XIV. Beskydské kouření na Lučině

Tradiční skvělé pokouření u Žermanické přehrady

13. září 2014


  

   Zase je tady ten protivný podzim. Venku slizko, mokro, sychravo. Prostě optimální podmínky pro posezení v hospůdce, nejlépe ve společnosti dobrých kamarádů a přátel. A proto jsme vyrazili do obce Lučina vedle Žermanické přehrady, kde se, jako předtím už třináctkrát konala soutěž v pomalém kouření dýmky, pořádaná synkama z PC Ostrava. 

Dobré věci by se neměly příliš měnit, a tohoto pravidla se velmi pečlivě drželi jak pořadatelé, tak my coby hosté a soutěžící. Takže by se zcela bez problémů dala vytvořit jen nějaká „rozdílová reportáž“, která by vypíchla to, čím se letošní ročník lišil od toho loňského. Ale asi by to vypadalo divně, takže alespoň stručně popíšu soutěž letošní tak jak probíhala a jak jsme si ji užili. Ale stejně ... ta podobnost prostě není náhodná :-) 

Od nás jsme vyrazili ve třech, Aleš coby řidič, Lojza coby fotograf a Radim s vlajkou v tašce. Cestou jsme –stejně jako loni- naložili Víťu s lahví slivovice a na Lučině nás čekal Honza. A pozor, první rozdíl, chyběl Tomáš Koňařík, naše loňská nezávislá posila. 

Cesta byla v pohodě, hospoda u Adámků stála na svém místě, a byli jsme tam opět první. Potud zase nic nového. V jídelníčku nebyl guláš – v tom byl rozdíl. Ale meníčko s kouskem krkovičky s hranolky také nebylo špatné.  

Postupně se slétli pořadatelé, Mirek Sítko se svou cestovní trafikou, Vlastík Šenkýř s čerstvou sbírkou úrazů a stále dobou náladou, Standa Farana s výpočetní technikou, Petr Pohludka se svými dýmkami ... a mohli jsme začít.  A abych nezapomněl, aby soutěž podle účasti nevypadala jako derby Ostrava –Valmez, seděl u stolu Honza Machančík, coby reprezentant PC Brno.  

Soutěž probíhala a také dopadla jako loni, alespoň pro nás. S jednou změnou, na bronzové pozici se vystřídali loňský světluška Víťa s letošním nástěnkářem Radimem. Kouřil se Sweet Dublin, aromatiky má nástěnkář rád, tak mu sedl. Vlhkost byla optimální, i když pak pořadatelé dostali za uši od časoměřiče Standy, který říkal:“Měli jste vlhčit sirky a sušit tabák, a ne opačně“.

Každopádně časy byly docela hezké, zvítězil Honza z Brna, takže je potřeba zvážit, jestli by přece jen derby Valmez – Ostrava nebylo praktičtější :-).  

Jedna perlička proti loňsku – nástěnkář měl za své třetí místo získat dýmku. Ale bylo mu podezřelé, když se ho šéf pořadatelů ptal, jestli už slyšel o tom, že existují dýmky Made in China. Aniž bych se chtěl pořadatelů dotknout, dýmka s motivem draka by se možná vyjímala na poličce ve sbírce kuriozit, ale tabák bych se do ní asi neodvážil nacpat. A tak začalo diplomatické úsilí, kdy se nástěnkáři podařilo vyhandlovat dýmku za plechovku tabáku, kterou si vychutná zřejmě víc a možná mu vydrží déle.

K nástěnkářovu dobrému umístění existuje teorie, se kterou přišli ostatní členové týmu – nástěnkář totiž celý den nějak nestíhal. Poslední se zaregistroval, útratu platil až už všichni stáli mezi dveřmi, byl prostě celkově zpomalený. A tak i pomalu kouřil a zadařilo se mu vlastně nevědomky.

No a pak se vyhlásily výsledky, rozebrali jsme si ceny, stejně jako loni dostali bochník vynikajícího chleba, dali jsme si večeři, ještě chvíli poseděli a povykládali a jeli jsme domů.

Vysadili jsme v Loučkách Víťu, nástěnkář -zase jako poslední-  přispěl Alešovi na benzín a pro letošek bylo hotovo.

Akce byla fajn, s kamarády z PC Ostrava jsme se viděli opravdu rádi, jsou nám hodně blízcí. No a příští rok si Lučinu zase nenecháme ujít. A dokonce jsme si cestou říkali, jestli by nestálo za to uspořádat regulérní meziklubovou soutěž mimo oficiální kalendář.   

Nástěnkář.

Sada fotografií od našeho praporečníka Lojzy:

 

   
   

   

   

   

   

   
  Text (C) Radim Přikryl       foto (C) Alois Chumchal