I.Ilegální kouření v Raškově  

Alias 23. ročník Podzimního kouření v Rudě

4. listopadu 2017, Raškov, kousek od Rudy


 

  Tentokrát jen ve dvou, ale úspěch veliký, a hlavně - zábavy kopec.

Podzim u kluků z Rudy, toť sen každého dýmkaře, lačnícího nejen po zápisech v tabulkách velkých soutěží, ale hlavně po zábavě a skvělé společnosti. Soutěž malá, ovšem pouze počtem účastníků, duchem a kreativitou je ohromná.

Musíme připustit, že fantazie pořadatelů byla někdy trochu divoká a soutěže v některých rysech připomínaly spíš loterii - připomeňme kouření z žulové kostky, z keramických lavórků, kouření tabákových listů z kukuřiček, sbírání bodů házením do terče a další úlety.

Letos šli kluci do sebe, a vlastní soutěž odpovídala regulím CIPC, a bezmezné kreativitě podlehlo pouze vše kolem. Celá soutěž se tématicky odehrávala ve světě prohibice.

To, co vidíte na titulním obrázku, byla šifra vytištěná na soutěžních papírech. Za její vyluštění byla zvláštní cena - zkuste to, není příliš těžká. Zajímavá byla osádka - rozhodčí s kosou a dvě pomocné rozhodčí, z toho jedna se zhášedlem na svíčky. Všichni tři byli z rodiny domácícho Pepy Vénose, čili o objektivitě a nestrannosti nemohlo být pochyb :-) .

V soutěži se "jelo" na tři sirky. Jednak proto, že byly papírové, a dále bylo nutné sirkou zapálit svíčku, kterou měl každý soutěžící před sebou na stole. A jednoduše - po vyhasnutí dýmky byla svíčka zhasnuta. Díky tomu se udržel perfektní přehled o počtu kouřících soutěžících.    


 

Předstartovní soustředění - nástěnkář

Předstartovní soustředění - Honza
 

Po příjezdu do Raškova nedaleko od Rudy okolo čtvrté odpolední a přívítání se se všemi, co už byli na místě, jsme darovali tři padesátikoruny smrťákovi, který je shrábl k sobě do rakvičky. Pak jsme dostali uvítací gulášek, a pustili se do společenských záležitostí, které nás na soutěžích tak baví.

Přijeli kolegové z HDK Olomouc, Lojza Pospíšil z Malína, Radek Masaryk z Nitry, PC Ostrava zastupoval náš kamarád a spolusedící Štěpán Kunc, a za Dýmku.net dorazil Martin Pedain. Kromě dvou Valachů a třech nazávislých pak startovní pole doplnili místní.

Tomáš Tymel na úvod přečetl pravidla soutěže. Protože se pohybujeme v ilegalitě, z pravidel vyplývalo, že se nevypouští kouř, ale vonná mlha, nehlásí se vyhasnutí dýmky, nýbrž "tma" a další zajímavosti. O něco níže si můžete kompletní text přečíst, děkuji Tomášovi za jeho zaslání.

Soutěž byla odstartována zvukem brousku na ostří kosy, bylo to jasné upozornění, že se soutěží dle regulí, a za podvádění se budou minimálně sekat ruce, případně stínat hlavy.

Úvodní text o "milých věcech".
Nu, i vot družba ...

Tabák Cellini Classico Riserva hořel rovnoměrně, poměrně rychle, ale zůstával chutný i po desítkách minut. Od dvacáté páté minuty, kdy z nás spadla obava, že skončíme na posledním místě, byla soutěž docela zábavná. Odpadli kluci z Olomouce a jediná žena Jana Fišerová, pak ale přišla pohroma na domácí - své klobouky smeklo šest borců v jedné řadě. V čele soutěže pak zůstala rozmanitá společnost, po jednom ze skoro každého klubu, jen Valaši a kluci z Dýmal klubu byli po dvou. Na šestém a pátém místě skončili Štěpán a Radim, a pak nastalo překvapení - na čtvrtém Martin Pedain zhruba v polovičním čase, než na jaký je zvyklý! Třetí příčku obsadil jediný zahraniční účastník, české jméno nosící Radek Masaryk z PC Nitra (pro zajímavost - když muzikanti po soutěži hráli oblíbenou píseň  T.G.Masaryka "Ach synku", on jediný znal i druhou sloku). A pak už bojovaly Beskydy s Jeseníky. Náš Honza proti Lojzovi. A Beskydy vyhrály.

Následovalo vyhlášení výsledků a předávání cen. Jako obvykle v Rudě- bylo jich moře a za všechny možné kategorie. Jednotlivci, stoly (tu jsme si odnesli my), nejlepší žena, odměna za vyluštěnou šifru, dárek dostali i ti, co nesoutěžili - slečny rozhodčí, majitel budovy i kuchař.

Nástěnkář Radim a Olda z Rudy si navíc během rituálu vyměnili odznáčky svých měst, pěkně oficiálně i se soudružskými polibky.  

A už se hlavně klábosilo, hrálo a zpívalo. Většina přítomných vydržela ještě minimálně hodinku - dvě po skončení soutěže, my sami se rozloučili okolo desáté večerní a krátce před půlnocí byli doma.

Shrnuto, podtrženo, sečteno - báječná, perfektně zorganizovaná soutěž. Přátelské prostředí, fajn lidi, výborné jídlo, spousta nápadů a moře legrace. Za sebe musím říct, že mě potěšilo klasické kouření, bez kreativních zásahů do pravidel.  Těšíme se zase za rok.

A doufám, že se s chlapci z Rudy uvidíme dřív, protože je s nimi legrace.

Nástěnkář

 

Několik fotografií nevalné kvality. Výsledková listina úplně dole.
 

Stůl s námi sdílel náš kamarád, slezský pipemaker Štěpán Kunc. Letošní cena pro vítěze byla z jeho dílny. A jela do Valmezu, což nás moc těší :-)
 
Hlavní rozhodčí startuje soutěž přebroušením kosy.
 
 

Ukrutně tajná šifra na soutěžním papíru. 
*pro netrpělivé - řešení úplně dole
 
Zhasínátko na svíčky v rukou nejmladší z rodiny Vénosů


 
Stylové zátiší s ubrouskem s dýmkařským motivem, s papírovými zápalkami, svíčkou ze hřbitova a dusátkem z IKEA
 
A tady už Honza o hodinu a půl později přebírá tradiční cenu pro vítěze - tuplák Holby. Byl jeho, včetně skla.
 
Tady si cenu otevírá Štěpán - houslové pouzdro s neznámým obsahem.

Obsah byl hudební, protože cenu věnoval Lojza Pospíšil. Pouzdro obsahovalo rytmickou tykev, bubenické paličky a smyčec bez žíní.

A naše milovaná jam-session na závěr.  Franta válí na banjo. A klasické obsazení dalších nástrojů, jak ho známe už mnoho let. Jen Olda vyměnil obří akustickou basu za baskytaru.

  

 

Výsledky a pro připomenutí pozvánka.

*zkuste odpočítat počet písmen za každou číslicí - např. páté písmeno za číslem 5, třetí za 3 atd. 

                                                                  
 

 

 

 

  fotografie a text (C) Radim Přikryl