XIX. Medzinárodné Majstrovstvá Slovenska

v pomalom fajčení fajky

Prvého mája 2015 v Malackách


      Když jsme s Daliborem vyhodnocovali naše „úspěchy“ na letošní domácí kuřácké soutěži, rozhodli jsme se, že se v klidu utajení vrhneme s plnou intenzitou do příprav na Mistrovství Slovenska. V loňském roce jsme se poprvé zúčastnili a soutěž jsme si téměř zamilovali. Příjemné prostředí, pohodoví a známí kolegové, skvělá obsluha s nabídkou chutných poživatin, přiměřený počet účastníků a kvalitní soutěžní dýmka. Co víc si přát na začátek května. A také naprosto ideální soutěž pro naše průlomové kouření. Pardon, nikoliv kouření, ale udržování uhlíku v hlavičce při životě, neboť pokud chcete pokořit uhlíkové šamany, musíte se věnovat uhlíku a nikoliv vlastnímu – klasickému - kouření. Princip je v podstatě velmi jednoduchý, ba přímo triviální. Zde je:

Při soutěžním zapálení se nezapaluje celý povrch hlavičky, ale pouze se

„bodne“ kraj hlavičky, kde se vytvoří uhlík. Je důležité nepřehnat plamen

a nesežehnout celou hlavičku, nebo neudělat malý, z větší výšky. V prvním

případě byste se pak museli namáhat s hledáním uhlíku pod popílkovým

příkrovem. Ve druhém případě byste v soutěži skončili… Pokud máte správně

„nabodnut“ uhlík, je důležitých prvních 10-15 min. abyste se „nehádali“ s ta-

bákem, ale sžili se s ním.  Uhlík udržovat na očích a pomocí dusátka si jej

posouvat v hlavičce. Důležité je stále sledovat uhlík a v podstatě jemně

přibafávat, resp. připukávat, když vidíte, že vyhasíná. Ale opravdu jen jemný

tah, aby se uhlík rozhořel jen tak akorát a mohli jste jej přidusáním

ťapťátkem postrčit. Prostě bafáte podle stavu uhlíku. Proto ho musíte mít na

očích. Navíc, optimální hoření uhlíku způsobuje malou tvorbu  popelu,

kterou stačíte odstraňovat jemným „přilepním“ k ťapťátku a otřením o papír.

      Ovšem vlastní kouření je až na konci celé přípravy. Prvními kroky byl odhad soutěžního tabáku a rozměry soutěžní dýmky. U dýmky jsme vycházeli z loňského modelu a předpokládali, že Honza Klouček vyrobí typ se stejnými vnitřními parametry hlavičky, tj. vnitřní výška cca 35 mm a šířka cca 20 mm.  A tabák? Určitě bude aromatik, ale jaké značky? Díky našim přátelům z kuřáckých luhů a hájů jsme odhadli Holger Danske Original Honey Dew – zlatá virginie ze Severní Karolíny a Zimbabwe, doplněná tureckým tabákem s chemickým přičmouděním po medu, v řezu loose cut.  Takže kyprý řez a dalo se - s ohledem na parametry hlavičky -  předpokládat její plné zaplnění a trošku náročnější skládání tabáku do hlavičky. Navíc loose cut velmi rychle hoří, takže potřebuje hodně péče. Po technické přípravě a obstarání tabáku mohl začít vlastní trénink. I když kolegové na Admiralitě nebyli příliš nadšení tím, že téměř denně vyuzujeme prostory a pokud za námi dojdou, ani se s nimi moc nebavíme a furt čučíme do hlavičky. Ale po 14-ti dnech se začaly projevovat první výsledky a časy neklesly pod hodinu!! Začínal nám narůstat optimismus do takové míry, že jsme ještě na poslední chvíli zvažovali účast na Klání v Olomouci, ale při pohledu na soutěžní dýmku, jsme od toho záměru rychle upustili. 

     A pak přišel den D – 1. květen. Rodina Kramplů mě přibalila do vozidla a mohli jsme vyrazit směr Vlárský průsmyk a pak na jih směr Bratislava, Slovenský Grob (úžasná vesnice s husacinou skoro v každém druhém domě), k Vajnorům, kde jsme vyložili nekuřáckou část rodiny a naložili Daliborova švagra Michala. Přiznám se, že mně bylo Michala trochu líto. S kouřením dýmky nemá ještě mnoho soutěžních zkušeností a kdyby tušil, s kým si přisedl do auta, jak jsme s Daliborem „nabušení“, asi by jeho elán notně ochladl.  Ale v dobré náladě jsme dorazili do Motelu M Malacky, vplynuli do velmi příjemných prostor, vítali se se známými, debatovali, drbali bernardýna, dávali si Zlatého bažanta s divinou, prohlíželi dýmky k prodeji, ceny,  baštili škvarkové koláčky a bylo nám dobře. 

     A pak konečně přišel ten okamžik, na který jsme se těšili. Start soutěže. U stolu jsme seděli sami 3, takže jsme se naplno mohli věnovat dýmce. Vedle nás další uhlíkáři ze Zlína s Michalem Hubaczem a přes uličku silný dýmka.net v čele s Pištou Germanem a Honzou Kloučkem. Mimochodem, Pištu jsem skoro vůbec nepoznal, neb zvolil design pro své vlasy ve stylu Geronimo. První cíl byl vydržet 30 mim., abychom nekouřili hůř, než bernardýn Julek. A šlo to vcelku v pohodě. „Nabodnutí“ hlavičky ok, tabák takový, jaký jsme čekali, prostě paráda. Uběhla půlhoďka, z hlavičky zmizela ani ne 1/3 náplně a svět vypadal nádherně. Ovšem za 5 min. přišlo to, co jsme nikdo nečekali. Naráz vstoupil do místnosti číšník ze sousedního výčepu, přičemž otevřel dveře dokořán a zároveň někdo otevřel doširoka druhé dveře ven. Místností proletěl průvan rychlostí japonského rychlovlaku. Uhlík se rozpálil jako meteor v hustých vrstvách atmosféry. Než jsme se stačili ozvat, dveře se zavřely a meteor zhasl. Vzápětí zvedl ruku Tibor, Dalibor, já a bylo hotovo. Jen jsme se na sebe s Daliborem podívali. Takže jsme začali povzbuzovat Michala, který klasickým kouřením dýmky bafkal a bafkal, až se probafkal na 6.místo celkově a 3. mezi dýmkaři ze Slovenska. Myslím si, že kolegům na Slovensku v něm roste vynikající dýmkař.

     Do poslední trojky se probojovali uhlíkáři Pišta s Honzou Kloučkem a mezi ně se vlomil klasik Igor Escher z PC Nitra. Poté, co Honza skončil, Igor skvěle vzdoroval, ale Pišta je Pišta. Takže průlom se nekonal a s Daliborem jsme meditovali, zda dál honit uhlík anebo bafat fajku, jak třeba bafají  v její kolébce – v Anglii. Honit uhlík, či nehonit? To je oč tu běží a přiznám se, že já osobně se asi raději nechám přeblafnout i Aloisem (obzvlášť, když vidím jeho rozzářená očička) a zachovám si trochu ostrovního konzervativismu.

                                                                                Fojt

PS. fotografie s cigaretami byly pořízeny jako výraz solidarity s kuřáky cigaret proti připravovanému antikuřáckému zákonu


Přehlídka cen pro nejlepších 11
 


Mirek se rozkuřuje s churchwardenem
 

    

Greg zkoumá minivýstavku Honzy Kloučka
 
Ruďáci mají předsoutěžní týmovou přípravu
 

Dalibor si důkladně čistí rozkuřovačku
 
www.freehandfajky.sk
 

      

Martin Vlasák a jeho velmi neortodoxní dýmky….

 
…ve tvaru osminkové noty. Martin je z muzikantské rodiny, takže se není co divit
 
Pišta a lá Jeronimo při přípravě na soutěž
 
Michal a lá tajemný adidas mnich při přípravě na soutěž
 
A je to tady. To je snad poprvé, co jsem se těšil na start soutěže
 
Početná ekipa borců z Nitry
 
Tibor je out a uklidňuje si nervy
 
Honza je out, ale na 3.místě!
 
Igor se snaží, co to jde, výsledkem je 2.místo!
 
Relaxující Jana Tinglová
 
Honza už chce Pištu uhasit
 
Dalibor si přebírá diplom
 
Daliborův švagr Michal a jeho skvělé 6. místo!
 
Mistr Slovenska pro rok 2015 v září blesků fotoaparátů
 
Soutěžní dýmka z dílny Honzy Kloučka

 
Vladana Cinadrová – další ze stáje dýmka.net, které nás s Daliborem přeblafly…
 
Posoutěžní pohodička u dýmka.net

 

Nejlépe se měl stejně Julius.

 

               ZDE najdete výsledky                                                   

 

 

 

  fotografie a text (C) Marek Netolička