Jedenácté Třebíčské kouření - 2006

Dušičková reportáž


 

     A zase tady máme dušičky. A nic se k ponuré hřbitovní atmosféře nehodí lépe, než trocha popela a kouře. A tak jsme se vypravili do Třebíče, protože jsme věděli, že tam bude obojího dost. Bylo to tak, kolegové z PC Podskalák  totiž na zámku pořádali jedenáctý ročník Třebíčského kouření. Na cestu jsme se vydali vstříc podmračené, ocelově šedé obloze, orámované temnými mračny. Přední sklo tmavého Honzova Fordu v provedení kombi (velikost vhodná přesně pro převážení rakví ) skrápěly krůpěje deště. Cestou jsme potkávali řady vozidel pamatujících temné doby socialismu, za jejich volanty seděli přihrbení senioři s klobouky naraženými do vrásčitých čel. Míjeli jsme fronty zaparkovaných aut okolo hřbitovních zdí. Po dvou a půl hodinách jízdy po něčem, co vzdáleně připomínalo dálnici a po několika kilometrech místních silnic, lemovaných stromy s opadaným listím a smutně visícími větvemi jsme dorazili do místa konání. Tmavým průjezdem jsme vjeli na nádvoří zámku s hrozivě zubatými okraji střech.  Úzkým schodištěm za masivní ocelovou mříží  jsme se vnořili do sklepních prostor, kde jsme uviděli řadu postav, siluet těch, kteří přijeli před námi. Již v okamžiku našeho příjezdu se vzduch v podzemí dal krájet. Slabé paprsky podzimního slunce se marně snažily prodrat se dovnitř malými okénky. U podmračené obsluhy jsme si vyzvedli černě vytištěná startovní čísla a očekávali věci příští.

Zasmušilý Honza ... jakoby věděl, že do desítky se dnes nevejde

Ještě zasmušilejší dezénista Aleš

Fojt Marek - usmívá se s přemáháním Do konce zbývá deset vteřin

  Protože jsme měli ještě chvíli času, odploužili jsme se do zámeckého bistra na něco malého k snědku. Černě oděná paní nám nabídla guláš. Dali jsme si jej všichni ... tmavá omáčka, a v ní ještě tmavší kousky hovězího masa. S tmavým chlebem a černým pivem ... bílé ubrousky se marně snažily nás rozptýlit. Ve dvě hodiny po poledni -neboli čtrnáct hodin po půlnoci- byla soutěž zahájena. Úvodního slova se ujal dr.Stanislav, oděn v černém obleku, s černým mikrofonem v ruce. Informoval nás o nových druzích tabáku, které na trh dodává jeho firma Mostex. Z každého balíčku na nás svítil veliký nápis oznamující nám, že stejně umřeme dřív, než ho dokouříme. Zapálili jsme dvěma zápalkami soutěžní tři gramy vanilkového Mac Barenu , vůní vzdáleně připomínajícího nasládlý pach rozkládajícího se těla zahrabaného pod tlejícím listím. Od samého začátku jsme měli pocit, že něco není v pořádku. Zvláštní mrazení v zádech nás varovalo před něčím, co nás zasáhne v nejbližších okamžicích s drtivou silou neodvratného osudu. Stalo se. Radim si při prvním udusání tabáku rozdrtil v dýmce doutnající uhlík. Zcela zničen odevzdaně předal stevardovi své startovní číslo a šel hledat cestu k pověstnému třebíčskému mostu sebevrahů. Ostatní čekali, jak si osud pohraje s nimi. Bylo to tragické jen zčásti, Aleš odpadl po zhruba třičtvrtěhodině, Marek kouřil déle než hodinu a pak už podle dávno zaběhlého scénáře přišel na řadu Honza. Bohužel, dušičky jsou jednou v roce a štěstí nikomu nepřinesou. Honza skončil na patnáctém místě. Jinak- skončil na posledním místě, kde jako cenu ještě dostal dýmku- ovšem tu, která zbyla po čtrnácti úspěšnějších ... smutné. Honzovo letos nejhorší umístění. Vzduch v podzemní místnosti už nepřipomínal šedivý opar, ale spíš mlhu nad šumavským močálem. Postavám v temnotě kanuly slzy z očí podrážděných hustým dýmem. Prezident Silesia Pipe Clubu dr.Vašák poznamenal suše:"Inhalatorium". Pro úplnost, vyhrál Robert Kněz z Prahy, časem 1,48, symbolicky oděn kompletně v černém.

Třebíčský most, pod kterým ukončilo život mnoho sebevrahů Volvo před zámkem bylo také úplně černé ...
Vítěz Honzova trofej - Butz Choquin


      Co dodat ... vyzvedli jsme si diplomy a setmělými ulicemi staré židovské čtvrti vyrazili k domovu. Cestou jsme se ještě zastavili v motorestu, kde zabíjejí daňky z vlastního chovu, aby z nich pak pocestným uvařili večeři. Při představě smutných zvířecích očí tušících neodvratný konec svého bytí pod kuchařovým nožem nám medailonky a výpečky se zelím snad ani nechutnaly. Po večeři Marek usoudil, že restaurace není nekuřácká a zapálil si kotel latakie. Mouchy poletující okolo hostů v šoku z tohoto aromatu ukončovaly své životy dobrovolným skokem do elektrické pasti visící na stěně. I daňci, pasoucí se venku, tázavě zvedali oči směrem k oknům motorestu, ze kterých se valila oblaka kouře, připomínající požár vsetínského pavlačáku.
     Po dalších hodinách jízdy jsme pak mezi rytmicky pulsujícími stěrači a provazy deště  zahlédli temné obrysy našich beskydských hor. Byli jsme tam, kde to známe, kdyby se nám teď něco stalo, nebudeme muset být pohřbeni někde na daleké Vysočině. Vysadili jsme Aleše na vlakovém nádraží, snad dojel do Vsetína v pořádku, vlaková neštěstí si nevybírají. Pak jsme se rozloučili s Honzou a při pohledu na koncová světla jeho vozu jsme si řekli - jsme doma.

A to je konec našeho dušičkového výletu.
                                                    
                                                                           nástěnkář