Ostrava Vítkovice a U.S.Cars na Lučině 2007

Cesta na Lučinu oklikou přes Ostravu


     Jak už jste si mohli všimnout v některých předchozích reportážích, Valašský Fajfklub si sám pro sebe plní jakousi osvětově vzdělávací funkci v oblastech, které nemají s dýmkařením vůbec nic společného.  Snad proto, že jsme ryze pánský spolek, přitahují nás technické záležitosti všeho druhu.  V poslední době to byly elektrárny, obě nekouřící - jedna vodní a druhá jaderná. Tentokrát se objektem našeho zájmu stal areál Dolních Vítkovic v Ostravě. Je to areál již vyhaslých vysokých pecí a uhelného dolu, který je do jisté míry přístupný veřejnosti a který bude patrně zachován jako průmyslový skanzen a možná dokonce zapsán do památek  UNESCO. Je to nesmírně působivý komplex vysokých pecí,  areálu koksovny a dolu ve kterém se dříve těžilo kvalitní ostravské černé uhlí.
      Možností navštívit tento areál jsme se s vášnivým fotografem Lojzou zabývali již nejméně půl roku. No a výprava na Lučinu znamenala vhodnou příležitost k zajížďce do Ostravy.  Náš tradičně skvělý a ochotný řidič Honza byl myšlenkou návštěvy Vítkovic také nadšen, a tak nám už nic nebránilo vydat se za hranici běžných zážitků. 

Fotografie necháme bez dalšího komentáře - netřeba slov, třeba vidět.

 

 

   

   

   

 

 


    Protože jsme měli poměrně dost času, zajeli jsme ještě okouknout moderně zrekonstruované nádraží Ostrava Svinov, velmi efektně provedená kombinace historické budovy a moderní ocelo-skleněné přístavby. A poblíž jsme navštívili velmi dobře zásobenou trafiku pana Stanislava Taraby. V nevábném prostředí Svinovských mostů se nachází obchůdek, ve kterém plesá srdce každého dýmkaře.

   
   

  A překvapení na závěr - vrtalo nám hlavou, proč se letošní Beskydské kouření na Lučině nekoná v kempu jako obvykle. Vysvětlilo se to záhy. S asi hodinovým předstihem jsme přijížděli do obce po hrázi místní přehrady a již cestou jsme pozorovali nezvyklou koncentraci "amerik", neboli aut s kilogramy chromu na mega-chladičích, s většími či menšími křídly na zádích, s bublajícími osmiválcí pod nekonečnými kapotami a se čtyřmístnými lavicemi místo předních sedadel. V kempu měl totiž sraz spolek přátel amerických aut všech značek i ročníků výroby, muscle cars, trucků (americký název pro pick-upy) i obrovských sedanů.  Sportovnější vozy zastupovaly Corvetty, Thunderbirdy a k vidění byl i jeden Mustang Mach1.  Po dvou parkovacích místech pak zabíraly Cadillacy, Pontiaky a Buicky. K tomu Chryslery, Dodge, Plymouthy, Fordy ... všechny vyleštěné do bezvědomí, některé s otevřenými kapotami hrdě ukazující velkoobjemové motory, z nichž každý by stačil na pohánění tří běžných aut evropských rozměrů.

   


Protože nejsme znalci, stačila nám asi půlhodinka abychom zkoukli a nafotili to hlavní, co na srazu bylo k vidění a pokračovali jsme dál k hlavnímu bodu dnešního programu - k soutěži v pomalém kouření dýmky "7. Beskydské kouření".

      Připouštíme, že návštěva Vítkovic, vlakového nádraží a srazu majitelů amerických aut nemá s kouřením dýmky příliš společného, ale nás to prostě baví :-) 

                                                                   nástěnkář

 

 

  fotografie (C)  Radim Přikryl