27. Třebíčské kouření

Znova na Vysočině, po osmi letech jsme pokřtili další klubový tabák - dokonce dva

11. listopadu 2023


P odzimní Vysočina.  Ranní mlha, sychravo, šero ... a před námi 230 kilometrů, naštěstí z větší části po dálnicích. Cestu tam naše trojčlenná výprava dala non-stop, tak, abychom stihli první část programu, zasedání prezídia dýmkařských klubů. Takže jsme byli na místě již v 10,30, a tak jsme před prezídiem stihli ještě i brzký oběd.

Na zasedání se vypravil Jirka, protože fojt s námi nebyl a nikomu jinému se příliš nechtělo. Nástěnkář s Honzou zůstali dole v sále, a protože  ten se příjemně plnil, až po konečný počet 76 účastníků, bylo do začátku soutěže co dělat. V předsálí obhlédnout dýmky, koupit něco v obchodě etrafiky, dát si výbornou kávu, pivo, ZONku různých barev, slavnou třebíčskou košer whisky ... A hlavně pokecat s kamarády z klubů ze všech koutů republiky i ze zahraničí. Někteří bohužel chyběli, většinou to byli ti, se kterými jsme se viděli minulý víkend v Šumperku, a neměli sílu na dva výjezdy po sobě ... prostě typická kalendářová kolize.

Protože soutěž začínala již ve třináct hodin, uteklo to do startu jako voda.

V tomto okamžiku se tato reportáž bude muset rozdělit na dvě části. V úvodu a slavnostním zahájení totiž Dr. Stanislav oznámil křest dvou nových tabáků, které vznikly pod patronátem Valašského Fajfklubu. A tady končí má role, protože jsou jiní, povolanější, kteří o tomto významném milníku v životě klubu vědí víc. Takže vyčkejte, v dohledné době tady toho o tabácích, které se budou prodávat pod názvy "Stanislaw a Valašský Fajfklub 310. Blue Leader" a "Stanislaw a Valašský Fajfklub 311. Night Riders" bude přehršel. Pod článkem najdete několik fotografií ze křtu tabáků, o které jsem požádal Zdenku Pšeničkovou z KPC Hradec Králové, díky moc za bleskurychlé zpracování a poslání. Prozatím si přečtěte, jak křest tabáku popsal autor článku na webu ADK (originál ZDE).

Já se budu věnovat soutěži. Soutěž v Třebíči je pro mě typická třemi věcmi - koná se v krásném prostředí třebíčského zámku, je skvěle zajištěná a sejdou se na ní dýmkaři, kteří se často nepotkávají. Tentokrát se setkali zástupci 20 klubů (!) a k tomu 7 nezávislých dýmkařů.

Kouřil se tabák Rattray´s Old Gowrie, z vlastních dýmek.Tabák byl výborný, vlhkost byla taková, že  jsme lehce odhadovali, že bude hodně lidí rychle končit, ale v tom jsme měli pravdu jen částečně. V zásadě první soutěžící skončil po 19 minutách, nicméně po půlhodině už stewardi a časomíra přestávali stíhat. Během další půlhoďky se startovní pole vyčistilo ze 70 na 30 soutěžících. Byly to takové fofry, že to náš Honza glosoval slovy "Jsme tady kvůli kouření, nebo abychom furt mlátili do stolu?". Zasvěcení ví, že klepáním do stolu se vyjadřuje úcta právě skončivším závodníkům.

A my se drželi! Od dvacítky se to blížilo k patnácti ... ale bohužel šestnáctka bylo osudové číslo našeho Jirky. Loni byl čtvrtý, letos byl smutný, že skvělý výsledek nezopakoval. Dvanáctka připadla nástěnkáři a náš klubový prapor dál držel Honza. Dotáhl to až do první desítky. Vítězem se stal, stejně jako minulý týden v Šumperku, Lukáš Tingl.

Hned po skončení jsme se ještě za světla společně vyfotili před zámkem, je to hezká tradice, společná fota z minulých ročníků nás při příjezdu vítala v sále.

A pak následovalo vyhlášení výsledků, rozdání spousty cen -podotýkám, že v Třebíči se neplatí startovné, o to víc si jich vážíme- a postupné loučení. Nechtělo se nám, ale čekala nás dlouhá cesta, navíc začalo poprchat a šeřilo se, takže pro cestu autem věru nic moc. Ale s jednou zastávkou na páreček na benzínce v Přerově jsme to zvládli. 

A dobrá zpráva na závěr - příští rok Třebíč bude, i když se šířily pochybnosti a spekulace o tom, že letošní ročník byl poslední. 

 Nástěnkář

 


Loni jsem se ptal na vánoční tabáky, ještě nebyly.
Letos už byly pryč.
Catering vychytal drobné mouchy z loňska, oběd byl super.
S přáteli z PC Zlín.
Zlomek z cen
Plně soustředěný Honza


a Jirka


 
Zde si dýmkami při první ochutnávce přiťukáváme na zdar nových tabáků Každoroční společné foto, kliknutím zvětšete. Převzato z webu ADKCR.czA ještě nesmí chybět výsledky

______________________________________________________________________________________

Zde fotogalerie ze křtu:
 
Foto (C) Zdenka Pšeničková
Zde dva nové klubové tabáky ve společnosti Flying Fingeru, který jsme také křtili v Třebíči, v roce 2016

 

 

    text a foto (C) Radim Přikryl