Newcastle Ryba Cup 2021 - Nové Zámky

PC Nitra opět zasahuje !!!

25. června 2021


Chlapci z nejaktivnějšího slovenského klubu zachránili loňskou tragickou covidovou sezónu tím, že uspořádali v červnu New Castle Ryba Cup. Nakonec to byla jediná dýmkařská soutěž roku 2020, v přestávce mezi jarní panikou a podzimním lockdownem. Který mimochodem Nitrani rozvolnili letos v dubnu uspořádáním mezinárodního online Festoráci Festu.

A tak jsme nadšeně vyhlíželi červen, kde se v kalendáři dvakrát podtrženo skvělo datum 26., sobota.

Jak už jsem psal dříve, škoda, že tak aktivní klub není v rozumnější vzdálenosti, jednodenní výjezdy na jih Slovenska nejsou úplně to pravé ořechové. A to se podepisuje i na naší účasti. Naštěstí má nástěnkář podporu doma, a tak, stejně jako loni, naplánoval výjezd do Nových Zámků jako dvoudenní rodinné odfrknutí od každodenní rutiny. I když se říká: "S manželkou do hospody - dvojnásobná útrata a poloviční zábava". Ale to se samozřejmě netýká gentlemanských klání .

Každopádně převážila přirozená nechuť k rannímu vstávání, a nevyjeli jsme včas na to, abychom stihli doprovodný program – prohlídku novozámecké synagogy. Takže jsme dorazili asi v jedenáct hodin přímo do hostince Ryba. Krytá terasa, čerstvý vzduch, krásné počasí, prostě ideál.

Postupně jsme se vítali s domácími i s dalšími příchozími a sledovali průběh příprav. V poledne bylo vše připraveno. Dali jsme si „hake“, a rozhlíželi se, kdo a odkud vlastně dorazil. Covidová opatření se určitě podepsala na účasti z Česka, barvy českých dýmkařských klubů jsme hájili jen my, Michala z eTrafiky, který soutěží za domácí, nemůžeme počítat.

Tradičně přijeli kolegové z Budapešti, a všichni ostatní už byli „tuzemští“. I tak to byla soutěž tří národů. Borcům z jiných zemí se nijak nedivím, když si vzpomenu, kolik času mě stálo vyzkoumat, co všechno po nás slovenské úřady mohou vyžadovat a všechny požadované úkony provést, nebylo to jednoduché. Certifikáty o očkování, nejasný výklad o jejich požadovaných termínech, pro jistotu tedy ještě test, zaregistrovat se do systému, no, naštěstí to po nás nakonec nikdo nechtěl.

Začátek soutěže byl také ve znamení protiepidemických opatření, všichni jsme byli podrobeni dodatečné vakcinaci švestkovou vakcínou aSTRAZANECa, podávané v koňských dávkách.

Novinkou pro mne byla soutěžní dýmka – univerzální náčiní pro soutěže PC Nitra, Savinelli Rustic, Mod.101. Na jednu stranu rovné podmínky pro všechny a kvalitnější dýmka, než „běžná soutěžní“, na druhou stranu nebude suvenýr ze soutěže. Ale pozitiva asi převažují, zaplatíte jednou a máte klid.

Tabák byl jeden z mých oblíbených aromatiků, Thomas Radford´s Sunday´s Fantasy.

Průběh soutěže byl docela pohodový, na začátku trochu nervy se zapalováním, na čerstvém vzduchu povolili pořadatelé výjimečně tři zápalky. Dlouho se čekalo, kdo odpadne první, na čerstvém vzduchu dobře hořelo, ulevilo se nám až ve 26. minutě . Po první půlhodině byly časy už docela rovnoměrné, slovo „čas“ se ozývalo vcelku v pravidelných intervalech.

O stupně vítězů se podělily tři národnosti a dva kluby. Jak k tomu došlo, si vyčtěte z výsledkové listiny.

Při vyhlašování výsledků byla vyhlášena ještě speciální kategorie, na soutěžích PC Nitra tradiční. Přestože maskot PC Nitra, megapes jménem Alex, nebyl přítomen, bylo možné kouřit pod psa, nebo nad něj. A protože Alex se lepší, a nebafá už přesně třicet minut, jeho čas se vygeneruje někde mezi 30 – 40 minutami. Letos ho překonal domácí Tibor Demjén.

Bylo rozdáno neuvěřitelné množství cen, kamarádi z PC Nitra se snaží soutěžícím vybavit domácnosti, tak byly mezi cenami vidět elektrospotřebiče, nádobí, sklo … ale také lahodné nápoje, tabáky a dýmkařské potřeby, a samozřejmě trofeje. Obrovský putovní pohár pro vítěze, a mj. krásná cena za čas „nad psa“. Ještě dlouho jsme klábosili, pokračovali v dalších etapách vakcinace, prostě novozámecká pohoda.

Za běžných okolností bych na tomto místě skončil. Ne letos. Chlapci z PC Nitra mě totiž pozvali na výstavu, a ne ledajakou – v hradní galerii v Levicích realizovali výstavu s hlavním motivem dýmkařských soutěží. A protože Levice vcelku zapadaly do našeho víkendového cestovního plánu, na výstavu jsme se vypravili.

A stálo to za to. Všichni žijeme v pološeru naší tajemné disciplíny, která u neznalých probouzí pobavené úsměvy. I když úsměvy poněkud ztuhnou, když se dotyčného zeptáte – a ty jsi se někdy zúčastnil mistrovství Evropy v čemkoliv? Nebo dokonce mistrovství světa?

Na této výstavě může veřejnost vidět dresy, sportovní náčiní, trofeje, tabulky, pravidla … vše doplněno literaturou a expozicí figurálních dýmek. Pecka, fakt. Kdyby vás během prázdnin cesty zavály na Slovensko, navštívit hrad v Levicích je pro dýmkaře super zážitek. A i laik se poučí a objeví něco, o čem dosud neměl ponětí.

A tím jsme dýmkařskou část víkendu ukončili.

Chlapci, budu se opakovat – super jako vždy. Máte tak vysoko nasazenou laťku, že mě nenapadá, čím ji ještě můžete překonat - i když třeba takové kouření ve vzducholodi plněné vodíkem ... :-) 

A asi největší pocta pro mě – PC Nitra mi nabídl přestup k nim do klubu . Díky moc, ale zůstanu Valachem

Krásné letní dny!!!


Tady to začíná. HAKE - Štikozubec obecný, zvaný též hejk nebo mořská štika, po slovensky aj merlůza, je dravá ryba z čeledi štikozubcovitých, která žije v severovýchodním Atlantiku, Středozemním a Černém moři. Wikipedie

Retro výprava
Poprvé jsme vyvenčili nový stojan. Prapor ale potřebuje ještě vylepšit.
Příprava vakcíny


Vakcína byla o něco méně učinná, než minidávky co nám píchají doktoři, proto byly větší dávky a častěji po sobě.
Cena pro toho, kdo kouřil nad psa

A tady ceny pro všechny

Uprostřed soutěžní Savinelli, napravo očkovací certifikát.

 
Tady se generuje Alexův čas

Druhý den dopoledne, o osmdesát kilometrů severněji

Nelitovali jsme, výstava neměla chybu


I Fajfklub na výstavě nechal svou stopu

Dresy a sportovní náčiní

Sbírka figurálních dýmek
Poslední fotka a pokračujeme v cestě ...

A ještě nesmí chybět výsledky ZDE

 

 

 

    text a foto (C) Radim Přikryl