XVII. Beskydské kouření na tajném místě  

První soutěž od zákazu kouření ... někde v Beskydech

9. září 2017


  Na neznámém místě kdesi v Beskydech se konala první soutěž v pomalém kouření dýmky  od zavedení kuřácké prohibice v červnu t.r.

Ilegální a tajnou soutěž pořádala buňka odvážných konspirátorů z PC Ostrava.

Tradiční místo konání v obci Lučina bylo letos z důvodu utajení změněno. Asi dva týdny před soutěží nám přišla od hlavního pořadatele, říkejme mu třeba Josef Novák, SMS zpráva s informací o místě a datu konání tajné soutěže a my začali plánovat naši účast. Ti nejodvážnější z nás pak v sobotu nastoupili do nástěnkářova vozu, aby se nechali odvézt na ono skryté místo.
Našli se ovšem pouze čtyři nejstatečnější jedinci, kteří se do akce dobrovolně přihlásili. Někteří členové našeho klubu se dokonce ukryli v zahraničí, jiní se schovávali doma ve světle svíček, další na výzvu k účasti v soutěži raději vůbec nereagovali.

Po asi hodině jízdy podle zadaných souřadnic jsme přijeli do nejmenované beskydské obce. Poslední úsek cesty k místu konání byl dokonce uzavřen zákazem vjezdu, který jsme museli odvážně projet. Připadali jsme si skoro jako partyzáni, plnící diverzní úkol.

A pak už jsme byli na místě konání. Soutěž se konala v uzavřeném patře soukromého zařízení, odříznutém od ostatního světa. Na stolech byly popelníky, vytažené z tajného skladiště za falešnou stěnou, kam byly ukryty posledního května. Jako konspirační krytí naší akce se na místě navíc konala svatba.
 

 

Hluboko v beskydských lesích, za zákazem vjezdu, konala se soutěž v pomalém kouření dýmky

 

 
Krytí bylo dokonalé, pořadatelé obstarali ženicha, nevěstu i svatebčany
 


 

 

U našeho stolu seděli – zleva- Josef Novák, Josef Novák, Josef Novák, Josef Novák a Josef Novák


 

  

Zde vlevo vidíte spolupracující místní konspirátorku, která tajně do horního patra donášela nápoje a jídlo 


 

A pak - co čert nechtěl, personál hlásil, že přízemí je obsazeno městskou policií. Šestice policistů z blízkého města, pod záminkou sobotního oběda, podezřívavě nasávala vzduch a snažila se odhadnout, odkud přichází tabákové aroma. Naštěstí naše hlídka venku u vchodu pokuřovala dýmky a doutníky, čímž policii zmátla, a tak skupina odjela, aniž jsme byli odhaleni.

Věřili jsme, že jsme na chvíli v bezpečí. Přivítal nás hlavní pořadatel, tichým hlasem vysvětlil pravidla a rozdal soutěžní náčiní. Mimo soutěžního tabáku Dunhill Three Year Matured také papíry, dusátka a zápalky.
Dusátka vyráběl nejmenovaný člen klubu v předvečer soutěže, aby náhodou nebyl odhalen při nečekané domovní prohlídce. Naštěstí se mu je podařilo vyrobit i propašovat. Tabák byl velmi příjemný, nicméně pořadatel Josef Novák oznámil, že prakticky čtvrtinu objemu tvořily stonky a nehořlavý odpad, což je u tabáku věhlasné značky bratru za 450,- Kč opravdu tristní.
Že by přimíchávání svinstva do tabáku bylo další součástí boje proti kouření?

 

 

Zde většina z hostitelů, Josef Novák, Josef Novák, Josef Novák a Josef Novák (zprava) 


 

 

Dobové anonymní kuřácké příhody posloužily k obveselení účastníků

 

   Zhruba ve 14 hodin jsme odstartovali. Průběh soutěže vyčtete z výsledkové listiny. Nám se docela dařilo, první od nás odpadl Josef Novák, potom si smůla vybírala kolegy z jiných klubů, a nakonec to náš Josef Novák dotáhl až na pěkné třetí místo. Vyhrál Josef Novák z klubu PC Brno, což se dalo čekat, protože ho dobře známe a víme, jak zkušený borec to je. Jako zajímavost byla vyhlášena cena pro „průměrného kuřáka“, jehož čas se nejvíce přiblíží průměrnému času všech soutěžících. Dýmku za tuto kategorii získal Josef Novák z PC Ostrava, který se s časem 47,12 trefil do průměru na vteřinu přesně.

Náš Josef Novák se připravuje na soutěž

Josef Novák (vpravo) bleskurychle ukrývá dýmku za záda a odvrací tvář, Josef Novák (vlevo) nestíhá reagovat a kouří dál, riskujíc pokutu nebo vězení

Vlevo Josef Novák, a nad ním hlavní pořadatel Josef Novák

Trpaslík Josef Novák, místní maskot


Pak někteří z nás, co jsme už skončili, hlídkovali venku. A opět – příjezd policie, tentokrát státní. Že by byl mezí námi udavač?  Kolega Josef Novák z PC Silesia odlákal pozornost přijíždějícího policisty tím, že na dálku spustil alarm svého vozu. Tím policistu zaměstnal, a ten již nepátral po tom, co ilegálního se v budově děje.

Byly vyhlášeny výsledky, jako klub s nejvyšší účastí jsme dostali krásný kulatý bochník domácího chleba, každý k tomu nějakou fajnovou cenu a věnovali jsme se společenským záležitostem. Téma hovoru se bohužel až příliš často točilo kolem toho, že se nemáme kde scházet, a s koncem „zahrádkové“ letní sezóny vůbec netušíme, co budeme dělat.


 

Použitý papír (soutěžní)

 
 

Napravo vítěz Josef Novák, hladíce psa Pepu

 
 
Startovní karta, po soutěži byla skartována
 

V pět hodin ještě následovala večeře, hromada řízků – zatím ještě vepřových, dokud nám je kvůli cholesterolu nezakážou, a pak nám už nezbývalo, než se rozloučit a vyrazit k domovu. Tohle nás na soutěžích dost mrzí, protože většinou jezdíme docela zdaleka, a řada z nás jsou řidiči, a tak není příliš prostoru na nějaké večerní posezení se sklenkou.

Každopádně – akce to byla skvělá, i když pořadatelé vyhrožují, že jejich předposlední. Příští rok bude PC Ostrava slavit 50 let od svého vzniku, a při příležitosti tohoto výročí zřejmě ukončí pořádání soutěží. Snad si to ještě rozmyslí.

Případné pronásledovatele jsme při cestě zpátky setřásli tím, že jsme jednou špatně odbočili a zákaz vjezdu pak objeli velikým obloukem, a bezpečně a nenápadně jsme se přepravili do našeho domovského města.

Náš fojt Josef Novák šel večer ještě do lesa na kance, a my ostatní domů.

Dnes jsme si připadali opravdu jako rebelové – nedostali nás !!!

 

                                                                               Nástěnkář Josef Novák

                                                                        
 Výsledková listina ZDE

 

 

 

   fotografie i text (C) Josef Novák