Vánoční kouření na Lučině 2008

Lučina místo Hoštic, aneb bloudění v mlze
Rozloučení s dýmkařskou sezónou v režii PC Ostrava, 13.XII.2008

   Obvykle touto dobou máme namířeno do Velkých Hoštic u Opavy, kde PC Silesia pořádává rozloučení s dýmkařskou sezónou v podobě Mikulášského kouření. Letos se situace vyvinula jinak, byla domluvena pouze návštěva opavských u nás, a do toho přišla zpráva, že PC Ostrava pořádá Vánoční kouření, jehož součástí je oslava jubilea klubu. A tak  jsme místo směr Hoštice vyrazili směrem k vodní nádrži Lučina.

    Je to naprosto neuvěřitelné, ale klub našich nejbližších přátel, se kterým nás spojuje už mnohem více než jen záliba v dýmkách, slaví letos čtyřicáté výročí svého vzniku. A co je ještě úžasnější, za účasti dvou zakládajících členů!


Takhle to začalo, odjezd vozu A se čtyřčlennou posádkou z parkoviště u Světluškova bydliště.
 

Příjezd ... zima a pusto. Svetry a vesty byly na místě.
 

      A tak jsme v síle šesti mužů ve dvou vozech vyrazili směr sever. Cesta ubíhala příjemně, i díky přítomnosti pana Jamesona, kterého přivedl Světluška. Cestou nám mimo jiné vyprávěl Honza o svém bíglovi, který sám jezdí vlakem a kupuje si i zpáteční jízdenky a fojt nám povídal o svém dobrodružství, které společně s technikem zažili s Lašským rumem.  Zhruba po hodince jízdy jsme dorazili na místo, do restaurace U Adámků v obci Lučina. Pravda, čekalo nás první překvapení - hodinu před oficiálním začátkem jsme byli prakticky sami, v pustém a studeném sále. Na druhou stranu už ze zkušeností víme, že Ostraváci, vedení ředitelem soutěže Standou Faranou, jsou zkušení rutinéři a dokáží v krátkém čase neuvěřitelné věci. A na zimu v sále jsme byli připraveni, nebylo to poprvé :-).

Posádka vozu č.1 (neplést prosím s vozem A) se rozehřívá čaji a rumy.

Zcela neobvyklý jev, za Ostravskými přijeli delegáti z jiných klubů, a dokonce to byli  funkcionáři ADK.

     Zanedlouho ale vše nabralo rychlé obrátky. Postupně přijížděli organizátoři s plnými taškami, personál potáhl stoly ubrusy, trochu se zvýšila i teplota a najednou všechno začalo vypadat nadějně. Není to obvyklé, ale přijeli zástupci z jiných klubů, ba dokonce i z prezídia ADK (to by nás už sice nemuselo zajímat, ale vzhledem k tomu, že jsme byli jedním z těchto představitelů  vyplísněni jako malí kluci za naše vystoupení z Asociace, tak se o tom prostě musíme zmínit). Ke čtyřicátému výročí založení PC Ostrava za nás poblahopřál náš fojt a předal oslavencům hodnotný dar. Za ADK oslavencům neblahopřál nikdo.

Neuvěřitelná přehlídka cen, zde je vidět asi třetina celkového množství. Hromada cen v průběhu odpoledne stále rostla.

     Po oficiálním přivítání, úvodu a prezenci (mimochodem, za účast v soutěži si místní účtovali celých dvacet(!) korun ) jsme nafasovali soutěžní Original Choice od McBarena, zápalky a papíry a okolo čtvrté odpolední bylo odstartováno. Tabák hořel krásně rovnoměrně ale poměrně rychle, nemočkoval, neštípal na jazyku a hezky voněl. Dvacet minut překonali všichni a pak odpadávali v pravidelných intervalech. Popravdě si ani nepamatuji kdo odpadl první - celkově, ani od nás. Vím jen, že nástěnkář tentokrát nebyl v žádné z kategorií ani poslední, ba ani předposlední :-). Zato mi v paměti utkvělo, že z našich držel nejvýše vztyčený prapor praporečník. Sice jen symbolicky, protože za dodržování povinnosti nosit klubovou vlajku by si zase zasloužil černý puntík do deníčku, ale zato bojoval o absolutní vítězství. Double z posledních dvou Mikulášských kouření sice neobhájil, ale byl nakonec na krásné stříbrné pozici, s časem 1,19 hod.

Fojt Marek předává hodnotný upomínkový předmět jako dar PC Ostrava u příležitosti 40.výročí založení klubu.

Celý náš team, bohužel mimo Světlušky, neb ten byl na druhé straně fotoaparátu. Zleva praporečník Lojza, Garfield Pavel, nástěnkář Radim, metodik a trenér Honza a v pozadí fojt Marek.

    Hned po skončení soutěže a předání cen pro první tři nejlepší následovala večeře a pak netušený zlatý hřeb programu. Cen a dárků bylo opravdu neskutečné množství, a tak pořadatelé vyhlásili klasickou tombolu. Každý účastník si mohl zakoupit losy a těšit se pak na svou dávku štěstí. Cen bylo více než sto, a tak losování probíhalo přes hodinu a byla to skvělá zábava. Náš Garfield jako zkušený hráč pokeru šel na jistotu, chtěl veliký popelník a vestu. Koupil si dva losy a tyto dvě ceny si také odnesl. Ale s prázdnou neodešel snad nikdo. Pro zajímavost, hlavní cenu získal los s číslem 77.

Náš dar sklízel obdiv a závistivé pohledy.

 

Přehlídka excelentních dýmek našeho dvorního dodavatele Jirky Zapletala, opět téměř všechny kusy po skončení akce mířily do nových domovů na Valašsku.
 

    Po skončení tomboly došlo na oficiální zhodnocení činnosti ostravského klubu za posledních 40 let. Prezident klubu pan Sítko zavzpomínal na již nežijící členy klubu a pamětními listy a diplomy ocenil řadu přítomných, včetně manželek dvou členů, které léta klub podporují. Na závěr zazněla píseň, kterou na počest klubu na místě složil dvorní klubový textař a hudebník Antonín Vrábel, člověk obdařený neuvěřitelným "básnickým střevem". Zapěli jsme si všichni :-).
     A ještě jedno pozitivum měla tato akce - přijel Jirka Zapletal, neoficiální generální dodavatel dýmek pro Valašský Fajfklub. Co přivezl, to prodal. 

Vpravo dvorní textař a skladatel PC Ostrava, 83letý bard Antonín Vrabel. Balíme a jedeme domů...

     Pár slov na závěr - skvělá akce, tradičně profesionálně zorganizovaná, s některými vysloveně zábavnými prvky - jako byla tombola a protokoly o vyřazení majetku :-).  Pozitiva převažovala natolik, že jsme rychle odpustili i o pár stupňů nižší teplotu v sále a to, že selhala původně plánovaná možnost přespání. Koneckonců na čaji vybudovali Britové celé impérium, tak proč bychom ho nemohli pít i my, řidiči. A vlastní postel je vlastní postel - i když jsme ji v mlze, která padla na celou severní Moravu měli problém najít. Ještě v noci jsme si ověřili, že mimo posádky vozu "A" dorazil domů v pořádku i vůz č.1 a šli jsme spát s dobrým pocitem pohody a příjemně stráveného předvánočního odpoledne.

                                                                                    Nástěnkář
     

 


 

 

Text (C) nástěnkář, foto (C) světluška a nástěnkář