XXIII. Třebíčské kouření

Jedna z nejvýznamnějších akcí sezóny - a tu si nenecháváme ujít

10. listopadu 2018, Třebíč


  Jako vždy, podzim je i letos dýmkařských akcí plný. Je to chvíle, co jsme přijeli z Komárna a z Frýdlantu, a přes Třebíč míříme do Rudy a dál … Přináší to s sebou jeden negativní jev – nemůžeme být všude, i kdybychom se rozkrájeli, a i když se snažíme, naše výpravy nejsou příliš početné. Ale zase to nahrazujeme kvalitou :-).

Do Třebíče jsme se vypravili ve dvou, nástěnkář s fojtem, a v cíli náš počet rozšířil Karel I., který přijel s naším kamarádem „Rock´n´Roll & Pipe“  Štěpánem. A když jsme si sedli ke stolu s Mirkem a Filipem ze Zlína (to je to město na okraji Valašska), bylo nás plno.

Nevýhodou soutěže v Třebíči je její poloha. Tři hodiny cesty tam a stejně tak zpátky nejsou velká pohoda. Na druhou stranu je to i výhoda – poloha města cca v polovině republiky znamená účast dýmkařů ze všech koutů naší právě stoleté vlasti.

V tom případě se stává výhodou i to, že nás jede málo. Všichni ještě máme v paměti utrpení ze stejné cesty v Kevinově velkém autě v pěti lidech - jsou to dva roky a naše zadnice si to stále pamatují. Prostě ve dvou ideální stav.

Vyrazili jsme po deváté, s předstihem, neboť fojt se měl ještě účastnit zasedání prezídia. Cesta byla klidná, relativně pohodová, i když provoz na D1 připomínal víkend jenom vzdáleně.

Před polednem jsme dorazili na důvěrně známé místo – k Muzeu Vysočiny na zámku Třebíč. Je třeba říci, že místním podmínky pro pořádání soutěží jen tiše závidíme. Sál v přízemí zámku, který není restauračním zařízením, a tedy v něm lze legálně provozovat naši bohulibou zálibu, je úplně skvělý. A když se k tomu přidá catering, bar a posezení v předsálí, co víc si lze přát. A bonus navíc - v sále byly pozůstatky z výstavy o našich letcích, tématické panely po obvodu sálu skýtaly možnost poučení i zábavy.

Celkem se zúčastnilo 75 dýmkařů, což je velmi solidní číslo, svědčící o významu soutěže. Kromě kolegů z pořádajícího Podskaláku Třebíč jsme se v sále potkali s kamarády z téměř všech klubů, se kterými se potkáváme. Silný oddíl vyslal PC Ostrava, včetně nestora Vlastíka Šenkýře, který se blíží osmdesátce. Čtyřka přijela z pětky, tedy PC5 Ruda, kam se za týden chystáme. Chyběl nám PC Silesia, nikdy nezapomeneme na památný výrok jejich MUDr. Martina Vašáka, který při vynoření se ze zamlženého podzemí odtušil jen: “Inhalatorium“. A neviděli jsme ani nikoho z Olomouce. Ale nemůžou být všichni všude.

Neprodleně po příjezdu jsme pro jistotu poobědvali, co kdyby na to později nebyl čas :-). Pečené koleno s bramborovou kaší a salátkem přišlo k chuti. Během odpoledne jsme ještě ochutnali paštiku, cheesecake, nivové koule i štrůdl. Ceny byly přímo úměrné vysoké kvalitě, ale jednou za čas si člověk může dopřát. A abych nezapomněl, všechno jsme zapíjeli tradiční ZONkou, třebíčskou limonádou – nyní v plastu, ale pamatujeme ještě i apartní skleněné lahvičky.

V předsálí jsme ještě mohli obstarat vánoční dárky, které můžeme předat našim blízkým, aby nás jimi obdarovali. Mám na mysli třeba vánoční edice tabáků, které nabízela eTrafika.

Po nedlouhém zasedání prezídia ADK nás již svolávali do sálu k zahájení soutěže. Vyslechli jsme úvodní projevy, a v zatím ještě celkem dýchatelné atmosféře očekávali start. V rámci úvodu byly vyhlášeny výsledky celoroční soutěže o pohár ADK, která se počítá právě „od Třebíče k Třebíči“. A ještě jsme si poslechli zážitky účastníků MS v Japonsku, kterého se v rámci česko-slovenské reprezentace zúčastnilo 16 dýmkařů.

Kouřilo se z vlastních dýmek, tabák byl MacBaren Golden Blend ve skupenství ready rubbed, čili hrubší nudličky. Tím pádem nastalo silné mnutí a drcení, u některých jsem měl pocit, že si aplikují tabák rovnou skrz kůži na dlaních. Vlhkost byla optimální, což potvrdily výsledné časy. Průběh soutěže vyčtete z výsledkové listiny. Za zmínku stojí třeba to, že všichni členové našeho týmu překročili hodinu, což se nám snad ještě nikdy nepovedlo. Nicméně jsme se rozložili mezi 22. – 33. pozicí, což zase taková hitparáda nebyla :-).

Zvítězil Zdeněk Smaženka z Havlíčkova Brodu, v pěkném čase 1h 42 min.

Po soutěži následovalo tradiční vyhlášení výsledků a předání cen, a protože většina účastníků byla zdaleka, sál se rychle vyprázdnil. My jsme si ještě udělali jednu zamlženou společnou fotku, a také vyrazili do tmy.

Venku mrholilo, a pětatřicet kilometrů po lokálních silnicích, které jsme museli absolvovat před nájezdem na dálnici, nebylo věru nic moc. Na dálnici už to bylo lepší, i srážky ustaly, a tak jsme vcelku v pohodě v osm večer vysedali z auta u svých domovů.

  


Nástěnkář asi právě ztratil uhlík
 

Pajpmejkr Štěpán, Karel I. a fojt


 

Naši spolusedící ze Zlína, Mirek a Filip
 

Fojt udělal výsledek, je spokojen
 

  

Věčně dobře naladěný Radek
Čtyřka z PC5 Ruda n. M.

 

Synci z Ostravy, mimo kolegy vpravo nahoře v černém. Ten je z Brna. Ale to nevadí. Nástěnkář vyhrál čepici

Jedna přehlídka dýmek - ceny pro vítěze.

Přehlídka dýmek kreativního Martina Vlasáka. Jeho fantazii bych chtěl mít.

  

Zamlžená fotka bandy od našeho stolu. Atmosféra byla hustá, že by se dala krájet.

A nebo, jak říkáme na Valašsku - byl tam takový smrad, že by se daly čagany věšet.

 

A zbytek vyčtete z výsledkové listiny

  

Nástěnkář

 

 

 

 

   fotografie (C) Radim Přikryl a (C) Marek Netolička text (C) Radim Přikryl