XXIV.Podzimní kouření v Raškově  

Aneb setkání se všemi českými i československými prezidenty

17. listopadu 2018, Raškov, kousek od Rudy


 

Letos už soutěž neměla příchuť ilegality, konala se v dlouhodobě neprovozovaném podniku, který otevřel jen kvůli nám, takže by těžko mohl nějaký úřad dohlížející na zdraví lidu mít nějaké námitky. Každopádně Damoklův meč toho, že hospodu koupí někdo, kdo nemá rád dýmkaře, nad místními stále visí.

Z Valašska jsme dorazili jen dva, nástěnkář a Honza. Honzík v roli obhajovatele loňského vítězství, a nástěnkář v roli řidiče a Honzova kustoda.

Měli jsme pocit, jakoby loňská soutěž skončila předevčírem, místo konání jsme našli bravurně, jen průjezd přes Rudu stylově připomínal překonávání zákopů I. světové války. Překopy podélné i příčné, semafory různých barev, nová kanalizace si vybírá svou daň. Projeli jsme kolem zavřené hospody Na záložně a nostalgicky zavzpomínali na časy, kdy se soutěže v Rudě konaly přímo v Rudě ... tehdy ještě bylo kouření legální. 

Stylová výzdoba, upomínající na významné okamžiky našich dějin.
I zápalky měly historický podtext.

Před čtvrtou odpolední jsme zaparkovali před budovou, která již jeví známky dlouhodobého nepoužívání. Naštěstí uvnitř bylo vše v pořádku, z krbu se linulo příjemné teplo, za barem se činila dvě děvčata, spousta známých tváří, najednou jsme si připadali jako doma.

Odevzdali jsme u registrace stokorunové bankovky (protože sto let republiky :-), našli si místo a už jsme měli na stole horký gulášek. Vyvíjelo se to velmi příjemně.  Společensky jsme se realizovali, pokecali jsme s domácími, s kluky z HDK i s celým klubem Dýmal. Dýmalové měli stoprocentní účast - přijeli všichni členové, Radek i Alois.

O páté Olda zahájil oficiální program. Letos pojali přípravu soutěže opravdu velkolepě. K výročí vzniku republiky pozvali úplně všechny prezidenty, od první republiky, přes Protektorát a ČSSR až po ČSFR a ČR.

Nejdříve nakráčel tatíček T.G.M., dokonale ztvárněný Tomášem. Neméně věrný byl prezident Beneš, pochvala patří i Ludvíku Svobodovi v armádní uniformě, Gustáv Husák byl přímo neodolatelný a Václav Havel s véčkem a krátkými nohavicemi evokoval "listopad" úplně dokonale. Václav Klaus mával kupónovou knížkou, a pak přišla řada na dvojici Ovčáček & Zeman. Popelníček, hůlka, sklenka becherovky, židlička - věrná nápodoba našeho současného prezidenta. Každý z přítomných státníků pronesl nějaký svůj známý citát, a byl Oldovým průvodním slovem uveden do historického kontextu. Bylo to lepší, než učebnice dějepisu. A muzikální pořadatelé nás ještě naučili píseň našich legionářů, kterou jsme si zazpívali místo státní hymny.

A po společné fotografii nastal čas soutěže. Kouřil se tabák Scandinavian Tobacco Velvet dodaný společností TTI. Přiměřeně vlhký a zpropadeně černý. Nicméně chutný, jemně aromatický - a i dosažené časy svědčí o jeho kvalitě.

Podrobnosti o průběhu jako vždy vyčtete z výsledkové listiny, snad jen pár postřehů. Po hodině byla ve hře ještě třetina účastníků, a po hodině a půl ještě čtvrtina - včetně kompletní reprezentace Fajfklubu. Zřejmě dobrý oddíl :-) . Nejlepší z domácích skončil na třetím místě Michal Uhrák, který potvrdil rčení "mládí vpřed, staří na svá místa", které platí i v našem klubu. A o prvenství se, stejně jako loni, poprali Alois Pospíšil a náš Honza. A dopadlo to stejně jako loni.

Honza dostal pohár, dýmku od Antonína Votavy, tuplák Holby, ještě jednu porci guláše a bylo hotovo.

Vyhlášení výsledků bylo stylové, být oceněn samotným T.G.M. je pro každého čest. Kromě jednotlivců byly ještě oceněny týmy, vytvořené pořadateli ad hoc podle neznámého klíče, ovšem se stylovými jmény. Zvítězily "Husákovy děti".

No a po soutěži přišly na řadu talíře jednohubek s česnekovou pomazánkou a tradiční hudební produkce. Nechtělo se nám odjíždět, věru že ne, ale přece jen, 140 km není úplně málo, a tak jsme se okolo desáté večerní rozloučili a vyrazili, abychom byli do půlnoci doma.

Bylo to moc příjemně strávené odpoledne a večer ve skvělé společnosti dlouholetých kamarádů, se kterými si máme o čem povídat.

Díky za pozvání, doufám, že se ještě letos potkáme - kalendář akcí je nabitý.

Nástěnkář

 

Několik dalších fotografií nevalné kvality. Výsledkové listiny úplně dole.
 

Jak jsme sál loni opustili, tak jsme ho letos našli.

HDK Olomouc a Dýmal Klub.
 
 

Je na co se těšit. Nepřehlédnutelný sponzoring od nejmenovaného pivovaru a spousta dalších odměn.
Krasavice od Antonína Votavy už bydlí v Podlesí.
(místní část ValMezu)

 
Olda zahajuje.
Na kompjůteře zatím svítí nuly.
Výpočetní středisko je v Rudě s nadstandartním servisem - třeba se dozvíte, jak si stojíte proti minulým ročníkům.
 
 
A přichází první pan prezident, tatíček, zakladatel.


Vedle T.G.M. stojí  E. Beneš a protektorátní prezident Hácha
A skokem do současnosti, cigareta, hůl a Ovčáček.
Představitel prezidentova mluvčího zvládl posléze i roli hlavního rozhodčího. Zprava vzadu ještě Václavové Klaus a Havel, v klobouku G. Husák a v uniformě Ludvík Svoboda.

A tady už je po soutěži - Honza s pohárem pro vítěze a s nezbytnou Holbou.
A nezbytná a všemi milovaná hudební produkce, letos trojčlenná. Lojza si mandolínu letos nevzal, protože spěchal po soutěži na koncert. Netušil, že bude kouřit skoro dvě hodiny a koncert nestihne.

  

 

Výsledky kompletní a výsledky týmů.

 

 

                                                                  
 

 

 

 

  fotografie a text (C) Radim Přikryl