IPSD Competition 2019   

Česky to znamená "oslava mezinárodního dne kuřáků dýmky prostřednictvím soutěže"

23. února, Šaštín - Stráže, SK


  Svátek  všech dýmkařů, IPSD, neboli Mezinárodní den kuřáků dýmky, by kolem nás letos prošel téměř bez povšimnutí. Naštěstí máme slovenské kamarády, kteří se chopili příležitosti a zorganizovali oslavu více než důstojnou.

Celé se to konalo v městečku Šaštín-Stráže, které, i když má dvojdílný název, je úplně miniaturní, a díky věžím slavné baziliky je v podstatě vyšší, než širší.

Na cestu jsme se z různých důvodů vypravili dva, nástěnkář a Honza. Byla ve hře i varianta společného výjezdu s kluky ze Zlína, ale nakonec to neklaplo a jeli jsme opravdu jen dva.

V autě nám samozřejmě hráli Horkýže Slíže, zvlášť pak píseň „Vlak“, vo ktorej ide rýchlik z Trenčína do Šaštína … a navíc kapela je doma v Nitře, stejně jako pořádající klub.

Jeli jsme vyhlídkovou jízdou přes Luhačovice, Uherský Brod a nepočítaně dalších obcí a měst – snad dvě třetiny cesty padesátkou. Svítilo sluníčko, jen teploměr v autě tvrdošíjně ukazoval stále čísla s mínusem vepředu. Místo srazu –baziliku- nebylo možné přehlédnout, a tak jsme s časovou rezervou zaparkovali na prázdném  parkovišti a přemýšleli co dál. Vzhledem k tomu, jaká byla venku zima, vznikl jasný plán – zalézt do prvního pohostinství, které najdeme. V kavárnu jsme úplně nedoufali, první podnik byla zamřížovaná herna, druhý byl zavřený, ale ve třetím nám čaj uvařili. Mimochodem – na stole byly popelníky a vzduch se modral kouřem z cigaret místních štamgastů …

Sraz byl v 10,45. V deset čtyřicet jsme na parkovišti byli stále prakticky sami. Asi to bylo způsobeno naší neschopností odhadnout čas jízdy, protože v 10,44 najednou přijeli všichni. Místní i přespolní, kluci z PC Nitra, z Bratislavy, Jirka z PC Ostrava, tři z Dýmka.net, rodinný team Kotulánů za PC Brno a Zdeněk z SKD Havlíčkův Brod. A později ještě dorazili kolegové z APC Uherské Hradiště.  A velká část účastníků dorazila s manželkami a přítelkyněmi, neboť soutěž byla již dopředu avizována jako vhodný víkendový rodinný výlet s kulturním programem.

Prohlídka chrámu Panny Marie sedembolestnej byla fajn, stavba je to opravdu monumentální, jen zima byla uvnitř skoro stejná jako venku a po hodině poslouchání výkladu už nám hlasitě vrzaly klouby a praskaly kosti. Na klášterním dvoře se pak na nás usmálo sluníčko, a tak jsme mohli i v mrazu spustit fotosyntézu a těšit se na místo s hřejivým názvem Tropic Pizza, kde měl program pokračovat.

V koloně jsme se přesunuli do prosklené zahrádky letní restaurace u jezírka, terasa měla skleněné stěny a natahovací střechu – to už jsme trochu propadali panice ve strachu z umrznutí. Ale vše se v dobré obrátilo, byli na nás dobře připraveni, lokál byl vyhřátý, u stěny hořelo v krbu, úplný komfort.

Ze všeho nejdřív jsme si objednali čaj. A po čaji oběd – většinou telecí řízek přes celý talíř s miskou bramborového salátu na rakouský způsob. V teple a s dlabancem v břiše už nám začínalo být víc do řeči a s hřející dýmkou  v ruce už jsme se těšili, co bude dál. Ve dvě hodiny byla spuštěna registrace a ve tři jsme již zapalovali soutěžní Davidoff Scottish Mixture. Byl poměrně prudce hořlavý, ale až nečekaně chutný, lehce aromatický.

Jako obvykle průběh soutěže vyčtete z výsledkové listiny, nemá cenu popisovat, kdo kdy odpadl. Snad jen pár postřehů – protože byl přítomen moskevský hlídací pes Alex, řešily se opět i časy „pod psa“. Tuto potupu zažili hned čtyři borci. Alexův parťák Gregory skončil v čase deset minut „nad psa“. Našemu stolu se podařilo natlačit do první desítky, když právě desátou příčku obsadil Jirka Motyčka z PC Ostrava. Nám s Honzou se dařilo také velmi dobře, místa v první desítce se pro nás také našla. Byli jsme poraženi rodinným klanem Kotulánových, Vladimírem Beránkem, nejlepším domácím Radkem Masarykem a hlavně Zdeňkem Smaženkou z Havlíčkova Brodu, úřadujícím vítězem Klání a MČR. Ten si dnes připsal další triumf.

Zdeněk skončil po hodině a čtyřiceti pěti minutách, což byl s tímto tabákem téměř zázrak. Někteří prostě umí. Já jsem po hodině a čtvrt vysypal z dýmky asi na pětník popela a pět makových zrnek nespáleného tabáku.

A ještě jedna zajímavost - na soutěži byl přítomen akademický malíř, jehož jméno jsem zapomněl- omlouvám se- , a na přání maloval rychloportréty a karikatury těm, kdo skončili.

Pak jsme si ještě udělali společné foto pro CIPC, která vyhlásila soutěž fotek z oslav Dne dýmkařů. A zanedlouho se již vyhlašovaly výsledky. Odnesli jsme si kromě skvělého zážitku i spoustu cen, a Zdeněk dostal za první místo pohár, že by se za něj nemusel stydět mistr světa v rallye.

Po soutěži ještě zbyl čas na pozvání na naše akce -  pozvali jsme přítomné na Starostovu fajfku za tři týdny ve Valmezu a slíbili jim neobyčejné kulturní zážitky.

Další prohlídku celé jižní Moravy jsme již absolvovat nechtěli, navíc už byla tma, takže jsme pro zpáteční cestu zvolili "variantu dálnice". Přestože jsme ujeli o devadesát kilometrů víc, strávili jsme na cestě o půl hodiny kratší dobu.

No a to je asi všechno. Chlapci z PC Nitra nasazují velmi vysokou laťku - tištěné materiály, ozvučení, vlastní software, výborná organizace, originální doprovodný program, spousta cen ... je to radost, jezdit na jejich soutěže.

Díky, a těšíme se na další setkání

Nástěnkář 
 

Tady to začalo pro mě a Honzu

A tady to začalo pro všechny ostatní


 

Prohlídka s odborným výkladem
od nejzasvěcenějšího

O baziliku se nyní stará řád Pavlínů a jeden z jeho členů se nám věnoval

 

  

Snímek z neobvyklé strany, z nádvoří
 

A tady jsme v Pizza Tropic, jejíž skleněné stěny nás docela polekaly

 


Odkud že ten ptáček vyletí ...?


 

Stůl plný čajů a horkých polévek. V čele Jirka v úplně nové image.

Alex má ve výsledkové listině RU, Gregory USA.

 

Už se to blíží


 

Pořadatelé si s přípravou neuvěřitelně vyhráli, každý pytlíček byl polepen filigránskými nálepkami

 

Pěkný software, sedmnáct soutěžících skončilo, sedmnáct pokračuje.

   
   

  

Zde je výsledková listina, a kalendář letošních akcí PC Nitra - pěkně, chlapci, pěkně :-)

 

 

 

 

 

   fotografie a text (C) Radim Přikryl