Workshop u Jana Kloučka

Valaši se jeli podívat jak se vyrábí dýmky - a něco se přiučit

12.-14. října 2012

   Jakmile se Jirka dozvěděl, že existuje možnost vidět mistra Jana Kloučka při práci a ještě si potom odvézt dýmku, začala v něm klíčit touha se na takovéto akce zúčastnit. O něco později se s touto myšlenkou svěřil Lojzovi a od té doby to byla myšlenka společná. Na jubilejní X. Starostově fajfce základnu rozšířil Aleš a po Klání zemí Koruny České i fojt, který však na poslední chvíli odpadnul, když podlehnul velkému lákadlu a to lovu losa daleko za polárním kruhem. Útěchou nám bylo, že snad bude mít štěstí a doveze nám paroh jako trofej na mezikroužek dýmky. Největším překvapením výpravy byl nakonec náš mecenáš Michal Hubacz. A to už byla kompletní sestava workshopu pro Valašský Fajfklub.
     Termín zahájení akce byl v sobotu 13.10.2012 v 9 hodin. Jelikož byla tato akce vyhlášena jako celovíkendová, tak vyjeli v pátek. Jen co vyjeli, začali se posilňovat nápojem poctivých pracujících, který však záhy došel a tak se na benzínové stanici, kde se k valašským poutníkům přidal Michal, musely doplnit zásoby. Do Kostelce všichni dorazili kolem osmé hodiny večer a cesta opravdu vedla černými lesy.

       Jan už na ně netrpělivě čekal. Jen co se pozdravili, Jirka nedočkavě okukoval mistrovu dílnu, ale ten hned velel k odchodu na večeři, kterou zamluvil v domácí hospůdce. Jako jediný a dostatečný chod se podával plněný bramborák. Dál večer probíhal už klasickým programem a to dýmka, pivo a whisky. Pátek pro nás skončil na penzionu Dům Marie Terezie Kněžny Savojské, kde jsme byli ubytováni.

Sobota 13.10. – den workshopu
       Už při příjezdu Michal informoval ostatní, že na náměstí se podává výborná dršťková polévka a tak nikdo neodolal a všichni si ji dali k snídani. A po kraťounké prohlídce města se
vydali do dílny. Začali pozvolna, seděli u kávy a chvíli jen tak diskutovali. A pak to začalo. Honza si vzal tužku a papír a začaly se na něm objevovat tvary budoucích skvostů. Netrvalo dlouho a už měl v ruce kvalitní přířez a byla krása pozorovat, jak z něj vystupují tvary budoucí Lojzovy fajfky. Pak následoval Michal se svojí bentkou a Aleš s fullbentkou. Největší problémy dělal Jirka, který přijel bez představy o dýmce. Po krátké debatě s Janem však byl problém vyřešen a vznikala i poslední dýmka.
      Všichni jsme poznali, že sledovat Jana při práci je koncert a když se má o stejný výsledek snažit každý sám, tak to není zase tak jednoduché. Zkušenosti a vypracované techniky se nedají získat tím, že si sednete na místo, kde Jan pracuje. Není důležité vypisovat jak se s tím jednotlivci prali, ale to že poznali jak se osazuje stříbrný kroužek, jak osadit na dýmku paroh, jak použít na troubel bambus atd. atd.
      Dozvěděli jsme se spoustu nových informací jak o kvalitě dřeva, tak vrtání, druhu a tvaru náustku. Na jakoukoliv otázku měl Jan odpověď a to i takových, jaké Jirka považoval za know-how.
Dílnu opouštěli večer každý s novým hezkým kouskem dýmky a zamířili do pivovarního hostince. A opět pojedli, pobafali, popili a odebrali se do penzionu.
 

Neděle 14.10.
       V neděli se ještě stavili za Janem do dílny, poděkovali za příjemně strávenou sobotu a to nejen v dílně a před polednem vyrazili k domovům.

       A co říci na závěr? Každý dýmkař by měl v životě poznat takový 13. říjen jako kluci z Valašského Fajfklubu. Poznat, jak pracuje Mistr dýmkařského řemesla, odnést si krásnou dýmku a spoustu informací, je svátek v životě dýmkaře a těch co se o výrobu dýmky pokouší jako Jirka.

 

Občerstvovací zastávka kde se k nám přidal Michal Hubacz

Michal v debatě s Janem v domácí hospůdce
 

Výborný bramborák a Lojza s Alešem v akci
 

Penzion kde jsme byli ubytováni
 

Ranní vyprošťovák v podobě výborné dršťkovky v retro stravovacím stylu

Takto jezdí Jan do práce
 

Pohoda klídek a tabáček
 

Jirka s Alešem těšící se do práce
 

Jan Klouček upřesňuje s Alešem tvar jeho budoucí dýmky

Lojza tvořící, Jirka závidící
 

"...zabrousíš to tady a tady ale ne abys ho přeříz."
 

... a taky že nepřeříz.
 

Aleš brousící
 

Pomoc v nouzi nejvyšší
 

Aleš dobrušující
 

Opracování náústku
 

Lojza mořící
 

Aleš ohýbá náústek
 

Osazování Michalovy dýmky stříbrným koužkem

 

Text  (C) Jiří Janků