XI. Grand Prix Slovakia - Trnava

Zase jeden skvělý zážitek od PC Nitra

10. září 2022


Loni jsme divočili s Covidem, letos ho přetlačily události na východ od nás ... ale život jde dál a je třeba se snažit fungovat aspoň trochu normálně. Zdá se, že dýmkařský svět je naštěstí v pořádku. Na Slovensku každopádně. 

Chlapci z PC Nitra uspořádali GP Slovenska. Ovšem nikoli v domovské Nitře, ale v Trnavě. Je to zajímavé, ptal jsem se jich, proč poslední soutěž tohoto klubu byla v Nitře v roce 2016 . Bylo mi řečeno, že je to z vlastivědných důvodů. Slovensko je krásné, tak proč se omezovat na jedno město. Zní to logicky, a je to pravda, už jsme soutěžili na řadě zajímavých míst, ale sám si neumím dost dobře představit, že bychom naši Starostovu fajfku pořádali třeba ve Vsetíně... Ale nic nenamítáme, naopak, letošní návštěva Trnavy byla skvělá a samotné město nás docela překvapilo.

Trnava je velmi hezké město s historickým centrem a kostelem, klášterem či věží doslova na každém rohu. A kousek od centra stojí historický pivovar, jehož součástí je i sladovna. Slad dělají poměrně ve velkém, v řádu tisíců tun za rok, pivo spíš v malém. Ale to vůbec nevadí, naopak, můžou si to pivínko pěkně vymazlit :-).

Součástí areálu je penzion, venkovní terasa a ve sklepení krásná restaurace s klenutými stropy. A to bylo naše útočiště pro sobotní odpoledne.

Ale postupně - nejdříve bylo potřeba ochutnat pivo. Prohlídka pivovaru a ochutnávka jeho produkce byla součástí soutěžního programu, což byla zřejmě součást taktiky pořadatelů - zničit soutěžící ještě před startem. Což se docela dařilo, po ochutnávce mj. dvacetistupňového piva jsme byli jako motýli. Někteří tančili, jiní zpívali, prostě večírek začal v pravé poledne.

Obědem jsme se trochu uklidnili, nicméně stejně většina účastníků pokračovala v konzumaci zdejších pivních speciálů, a na některých byla hladina alkoholu v krvi docela poznat :-)

Samotná soutěž začala podle plánu ve 14,30 za účasti padesátky soutěžících z deseti klubů a čtyř zemí.

Valašský Fajfklub jsem reprezentoval bohužel jen já, a jak už se u osamělých výjezdů na větší vzdálenost stává zvykem, udělali jsme si z této akce  rodinný výlet s noclehem. A protože v podobné situaci byl i Lojza z Dýmal klubu, dali jsme se již před soutěží dohromady spolu s borci z PC5 Ruda a vytvořili jsme Northern Moravia team s cílem pokusit se získat umístění v soutěži družstev.

Zapálili jsme příjemnou virginii Stanislaw Scottish Autumn Flake, kterou bylo předtím třeba pořádně podrtit. Kouřila se z unifikovaných dýmek Savinelli 101, které před startem prošly oficiální kontrolou - aby všichni měli opravdu rovné podmínky.

  Relativně náročný tabák nesednul všem. Startovní pole poměrně rychle prořídlo, bohužel se nedařilo ani v našem týmu, polovina odpadla v první půlhodině. Tím se ovšem odblokoval Alois, který říkal, že není cílem vyhrát, ale porazit Ruďáky :-). Takže z něj bez konkurence opadl stres a dotáhl to až na celkové vítězství.

Já na začátku doufal, že se snad dostanu  na první stranu výsledkové listiny, pak to vypadalo aspoň na průměrnou pětadvacítku, pak dvacítku, ba i na první patnáctku. U první desítky jsem nevěřícně kroutil hlavou, jak to dnes pěkně hoří, a poslední doušek dýmu jsem vypustil, když na časomíře svítila sedmička. A kupodivu ani to nebyla pravda, sedmý ještě nebyl zapsaný, takže nakonec z toho bylo moc příjemné šesté místo.

A nakonec to nebylo tak špatné ani v soutěži družstev, Lojzovo vítězství a můj docela slušný čas nás vytáhly na bronzovou příčku.

Okolo půl páté odpolední jsme ze sklepa vyfárali zpátky na povrch a u kávy na terase počkali na vyhlášení výsledků. Cen bylo tolik, že, slovy pořadatelů, nevěděli, jak je všechny rozdělit. I já za své šesté místo dostal dýmku, sympatickou prosečku, kterou jsem hned v neděli v ulicích Trnavy zakouřil. Dýmky z BPK jsou obvykle subtilnější, nicméně právě pro venkovní použití je to výhoda - nevylamují vám zuby.

A tím se dostávám k závěru soutěžní části. Chvíli jsme ještě poseděli, nicméně venku začalo poprchat a tak bylo třeba přemístit se do místa našeho přechodného bydliště. Takže ještě týmová fotka a zase někdy dovidenia.

Díky za moc příjemný víkend, víc takových!

Nástěnkář


Exkurze v pivovaru Sessler. Milan se už nemůže dočkat první ochutnávky. Celkem pět piv nám dalo docela zabrat.


 Tady už je nám dobře. Třetí sklenice piva, stále jsme při chuti a pokračujeme.


Několik sklenic piva, heligonkár a speváčka, a už z toho byl tanec na dvoře pivovaru.

Poněkud ovínění (i když z piva, ale opivění zní divně :-) ) jsme zasedli k soutěžním stolům.

Příprava ke startu. Stojednička a vše ostatní. Filigránské nálepky mě nepřestávají fascinovat.


Tady bojuje Ivo v barvách našeho týmu.


Nástěnkář lapá po dechu a loví poslední doušky kouře.

Vítěz celé soutěže a opora našeho týmu Lojza. Honí uhlík ve stínu své kšiltovky - co znám Lojzu, znám i jeho soutěžní čepici.

Po soutěži následoval večerní program. Musím říci, že se pořadatelé vytáhli, tohle na dýmkařské soutěži neměli určitě ani v Japonsku.
 
I kolotoče přivezli. Chlapci, super, fakt !!!

Druhý den dopoledne, Trnava má překrásné historické centrum

Najdou se samozřejmě i slabší místa - třeba poněkud betonový Dom kultůry


Náš tým "Northern Moravia"

A ještě nesmí chybět výsledky a pro připomenutí pozvánka

 

 

 

    text a foto (C) Radim Přikryl