| |
25. Klání ZKČ a 33. MČR 2026
Mariánské Lázně
13. června 2026
Z
východu na západ a zpět

Musím úvodem zamířit kritikou do
vlastních řad, ba dokonce přímo na sebe. První polovinu dýmkařské soutěžní
sezóny jsem úplně nezvládl, nebyl jsem v Praze, v Kutné Hoře ani v
Budějovicích. A tak jsem se rozhodl, že pojedu reprezentovat náš klub na
Klání a Mistrovství republiky, dvojjedinou soutěž, letos v Mariánských
Lázních.
Ne, že bych v západočeských lázních nikdy nebyl, ale
popravdě jsem tam nikdy nejel takříkajíc na otočku. Až nad mapou jsem si
uvědomil, jak je daleko z úplného východu naší země na úplný západ, kolik
kolon na D1 nejspíš cestou potkám a kolik hodin tím pádem strávím na
cestě. Chvíli jsem uvažoval o variantě vlak, nicméně se mi v pátek
nepodařilo dojednat si v práci dovolenou, a dojet do „Mariánek“ za
odpoledne po kolejích prostě nelze.
A tak jsem zvolil variantu
„rodina“. Sbalili jsme kufříky, zabookovali hotel, natankovali auto a
udělali si se ženou lázeňský víkend. Prodloužený víkend to bohužel nebyl,
neboť jsme na místo dorazili o půl deváté večer poté, co jsme absolvovali
kolony v Brně, u Jihlavy a okolo Prahy. A navíc jsme přijeli v hustém
dešti, takže jsme v pátek z lázní neviděli nic kromě hotelového pokoje.
V sobotu už to bylo mnohem lepší. Počasí se výrazně zlepšilo, srážky
odtáhly na Moravu, a tak jsme se prošli po kolonádě, popili minerálky a na
desátou jsem se i s mým doprovodem přesunul ke kavárně Lesní mlýn, dříve
Donbas, a ještě dříve Waldmühle. Registrace proběhla v pohodě, ale
protože na místě ještě kromě pořadatelů téměř nikdo nebyl a soutěž měla
startovat ve 14 hodin, bylo dost času věnovat se ještě chvíli lázeňskému
životu. Takže zpátky na kolonádu, oběd, zpívající fontána, minerálka … Pak
se naše cesty s mou drahou polovičkou rozešly, před inhalací tabákového
kouře dala přednost koupeli v minerálce, a já se vydal zpátky do kopce, k
Lesnímu mlýnu. Místo konání soutěže bylo hodně zajímavé.
Představte si ruinu zámku, do které se pomalu a po částech vrací život.
Sál byl hodně syrový, zdi bez omítky, zato s krásným historickým stropem,
Jan Saudek by se tady cítil jako v ráji. V předsálí fungovala krásná retro
kavárna, kde se dalo posedět pod palmami a pít kávu z průsvitných
porcelánových šálků se zlatými okraji. A za budovou vznikla nová
restaurace a ubytování. Každopádně prostory jednou budou nádherné, ale
bude to chtít ještě hodně času, vůle a samozřejmě peněz. Soutěž
zahájil Jirka Chval z domácího pořadatelského klubu PC Janeba. Několik
slov přidali i Dr. Stanislav a Kuba Rolčík. Po zahájení přišly
klasické úkony, rozdání soutěžních propriet, osvěžení pravidel, uklizení
stolů atd. U každého stolu seděl stevard, přece jen, byla to soutěž vyšší
úrovně. Tabák Stanislaw Danish Blend byl poměrně vlhký, zato
zápalky dostatečně velké, aby na něj stačily. A tak jsme úderem 14. hodiny
odstartovali. K překvapení všech hned zkraje odpadlo několik silných
hráčů, mimo jiné šampion Zdeněk Smaženka. Dr. Stanislav sice na začátku
říkal, že tabák je vyzkoušený pro časy pohodlně přes dvě hodiny, realita
byla trochu jinde, ani vítěz na dvě hodiny nedosáhl. Mně udělal příliš
udusaný vlhký tabák nehořlavý „špunt“ na dně soutěžní Savinellky, a
veškeré další snažení bylo marné. Nicméně třeba domácí měli natrénováno, a
tak se umístili na prvních dvou pozicích. Startovní listina nebyla
příliš plná, na podnik takové úrovně. Zřejmě se na tom podepsalo i místo
konání, sice přijeli borci z Nitry i Bratislavy, ba i z Polska, ale třeba
z Moravy bylo soutěžících pomálu. Ale to nic nemění na tom, že
téměř šedesátka účastníků měla krásné odpoledne na zajímavém místě, se
sportovním zážitkem podpořeným spoustou cen, zakončeným výborným jídlem v
přilehlé restauraci. Pořadatelé se své role zhostili se ctí, všechno
perfektně klapalo, prostě fajn den. Jedna zajímavost – soutěžní
software získal jednu novou funkcionalitu, online přístup k výsledkům, v
reálném čase, na telefonu. Takže když jsme, jak se na soutěži tohoto
formátu očekává, po skončení opustili sál, mohli jsme průběh soutěže
sledovat na mobilu v kavárně. A překvapivě – byl to program vytvořený
domácími, nicméně Michalu Kožovi, tvůrci nejrozšířenějšího soutěžního
programu, viditelně zářily oči, takže se možná podobné funkcionality
dočkáme i na soutěžích, využívajících jeho řešení. A ještě jedna
věc stojí za zmínku, za svůj celoživotní přínos dýmkaření byl oceněn
budějovický Jirka Plecer. Trochu se v tom ztrácím, kdysi se uděloval titul
Rytíř, pokud si dobře pamatuji, tak ho získal Jenda Cetkovský, Jiří se
stal jestli se nepletu Mužem roku. Po výsledkovém ceremoniálu a
skvělé večeři jsme se rozloučili a pokračovali v individuálním lázeňském
režimu, který jsme si protáhli až do nedělního odpoledne. A pak už
nezbylo, než absolvovat šestihodinovou štrapác po českých a moravských
dálnicích, pro změnu směr východ. Naštěstí v neděli byl provoz o poznání
klidnější a cesty na rozdíl od pátku suché, takže cesta domů s jednou
zastávkou na doplnění paliva, jednou zastávkou vlastivědnou a jednou
občerstvovací proběhla úplně v pohodě. Byl to fajn víkend, díky
všem, kteří se o něj zasloužili
Nástěnkář
ZDE
a ZDE výsledky a
TADY je pozvánka
 |
 |
Tohle na navigaci vidět nechcete ... zácpa jak Brno
|
Deštívé Mariánky po příjezdu
|
 |
 |
Za těnito tajnými
dveřmi z kavárny byl vchod do sálu
|
A v něm se činili místní
|
 |
 |
Sál plný nadšených
dýmkařů. Křesla jsou pro vyřazené soutěžící
|
My raději na konec čekali tady, pod
palmami.
|
 |
 |
Vztyčená vlajka
|
Startovní bloky
|
 |
 |
A tady už je po boji |
A na mobilu sledujeme jak se to vyvíjí v sále
|
 |
 |
Hlavní pořadatel,
domácí Jirka Chval
|
Staré a nové. Časem bude lesní mlýn
krásný. Jen aby nás tam pak s dýmkami pustili. |
 |
 |
Stali jsme se
oficiální mariánskolázeňskou atrakcí
|
A zde vlastivědná technická zastávka
cestou domů. Poznáte o co jde?
|
| |
|
| |
|
|
|