný.

Zapálili téměř všichni, ale náročný řez tabáku si vybíral rychle svou daň. Náš klub byl výsledkově rozprostřen na obou stranách výsledkové listiny, nejlepší byl 17. Honza V., když překonal třeba i Martina Pedaina. Zvítězil Štefan German, sice Slovák, ale domácí, neboť soutěžil za pořadatelský Dýmka.NET.

To nejzábavnější ale mělo teprve přijít. Troufám si říci, že jsme dramaticky pozvedli atmosféru vyhlašování výsledků, neboť jsme na soutěži plné gentlemanů v oblecích, fracích, s motýlky, kravatami a klobouky (kecám, bohužel) mohutně skandovali jméno každého oceněného od našeho stolu, a k tomu ještě Kevina a Dušana, kteří se k nám nevešli. Výsledky jsme díru do světa neudělali, ale slyšet nás bylo :-) 
Cen bylo pro každého, i poslední borci si odnesli aspoň šampón, pořadatelé zřejmě tušili, kde mají ocenění slabé místo (nástěnkář dostal manikůru) :-).

Každopádně jsme byli rádi, že jsme opustili studený pivovarský sklep a mohli se vynořit alespoň do přízemí, kde se podávala večeře. Za přátelského soupeření mezi příznivci masa (líčka na víně) a vegetariány (smažený květák) za doprovodu DešťOFFky (místní desítky) jsme strávili v lokále další příjemnou hodinku. 
A pak se začala akce pomalu rozpouštět. Nástěnkář vyrazil zpět ku Praze, silná čtyřka k ubytování na zámek, Kevin s Dušanem směr D1 a domov.

Celkově jsme byli moc spokojení, za soutěží bylo vidět spousta práce a úsilí, škoda detailů, které kazily celkový dojem, ale většinou byly mimo možnosti pořadatelů a nebudeme se v nich pitvat. 
Užili jsme si to a těšíme se na další ročník, a na další setkání s kamarády postiženými stejnou zálibou.

Nástěnkář

V krásném prostředí pivovaru ...


... nás přivítaly neméně krásné asistentky pořadatelů. Letos ADK neponechalo nic náhodě, díky.

I bez půvabných asistentek bychom na místo konání trefili ...

Ale provedly nás různými tajnými zákoutími ...

Podaly nám odborný výklad ke strojům ...


... a nakonec nás zavedly do chladného sklepa


Rychle jsme se zase vynořili a na sluníčku se posilnili, někteří dvojnásobně a ještě s Černou sviní a se slivovičkou navrch ... nejhubenější z nás, a jak mu šmakovalo :-) ... závist :-)

Moudro na toaletě :-)


Zpátky ve sklepě. Zde přehlídka cen ...

... a zde také

Aleš provádí před startem rituál vzývání vlajky

Levoruké soutěžní držení dýmky

Zde totéž, ovšem pravoruké, méně úspěšné

Jirka klasicky pátrá po uhlíku ... někde tam je

Stůl našich rybářů

Tady už nas..aný a zmrzlý nástěnkář přemýšlí, co udělal v posledních 15 minutách špatně.

Kevin také hledá příčinu svého umístění na druhé strámce výsledkové listiny ...

.... Aleš taktéž, i když se taktak vešel na první stranu

Naopak Honzík se raduje z ceny. Z nás byl suverénně nejlepší.

Zde medituje s Jethrem, který, ačkoliv bruntálský Slezan, jest rodákem z okolí Kostelce.

Chlapci si ještě naposled pohráli v dětském koutku ...

... a šup do hajan

A tady se na závěr chladí doma u nástěnkáře jedna Černá svině. A že jsme si jich užili :-)

Výsledky strana 1 a strana 2

 

 

 

    text (C) Radim Přikryl foto (C) Radim Přikryl a (C) Josef Úředníček