27. podzimní kouření

Ruda nad Moravou, respektive Bohdíkov, vlastně Raškov 

13. listopadu 2021


Týden po Třebíčském kouření, kultivované akci pro gentlemany, jsme se ocitli na soutěži úplně jiného ranku. Venkovská hospoda, kamarádi, legrace, a to vše podtrženo živým koncertem. Je to jiný svět, tihle junáci zpod Jeseníků. 

Jako obvykle, naše účast se upřesňovala do posledního okamžiku, ještě ve čtvrtek jsme chtěli jet tři - Honza, Jirka a nástěnkář. Nicméně večer ohlásil Honza teplotu a nemoc, a zůstali jsme dva. Ale reprezentovali jsme statečně.

  Pozdně odpolední čas začátku soutěže znamená domácí sobotní oběd, a okolo 14. hodiny odjezd. Naštěstí jsou v sobotu dálnice poloprázdné, takže jsme se už před čtvrtou odpolední zdravili s domácími a ostatními přespolními. 

Hospoda, za běžných okolností zavřená, byla poněkud vychladlá. Takticky jsme s Michalem zaujali místo u stolu vedle krbu a nahřívali si záda. Lokál se postupně plnil, a postupně stoupala i teplota, v krbu i v místnosti. Nakonec jsme byli rádi, že dorazili Jirka a Martin, kteří si přisedli a od krbu nás odstínili. Ještě dnes oba mají připálenou půlku těla.

Účast byla mohutná, kromě špičkových „paličů“ Michala (PC Nitra), Martina (Dýmka Net), Aloise (Dýmal klub Nový Malín), zde byla silná sestava domácích, dva Valaši, jeden reprezentant PC Ostrava, dva zástupci PC Bruntál a řada nezávislých.

Chlapi z Rudy jsou pověstní svými neortodoxními nápady, dokáží soutěže ozvláštnit někdy až neuvěřitelným způsobem. Připomeňme keramické a kukuřičné dýmky, listový tabák, zimní olympiádu, házení šipek na prase a další úlety. Zažili jsme toho za deset let, co za „Ruďáky“ jezdíme, docela dost. Letos tomu nebylo jinak. Téma soutěže bylo propojené se skautingem, ke kterému mají pořadatelé hodně blízko. Konkrétně se celou soutěží prolínalo téma junáckých holí. Nevěřili byste, k čemu všemu lze jedenapůlmetrový kus dřeva s kovovým hrotem na konci použít. Každopádně po letošním Podzimním kouření existuje o jedno použití víc.

Soutěž odstartoval hlavní rozhodčí Kryštof ze svého vozíčku úderem páté odpolední. Kouřil se Scottish Blend od MacBarenu, z vlastních dýmek – a jako dusátko posloužil kus junácké hole. Měl jsem trochu strach, že kus železa strčený do dýmky odvede veškeré teplo a bude fungovat jako zhasínátko, ale obavy se nepotvrdily. Dokonce se první „odpadlík“ ohlásil až v 19. minutě.
Tabák byl poměrně suchý, takže se nečekaly nijak závratné časy, ale i tak měla soutěž trochu jiný průběh, než někteří z nás očekávali. Nástěnkář s Jirkou po hodině spokojeně konstatovali, že jsou v první desítce, a šlus. Jirka desátý, nástěnkář devátý. Nečekaně skončil, na sedmé příčce, Alois, do něhož vkládali velké naděje občané Nového Malína. Po hypnotickém souboji odpadli na čtvrtém a třetím místě Michal a Martin … a zbytek už byl v režii domácích. Stříbrný skončil hrdina dne František a pro vítěznou dýmku si došel Milan. Každopádně jsem byl domácími požádán o to, abych v tomto článku zdůraznil drtivou převahu PC5 nad Dýmal Klubem, tímto tak činím. Snad mě „Dýmalové“ mezi svátky k sobě pozvou … každopádně to můžou v prosinci PC5 oplatit.

Přestože měli pořadatelé zavirované PC centrum (ajťák má Covid), výsledky byly zpracovány bleskurychle. A tak jsme se rádi zúčastnili vyhlášení výsledků, cen byla jako vždy hromada. Nejen pro jednotlivce, ale i pro stoly – my byli díky Martinovi a Michalovi druzí.

A pak začal koncert. Doslova. Basa, banjo, kytara, mandolína, dokonce triangl – tak to máme rádi. Spousta skvělé muziky, být mezi kamarády, co víc si přát. Snad jen, aby před člověkem nebyla ještě ten večer cesta na druhý konec Moravy.

Jirka se rozloučil již o něco dříve, a já se se všemi rozloučil a zvedl kotvy okolo desáté večerní. Venku byly dva stupně, tma jako v pytli, poprchalo a mně bylo líto, že za sebou nechávám tak skvěle rozjetý večírek. Ale snad budou další, kluci z Rudy chtějí příští rok oslavit s dvouletým zpožděním dvacáté páté výročí klubu, a to by mohlo být velké :-)

Chlapci díky - za skvělou soutěž, za báječnou zábavu, za výborný guláš, škvarkovou pomazánku a štrůdl, za karton piv, za koncert, za to, že nás zvete.

Mějte se a pozdravujte od nás Tomáše.

Nástěnkář

Hromádka fotografií od autora článku


Jirka se slušivým motýlkem, doufám, že mu náš
dohlížitel na eleganci Kevin přidělí body do ročního hodnocení.


Když přijel Michal, ztráceli jsme naději na dobré umístění. Když se pak objevil ještě Martin, přišli jsme o optimismus úplně. I Standa vypadá, že mu uplavaly hračky.


Pořadatelé a úvod do soutěže. Vlevo Kryštof, hlavní rozhodčí. Po krátkém úvodu předali slovo Františkovi ...


... a František rozjel show na téma použití junácké hole. Kdo nezažil, nemůže pochopit.


Přednáška byla doprovázena názornou prezentací a ukázkami. Naučili jsme se pomocí junácké hole například ubránit před vzteklým psem nebo motivovat zaměstnance. Zneškodnění psa bylo předvedeno živě.

Někteří se vzdělávat nechtěli.


 
Soutěžní dusátko - z čeho jiného, než z hrotu junácké hole.


 

Zde už se naplno soutěží. Michal je přesvědčen, že jediné, co platí na Martina, je upřeně se mu dívat do očí. Úplně vítězná taktika to nebyla.Foto s vítězem. Vítěz napravo.
 
Nejlepší možný večerní program. Přestože PC5 Ruda porazila Dýmal Klub Nový Malín, koncertují spolu. A stejně se hraje mezi svátky v Malíně. 


 
  Nevzdávejme to !!!


Fotografie od hlavního rozhodčího Kryštofa, díky za ně !!!
A ještě nesmí chybět výsledky a výčet možností použítí junácké hole, dokonce na dvou listech ZDE a ZDE

 

 

 
     

    text  (C) Radim Přikryl Foto (C) Radim Přikryl a (C) Kryštof