Aktuální dění v klubu ... 2007

  Co se kde šustlo a měli byste o tom vědět


 


Malý kalendář
plánovaných akcí:

leden 2008

jubilejní shromáždění VF

někdy v únoru
dvoudenní průzkum vinného sklípku
na jižní Moravě

16.února 2008
BAZAR dýmek apod.
Olomouc

15.března 2008
Šestá Starostova Fajfka

další plánované akce ještě nemají stanovený pevný termín konání nebo o nich nevíme :-)
 


ARCHÍV

ZDE najdete aktuality roku 2006

ZDE najdete aktuality roku 2005

ZDE najdete kompletní ročník 2004


 

 


29.prosince

      Fajfklub se pro letošní rok loučí. Děkujeme všem, kteří zabrousili na naše stránky a našli si na nich něco co je zaujalo nebo třeba i malinko pobavilo.

Valašský Fajfklub přeje do roku 2008 vše nejlepší kamarádům dýmkařům. A všem těm, kterým naše fajfky nesmrdí.

      Myslíme si, že rok 2007 byl povedený, nepoznamenaný žádnou krizí a vážnými konflikty a tak věříme, že i ten další bude hřejivý a voňavý  stejně jako naše věrné dřevěné průvodkyně.

26.-28.prosince

      Poslední letošní klubová setkání. Jako valná většina mužské populace jsme přivítali možnost vytrhnout se z kolotoče nekonečných rodinných návštěv a s chutí jsme se sešli i mezi svátky,  a to dokonce dvakrát. Pokaždé v trochu jiné sestavě, jak komu čas dovolil. Ti nejvíce vánočně zdeprimovaní jedinci se sešli hned "na Štěpána", první den po Vánocích kdy měla Koliba otevřeno. A ostatní hned dva dny nato, klasicky v pátek "o pěti v doupěti". Z obou setkání snad jen několik postřehů - pokladník Jožka, vášnivý pěstitel kaktusů, si na Vánoce místo stromku ozdobil sukulent. A udělil nám cennou radu - když něco pořádně nestojí, nebo se to ohýbá, dá se to vyztužit skleněnou tyčkou. Dále jsme řešili ohřívání nechladící lednice přímotopem, pohádku o Červené Karkulce a spoustu dalších praktických věcí z běžného života, jako je třeba plavba kolem světa na dřevěné plachetnici a pravidelné mazání RAMky červeným vínem. Hlavní trenér a metodik se loučí se svým maďarským zaměstnavatelem a tak nám na poslední chvíli dovezl echt pravé paprikové klobásy, v puse pálily, v žaludku hřály - díky Honzo.
      A trošku seriózněji - technik organizuje další klubovou plavbu po Jadranu, fojt lednové Jubilejní shromáždění a Honza únorový výjezd do vinného sklípku někde u Hodonína. Takže - furt se něco děje a pořád je na co se těšit.

21.prosince

      Přeplněné meziříčské lokály nás zavedly až do obce Bystřička, do zájezdního hostince jménem "U Mokrošů". Hlavně v létě je to oblíbený cíl cyklistů a turistů potulujících se po našich kopečcích, kvůli své poloze přímo u hráze známé přehrady. No a protože čekatel Zbyněk je muž činu, potom co uslyšel špatnou zprávu, že na Kolibě už před Vánoci nemáme šanci, zorganizoval promptně tohle náhradní řešení. Nevýhodou bylo snad jen to, že na Bystřičce mají mimo sezónu otevřeno jen v pátky a o víkendech. A to se zase projevilo na účasti, protože ne každý měl možnost těsně před svátky improvizovat a provést záměnu čtvrtečního programu za páteční.
      A tak se nás okolo dubového stolu u krbu ve venkovské dřevěnici sešlo šest. Hostitel Zbyněk a pět dalších, kteří už mají doma napečeno, uklizeno, nakoupeno, nemusí na návštěvu příbuzných a vůbec :-) Jmenovitě nerozlučný tandem záznamník & pokladník, IT sekci zastupovali praporečník s Garfieldem a k tomu nástěnkář, tentokrát v roli abstinujícího přepravce. Sešli jsme se klasicky o pěti, nechali si obložit stůl jídlem a nápoji a udělali jsme si předvánoční pohodu. Většina z nás to docela potřebovala, specielně Jožka, jehož manželka si přivezla z lázní zlomenou nohu a on má tak na krku veškeré vánoční přípravy. Celá akce pak probíhala jako pohodová žranice, završená třemi kilogramy(!) kuřecích křidýlek grilovaných v krbu za našimi zády (díky Zbyňku), prokládaná slivovicí (díky Jožko) a zalévaná několika druhy piva. U chilli papriček jsme zavzpomínali na zážitky z letošní dýmkařské sezóny, na soutěže a výlety.Vzpomněli jsme i na kamarády, kterým životní situace nedovoluje se s námi vidět, myslíme na vás, Víťo a Rosťo. Bylo to malinko nostalgické, ale do budoucna se díváme optimisticky a těšíme se, co nový rok přinese. Bohužel v devět večer se objevila asociace s naší domovskou Kolibou, ze dveří se vynořili mládenci s obrovskými reproduktory a začali chystat diskotéku. A to byl jasný signál k evakuaci. Takže jsme se v klidu zvedli a pomalu se vydali k domovům.
      Chceme se sejít na Kolibě letos ještě 26.prosince, třeba se objeví zase úplně jiná sestava která oslaví konec tohoto roku po svém.

17.prosince

      Protože všechny podniky v našem maloměstě hlásí obsazeno a i Koliba je zaBlockována dokonce i ve čtvrtek, nabízí se náhradní řešení - sejdeme se v působišti čekatele Zbyňka, a to přímo u hráze v útulném lokále "U Mokrošů", kde jsme trávili naposledy nějaký čas po návštěvě přehrady Bystřička. A dýchánek by se konal v řádném termínu, čili v pátek 21.XII. Zřejmě se nám nepodaří sejít se v hektickém předvánočním čase v plném počtu, ale nabízí se možnost zabafat ještě někdy mezi svátky, kdy už snad bude klid.  Podrobnosti a připomínky na nástěnce.
      A pozor - již je znám termín šesté "Starostovy Fajfky". Letmým pohledem doleva zjistíte, že si můžete na Kolibu přijet zabafat 15.března 2008 (můžete i jindy, ale nejspíš nic nevyhrajete).

9.prosince

       Konec sezóny. Poslední letošní soutěžní výjezd. Mikulášské kouření s PC Silesia. Podrobnosti samozřejmě v samostatné reportáži. Třeba ZDE.  Přemýšlíme, proč na soutěžích vídáváme víceméně stále stejné tváře. Když to vezmeme přísně podle stanov, tak alespoň jeden reprezentační výjezd je v zásadě povinností každého člena i čekatele. A přesto vyjíždí s mírnými obměnami stále stejná hrstka lidí. A to ani nemluvíme o těch, které už nevídáme ani na řádných dýcháncích ... nu což, těžko někoho nutit, ale důvod k zamyšlení to určitě je.
      Nástěnkář si vzal k srdci technikovu poznámku, kdy že konečně bude zpracován materiál z naší jarní dýmkařské výstavy. A protože dva týdny marodil, využil čas k prokousání se hromadou fotografií a vytvořil prezentaci výstavy na cd. Betaverze byla odprezentována kolegům z klubu právě na Mikulášském kouření a zdá se že byla přijata kladně.
      Fajfklub by se měl sejít letos naposledy ve čtvrtek 20.prosince a měli bychom už začít připravovat lednové Jubilejní shromáždění. Dva minulé pokusy pozvat alespoň jednou za rok naše drahé polovičky skončily fiaskem, takže pánové i před Vánoci zase bez bab (i bez politiky).

2.prosince

      Tragická událost v klubu. Na celkové selhání organismu skonal harddisk v počítači našeho technika. Tato událost by se nás příliš nedotkla, neb tento počítač dýmku nekouřil a nebyl tak přímo členem našeho spolku,  bohužel ale ve svých útrobách skrýval soutěžní časoměrný softvér, který se stará o výsledky na soutěžích "O starostovu fajfku".  Zesnulý notebook byl technikovi tak věrným druhem, důvěrníkem a oporou, že Dalibor pozval  na poslední rozloučení se svým přítelem ostatní členy klubu. Bohužel- nikdo z oslovených se do technikova sídla nedostavil. Takže výsledek byl ten, že technik truchlil sám a jeho paní se zbytečně chystala s chlebíčky a dalším smutečním   pohoštěním. Od středy se technik doma slovo "Fajfklub" neodvažuje vyslovit a asi ho ani dlouho neuvidíme na žádném dýchánku. 

Valašský Fajfklub vyjadřuje technikovi hlubokou a upřímnou soustrast.

P.S.: Organizuje se výjezd do Opavy, kdo chcete v sobotu vyrazit za reprezentací a dobrou zábavou, kontaktujte Garfielda.
 

25.listopadu

      Pavel objevil nesoulad v termínech konání Mikulášského kouření v Opavě. V kalendáři na Dýmkařskýchklubech je datum prvního prosince, ale v klubové sekci PC Silesia tamtéž je uveden osmý prosinec. Po ověření přímo u pořadatelů je platné datum konání o týden později, než jsme se domnívali. Místo konání zůstává stejné, vinotéka pod zámkem ve Velkých Hošticích.

16.listopadu

     Zcela řádný a pravidelný dýchánek. Bylo nás tak málo, že ani neměl kdo rozdávat černé puntíky nepřítomným. Na Valašsko přišla zima, a tak se dala neúčast pochopit, zvláště u těch, kteří mají u svých domů na kopcích každou zimu megatuny sněhu, zdravíme Honzu na Bečvy a Dalibora na Brňov. Někteří omarodili a další měli jiné povinnosti ... ale celkově pohoda. Jožka přinesl notně uleželé a prozrálé vlastní tabákové směsi, Lojza vykouřil doutník z Olomouce se zcela stejnými pocity jako Pavel 2.listopadu. Klub se připravuje na poslední letošní výjezd a už se začíná pomaličku chystat Jubilejní shromáždění 2008 - dvoudenní lednové výjezdní zasedání. 
      Fojt připomíná všem podmínku pro účast na Starostově Fajfce - a tou je účast alespoň na jednom soutěžním výjezdu v předchozím roce. A poslední šance je právě Mikulášské kouření v Opavě.

2.listopadu

      "Dnes je venku pěkně kořalečně" řekl Pavel. Mrholivé sychravé podzimní počasí opravdu vybízelo ke konzumaci více- či méněprocentních nápojů v prostorách útulné dřevěnice. A samozřejmě k aromatizování ovzduší prostřednictvím našich věrných briárových družek. Na neplánované schůzce se nás sešlo sedm, a i když se počet účastníků postupně redukoval až ke třem, byla to podzimní pohoda. Vypadá to, že veškerou organizační snahu napřeme k účasti na Mikulášském kouření v Hošticích, výlet na Dlouhé stráně už letos asi nestihneme a nedošli jsme shody ani v otázce účasti na Podzimním kouření v Rudě, kde jsme ale  ještě nikdy nebyli. V každém případě do Opavy organizuje Zbyněk mikrobus. Lojza přivezl z Třebíče krabici levných dýmkových zapalovačů, které se snažil se střídavým úspěchem prodat spolusedícím. Pavel s nevelkým nadšením vykouřil doutník, který vyhrál na Holomóckém dótníku, podle toho jak kysele se tvářil, řekl bych, že nebyl nic moc. Ale jinak pohoda, až se nám nechtělo domů.

30.října

      A je to tady, v "Akcích" si můžete přečíst podrobný záznam třebíčských  událostí. Akce to byla pro klub významná, není obvyklé, aby náš člen dosáhl na tak vynikající umístění na soutěži s takovou prestiží a velkým počtem účastníků.  A pro ty kteří chtějí mít obrázky pohyblivé a místo čtení chtějí poslouchat je ZDE krátká reportáž, kterou v rámci Televizních novin vysílala TV Nova den po soutěži (na samém konci zpráv, místo zvířátek :-) ).

28.října

    Proslýchá se cosi o velkém Lojzově úspěchu v Třebíči, ale účastníci zájezdu netrpí přílišnou sdílností a máme se prý nechat překvapit fojtovou reportáží. Takže praporečníkovi blahopřejeme -i když zatím přesně nevíme k čemu :-) - a těšíme se na podrobnosti.

21.října

     Další řádný dýchánek je minulostí. Sešlo se nás okolo stolu spousta, na vlastní oči jsme viděli i naše mořské vlky, kteří od Jadranu přivezli spoustu historek a fojt nás obdaroval i suvenýry zn.Shell. Koliba byla tentokrát docela plná, až měl pokladník Jožka strach, jestli tam nebude moc zakouřeno :-) Na Valašsko přišla zima, a tak jsme místo piva konzumovali spíš svařáky a jiné teplé nápoje. A samozřejmě jsme se neustále handrkovali, jestli větrat, anebo na sebe nevidět - podle starého hesla že "ze smradu se ještě nikdo nenachladil". Zdeněk po zkušenosti z nehody, kdy z přední části svého Citroenu udělal hromadu trsátek doporučoval rychlou přípravu na zimní období, doslova říkal:"Namazat na firn".
Takže, pánové, řádně namazat a příští týden vzhůru do Třebíče!

13.října

      V Akcích nebo ZDE najdete interesantní reportáž z Holomóckého dótníku, kterou napsal a fotografiemi vyzdobil náš praporečník Lojza, který na této soutěži utrpěl parádní úspěch v podobě druhého místa. 

10.října

      Blíží se výjezd do Třebíče, pozvánka se objeví na nástěnce. Třebíčtí usoudili, že pořádat soutěž v neděli je poněkud nepraktické, takže si poznačte nový termín, 27.října-sobota.
      A také jsem se dozvěděl, že v Dalmácii se náš technik-jeden ze tří kapitánů- setkal s naším dávným přítelem, cestovatelem a dobrodruhem Ray Kocurkem. Fotografii najdete na obvyklém místě.

8.října

         Přelom září a října byl ve znamení dvou významných klubových událostí. Jedna byla ohromná svým rozsahem, druhá zase měla velký význam reprezentačně-sportovní. Chronologicky vzato první událostí byla zářijová výprava části klubu na loď na Jadran. Expedice je již zpátky a opravdu rozsáhlou a výpravnou reportáž z pera našeho fojta, s mnoha fotografiemi, si můžete přečíst jako obvykle v Akcích, nebo přímo ZDE.
       A druhá aktuální informace je z Olomouce - náš reprezentační tým ve složení Lojza a Pavel obsadil na soutěži "Holomócké dótník" skvělé druhé a čtvrté místo. Stříbrný praporečník slíbil taktéž podrobnosti, které v brzké době naleznete taktéž v Akcích.

22.září

      Dlouho jsme se těšili, dlouho plánovali a najednou je to za námi.  Beskydské kouření, jako vždy v obci Lučina u malebné přehrady olemované hřebeny Beskyd.  Soutěž, která je pronásledovaná nezájmem ze strany ostatních klubů, z našeho pohledu naprosto nepochopitelným, protože Beskydské kouření probíhá vždy ve velmi družné atmosféře, je výborně zorganizované a i ti, kteří by jeli na soutěž proto, že si chtějí vyhrát luxusní dýmku nebo zásobu kuřiva na půl roku dopředu nepřijdou na Lučině zkrátka. Opravdu to moc nechápeme, soutěž je zavedená, je v kalendáři Asociace dýmkařských klubů - z jejíž představitelů také nikdo necítí potřebu se přijet podívat, všichni o ní vědí dostatečně dlouho dopředu a nakonec jsme stejně jediní hosté. Ostatně přesně stejně jako vloni. Ale ostravští se nenechali rozhodit a zorganizovali soutěž stejně kvalitně jako kdykoli jindy, bohužel tentokrát jen pro necelou dvacítku soutěžících.
      Co se týče naší účasti, "Lučina" si pochopitelně zaslouží vlastní článek, který naleznete v "Akcích" nebo přímo ZDE. Náš sobotní program tentokrát ovšem nezahrnoval pouze odpolední soutěž, takže to všechno vydalo na ještě jednu reportáž ZDE. Navštívili jsme totiž areál Dolních Vítkovic, což je dnes průmyslový skanzen, veřejnosti za jistých okolností přístupná oblast bývalých vysokých pecí a uhelného dolu. Protože nás (Radima a Lojzu, ale nadchli jsme i zbytek výpravy) návštěva tohoto komplexu s fotoaparátem v ruce lákala už dlouho, přišlo nám vhodné spojit tyto dvě "Ostravské" záležitosti do jednoho dne.
      A ještě jedna záležitost - část Fajfklubu je stále na moři, předkládáme důkaz:

17.září

      Část Valašského Fajfklubu se pod klubovou vlajkou vydala na moře! Posádku lodi tvoří: kapitánem je mimořádný člen a pravidelný rozhodčí ze Starostovy Fajfky Dušan Jurek. Zástupcem velitele jest náš technik Dalibor  a dále se nalodili fojt Marek a čestný člen klubu Jiří Kubeša. Máme přislíbeny aktuální informace z plavby včetně kolorovaných ilustrací. O průběhu plavby na Jadranu budeme ctěné pt.čtenářstvo průběžně informovati.
      V současnosti vrcholí přípravy k výjezdu reprezentačního "A" teamu na soutěž "Beskydské kouření", kterou pořádají přátelé z PC Ostrava. Uvažujeme o dopolední návštěvě ostravského technického skanzenu - Dolních Vítkovic.
      A ještě mrkněte na další perličku v "Co se jinam nevešlo".

11.září

     Doplněna perlička do sekce "co se jinam nevešlo". Takže, pánové:"S veselou chutí, dobrým a mohutným kouřem do dalších dobrých umístění!"

4.září

      Fajfklub si zase jednou užívá svých pět minut slávy. Oslovila nás redaktorka dámského lifestylového magazínu "Sedm" s tím, že dává do zářijového čísla dohromady článek o pánských klubech u nás. Při hledání na webu narazila na naše stránky a tak jsme byli požádáni o spolupráci. Vzhledem k šibeničnímu požadovanému termínu ( včera bylo pozdě :-)) jsme se zmohli pouze na zaslání asi dvaceti fotografií ze života klubu s doporučením, že všechny potřebné informace o našem spolku jsou na našich stránkách. Paní redaktorka se úkolu ujala zodpovědně a článek je napsán dle našeho názoru zajímavě a zasvěceně. Na fotografii kterou si dotyčná žurnalistka vybrala není bohužel celý náš klub, ale je tam to nejhezčí, co náš spolek nabízí - klubové stolní vlaječky :-)  Celý článek, naskenovaný a převedený do .pdf je k nalezení ZDE (pozor, celé to má téměř 3MB-je toho pět stran). 
      Takže teď už čtenářky vědí, že život v pánském klubu není žádná slast, vzájemně se fackujeme za kecy o politice, trpíme pod knutou despotického fojta a povinně osaháváme Světlušku (Víťo, zdravíme ! ) a k tomu dýcháme tabákové zplodiny, opravdu, milé dámy, není o co stát :-)

31.srpna

      Sešli jsme se neplánovaně, ale o to radostněji. Zdeněk se nám vrátil z lázní, plný energie a kypící zdravím, s novou meršánkou v kapse.  Celkem se nás sešlo sedm, což bylo na mimořádný dýchánek až nečekaně mnoho. Fajfklub opět chvílemi připomínal spolek gurmetů a amatérských kuchařů, tradičně pod Pavlovou taktovkou. Rosťa přispěl svazkem receptů, no, sbíhaly se nám sliny. Abychom ošidili chuťové pohárky, vyplenili jsme Lojzovi zásobu žvýkacího tabáku. Byla to velmi zajímavá zkušenost, má to s kouřením jen málo společného. Akorát si nejsem jist, z čeho mi bylo večer špatně od žaludku :-) Na Kolibě se objevily dvě nové, velmi sympatické slečny servírky, a tak se nám ani nechtělo domů. Co se týče dýmkaření, vyjádřili jsme lítost nad naší neúčastí na akci u našeho kamaráda Vlastíka Šenkýře, prostě se nám nepovedlo domluvit se. Přátelé a kolegové, na Lučinu 22.září musíme opravdu v hojném počtu!

17.srpna

     Řádný dýchánek. A k tomu řádná oslava.  Náš největší milovník dobrého jídla Pavel, řečený též Garfield, slavil toho dne své třicátiny. Technicky vzato (jak si sám spočítal) mu včera bylo přesně 30.035616 :-) A tak jsme to na Kolibě řádně oslavili. Pavel vrhnul na stůl několik lahví Jamesona a dokonce profinancoval celý dýchánek včetně ostatních nápojů a jídla.
Ještě jednou blahopřejeme a přejeme hodně ve zdraví prokouřených roků !

 

      Samozřejmě, jak už se to stává, mi neutkvělo v paměti prakticky nic z toho o čem se mluvilo, čím vydařenější akce, tím míň si člověk pamatuje konkrétních výroků a vtipů :-(  Dohromady vím, že jsme se bavili o jídle a o vaření, a to hodně obšírně, hodně se mluvilo o tabácích od S.Gawitha, ba i o ruské kosmonautice něco padlo a probrali jsme i dovoz ojetých aut z Ameriky. Na co řeč skoro nepřišla je pozvání Vlastíka Šenkýře na jeho usedlost na příští víkend . Takže kdo chcete jet, nechte vzkaz na fóru, ať se nemusíme všichni obvolávat.

2.srpna

     Tak se nám prázdniny přehouply do druhé poloviny. Většina členské základny se potuluje po různých dovolenkových destinacích, ale nepochybuji o tom, že všichni mají ve svých zavazadlech přibaleno několik dýmek. No a my co už jsme se vrátili přemýšlíme, kdy a kde se zase sejdeme.
     Alespoň jsem v této okurkové sezóně přidal pár zajímavostí do sekce "Co se jinam nevešlo".


20.července

  Pravidelný dýchánek. Zahrádka. Slunečníky. 38 stupňů ve stínu, vzduch se ani nepohnul. Osm účastníků, vyčerpaných jako Američani v Bagdádu. Kofola s ledem, pivo které se před očima ohřívalo.  Ani se mi nechtělo rozdělávat oheň v dýmce.  Stejně se ale někteří chtějí sejít zase hned příští pátek. 

13.července

    V pátek třináctého do pozdních nočních hodin jsme byli účastni jednoho z domácích vrcholů dýmkařské sezóny, konal se pravidelný výjezd do sídla našeho technika, kde každoročně přijímáme do klubu nové členy. Letos se vše vyvinulo trošku jinak, ale v každém případě to stálo za zaznamenání. Takže čtěte v "Akcích", nebo ZDE.

11.července

     Vinárna Pod Oborou byla včera svědkem mimořádné události - konalo se v ní jednání "výkladové komise" Valašského Fajfklubu. Tento pátek se totiž koná pravidelné každoroční zasedání klubu v horském sídle našeho technika a bylo potřeba dojednat řadu záležitostí. Zasedání v sídle našeho aristokrata totiž mj.znamená termín přijímání čekatelů mezi řádné členy klubu, a protože máme čekatelů povícero, museli jsme se dohodnout, co s nimi :-) Rozhodnutí padlo, nechejte se překvapit.  O jedné ze zásadních akcí našeho klubu budeme na stránkách určitě obsáhle informovat.
     Zasedání bylo poklidné a produktivní, bylo radost pozorovat při práci obsluhu, které se práce očividně stala koníčkem. Dalo by se říci, že měla štěstí, že se bodový systém vztahuje pouze na řidiče, jinak už by byla určitě bez "papírů" :-).


22.června

      A po středě jsme se sešli zase hned v pátek. A opět jsme měli dobrý důvod - náš praporečník Lojza slavil třicátiny. Za každou dekádu  svého mladého života dodal sedmičku Jamesona, sešlo se nás přiměřeně, oslava byla velmi příjemná. Večer se navíc nad Valmezem ženili čerti a tak nás průtrž mračen s hromy a blesky přinutila zůstat na Kolibě déle, než jsme původně plánovali ;-) Páteční pohoda jaksepatří. Prosakují interní informace, že v dohledné době bude slavit narozeniny Pavel, už jsme nažhavení. A všem připomínáme: 13.července na vrcholu Brňova, Goulash Open a věci s tím související!

20.června

      Přestávám stíhat popisovat dění v klubu. Frekvence schůzek se zvýšila takovým způsobem, že už si prakticky dýchánky ani nedomlouváme a scházíme se každý pátek. A tentokrát jsme se sešli ještě navíc ve středu. Důvod byl ovšem poněkud vybočující z obvyklých kolejí - dostali jsme pozvánku k audienci na meziříčské radnici, na které je tohoto času místostarostou náš spolučlen Jirka. A pozvání do historické "zasedačky" spolu s exkurzí do historického sklepení pod radnicí bylo odměnou za vítězství v soutěži "poznej hospodu", kterou Jirka vyhlásil asi před dvěma měsíci. A protože jsme kluci šikovní, zvítězili jsme kolektivně* :-)  a tak jsme šli na kafe na radnici všichni. Tedy skoro všichni.

*pozn.: díky, fojte :-)

 

23.května

      Přečtěte si zajímavé a tak trošku jiné názory na kouření. Stejně jako autoři článků nejsme zatvrzelí kuřáci, kteří chtějí znepříjemňovat život všem okolo, ale dnešní hysterický boj proti všemu tzv. nezdravému je nám poněkud proti srsti. A tak jsme rádi, že někdo vyjádřil i jiný názor.
Jeden článek naleznete ZDE a druhý ZDE.

18.května

     Pravidelný  dýchánek. Řada mimořádných akcí se podepsala na účasti na řádném setkání členů našeho klubu. Úbytek nebyl naštěstí nijak dramatický, navíc se objevili kamarádi, kteří jsou nám trochu vzácní, Karel a František. Klub -ač přísně apolitický-  vyjádřil pochopení pro vyjádření dýmkaře senátora pana Schwarzenberga, t.č. ministra zahraničí, k duševním kvalitám rakouských protitemelínských "hraničních blokátorů".  Karel ze svých profesních znalostí doplnil spoustu informací o temelínských reáliích a hovor se pak obloukem přesunul mj. k zákazu používání olověných broků při lovu pernaté zvěře. Rozebrali jsme si poslední Josefovy-Lojzovy kaktusy, poseděli, zabafali a v rozumnou dobu pak vyrazili k domovům. Prostě páteční pohodička a tak to máme rádi.
P.S.: do jídelníčku na Kolibě bude patrně zařazena specialita našeho klubu,  "dýmkařova vejce" - sázená vejce na slanině ve specielní úpravě dle našeho fojta.

11.května

      Uskutečnil se jeden z mnoha mimořádných dýchánků ... klub se poslední dobou schází prakticky každý týden, samozřejmě ne v plném počtu, ale podle toho jak má kdo čas a chuť.  Schůzka to byla velmi příjemná, a to především ze dvou důvodů. Prvním byl ten, že náš pokladník a pěstitel par excellence Josef dokázal oživit semínka kaktusů, která nám z USA přivezl praporečník jako nápaditý a ekonomicky výhodný suvenýr :-). Každý z přítomných obdržel miniaturní plastikový květináček se třemi zelenými kuličkami velikosti myšího bobku, údajně zhruba za dvě stě let doroste každý do velikosti tří metrů. Už se těšíme. A jako bonus dostal každý ještě dvě tuzemské okrasné rostliny, které prý do dvou metrů dorostou ještě letos. Druhý důvod, proč nám na Kolibě bylo tak příjemně, byl ten, že paní vedoucí Soňa  slavila narozeniny. A to se neobešlo bez přípitků na její zdraví, my jsme jí na oplátku  darovali též rostlinky v květináčích a byla pohoda. Pavel údajně potkal přítele Raye Kocurka na dovolené na hradě Svojanově, dokonce prý se psem, slíbil poslat fotky ( pozn.: už poslal, mrkněte). A já doplňuji do sekce kuriozit jednu fotografii z naší výstavy, která dokládá, že i kouření dýmky může být za jistých okolností velmi nebezpečné, zvláště pak pro muže. Zdeněk se nám pochlubil krásnou kovanou (!) železnou dýmkou - už má jednu skleněnou, je to průkopník nových směrů.


27.dubna

Neděje se vcelku nic mimořádného, Klání v Hradišti jsme vypustili, ale přečtěte si článek z pera našeho čekatele Zbyňka o tom, kterak si jel pro novou dýmku za naším přítelem Pavlem Hápem do Proseče.

20.dubna

      Už víme, jaké to bylo v Americe, a po včerejšku už i víme,  jaké je to na Bystřičce. Máme pocit, že klub je jakýmsi zvláštním způsobem přitahován k vodě, elektřině, případně kombinaci obojího. Viz nedávná návštěva Dukovan a včerejší návštěva rekonstruované přehradní nádrže Bystřička s hydroelektrárnou ZDE.  A výhledově máme v plánu Dlouhé stráně v Jeseníkách, které nás navnadily už dávno cestou na zámek Jánský vrch. Na Bystřičce -i pod ní- bylo skvěle, a následně v prvorepublikové hospodě "U Mokrošů" vedle přehrady byla také pohoda. Škoda jen, že spousta kolegů neměla čas, přestože je Bystřička de facto za rohem není až tak snadné podívat se do zákulisí. Díky Zbyňku.
      Pavel nám oznámil, že věnuje cenu do turnaje GoulashOpen, který by se měl uskutečnit v rámci dýchánku u technika - zapište si do svých kalendářů, deníčků, diářů, písíček a pédéáček datum 13.července. Případně lze zapsat prostě jen za uši :-)

11.dubna

      Ukončili jsme výstavu dýmek v meziříčském Muzeu. Dá se říct, že výstava byla jedním z nejvýraznějších počinů, kterými Fajfklub přispěl k dění v našem městě. Až nám její konec přišel líto, byla opravdu povedená.  Těší nás, že Muzeum projevilo zájem výstavu ve vlastní režii zopakovat, zřejmě příští rok ve Vsetíně.  Protože jsme nechtěli aby expozice zmizela beze stopy, provedli jsme (objektivem samotného fojta) podrobnou dokumentaci všech exponátů a předpokládáme vytvoření  prezentace v digitální podobě a její umístění na web, případně na cd.
      Z pracovní cesty do USA se nám vrátil praporečník Lojza, děkujeme za pravidelné zásilky fotografií a zážitků zpoza "velké louže". No a protože v zemi neomezených možností byly možnosti kouření velmi omezené, sejdeme se s Lojzou v pátek na Kolibě, kde bude mít možnost povyprávět nám osobně své zážitky zahalen v oblacích vonného kouře ze své dýmky. Takže další z neplánovaných pátečních session - jak už se stává pravidlem ;-)

31.března

      Jen tak jsme se sešli na Kolibě. Nějak jsme nemohli vypadnout z rytmu, protože posledních několik týdnů jsme se vídali naprosto pravidelně a neobvykle často - kvůli pořádání výstavy, organizaci Starostovy fajfky a naposled jsme minulý víkend byli v Olomouci, viz níže. Sešlo se nás okolo stolu sedm, z toho jednoho akutně bolel zub a další byl nachlazený, že skoro nemohl mluvit :-) Ale desinfekční účinky tabákového kouře a studené pivo se na našem momentálním zdravotním stavu podepsaly pozitivně. Nejaktivnější z čekatelů, Zbyněk, nám oznámil, že si v sobotu jede za výrobcem dýmek kolegou Hápem do Proseče pro dýmku, kterou si nekoupil v Olomouci minulý víkend. Zajímavé je, že jede na motorce (připomínám: Valmez-Proseč cca 170 km, ranní teploty okolo nuly :-))
      Malá zajímavost přibyla do sekce "Co se jinam nevešlo".

25.března

      Jsme zpátky z Olomouce. Zaslouží si vlastní reportáž, takže můžete číst ZDE. Teď nás čeká řádné zasedání na Bystřičce u Mokrošů, spojené s exkurzí do nitra přehrady. Těšíme se. Podle momentálního vývoje situace to vypadá, že Klání letos vynecháme, takže bychom možná u Mokrošů přenocovali.
      Proslýchá se, že nedočkaví členové klubu plánují mimořádnou schůzku už tento pátek, 30.března - určitě to dají včas na nástěnku.
      Aleš s Radimem se cestou do Olomouce hecovali, kdo z nich vaří lepší guláš. Vznikl  z toho návrh na "Fajfklub Goulash Open", v létě u Dalibora při příležitosti přijímání nových členů. Protože dobrý guláš je výhradně chlapská záležitost, předpokládáme, že se k nám připojí více borců z klubu. Hodnotit se bude pochopitelně anonymně, cenu pro vítěze ještě vymyslíme. Chlapi, to je výzva !

18.března

      Starostova fajfka je za námi. Jeden se těší, všichni jsme nervózní, jestli jsme na něco nezapomněli ... a najednou je to za námi. Musíme se (a všechny ostatní) pochválit, bylo to supr. Přijela spousta kamarádů z celé Moravy a Slezska, a pár jich bylo i z větší dálky. Atmosféra fakt skvělá, soutěž povedená, myslím, že všichni odjížděli domů spokojení. Více samozřejmě najdete v podrobné reportáži ZDE.

16.března

      Poslední schůzka před soutěží. Fojt přivezl z Brna soutěžní tabák a dýmky pro vítěze, s technikem je navážili, nástěnkář dodal pamětní listy, papíry na stoly a další tiskoviny, Dalibor opět poskytl své domácí výpočetní centrum s tiskárnou a k tomu hromadu skvělých jednomístných stojánků pro soutěžící, Jirka dodal cenu pro vítěze a objednal autobus pro cestu na výstavu, Jožka nalil do Zdeňkových malovaných lahviček slivovici pro ty co se jim nebude příliš dařit ... snad jsem nikoho nevynechal. Zítra to může vypuknout.

9.března

        Zmobilisovali jsme se na Kolibě. Vrcholí přípravy soutěže "O starostovu fajfku", takže je furt co dělat. No a abychom jen nepracovali a neorganizovali, Lojza donesl každému z nás (!) DVD se všemi fotkami co měl z řady let činnosti klubu. No a tak jsme si v podvečer udělali takový malý vzpomínkový večer nad stovkami fotografií.  Bohužel nejviditelnější změna, která se na většině z nás za ty roky udála, je ubývající hlavový porost a přibývající centimetry okolo pasu. Jo, Honzo, prosím tě, ty čabajky určitě přivez, díky :-)  
      Poměrně podrobnou informaci o naší výstavě jsme zaregistrovali i v regionálním tisku, stručnější info se objevilo i v MF Dnes, HN a některých dalších tiskovinách.

1.března

         Proběhla vernisáž naší dlouho očekávané a dlouho připravované výstavy. Podrobnosti si přečtěte  ZDE , stojí to za to ( a hlavně se běžte podívat).   Po vernisáži jsme se ještě přesunuli na Kolibu, kde jsme se vzpamatovávali z dojmu kterým na nás výstava zapůsobila. 
     A mimochodem, kvapem se blíží soutěž O starostovu fajfku, již 17.března!  Vše potřebné najdete  pod odkazem "O starostovu fajfku" nebo přímo  ZDE.

25.února

       Už visíme!  Výstava již za čtyři dny, soutěž za tři týdny. Exponáty se leští a připravují k umístění do vitrín, kde stráví celý březen. 

 

17.února

       Po řádném dýchánku, který proběhl neplánovaně v přízemí Koliby (muzikanti měli náhradní volno) víme, že na Starostově fajfce bude soutěžním tabákem lehká latakiová směs London Mixture značky Stanislaw. 
       Odevzdali jsme spoustu našich vlastních dýmek na výstavu, protože chceme ukázat průřez nejzajímavějšími typy dýmek. Mimo typických dýmek chceme představit i různé zajímavosti, se kterými se laik často nesetká.
      Co se týká účasti na dýchánku - jako už se stává pravidlem byla velmi slušná, členové, kteří se tradičně neúčastní opět nezklamali -pánové, zamyslete se, oproti tomu čekatelé přišli všichni, přesně tak, jak jim ukládají stanovy.
      Z minulého dýchánku připomínáme technikovi povinnost při příchodu jmenovitě přivítat každého člena ;-)

11.února

       Výstava?  Výstava ...  Výstava !!!  Už se to blíží, vernisáž bude 1.března.
Zdeněk dodal oficiální variantu plakátu, kliknutím se dostanete na "výstavní" stranu.
A ještě jedna zaznamenáníhodná událost - počet návštěvníků našeho informačně-poučného internetového "magazínu" přesáhl kulaté číslo pět tisíc.

2.-3.února

       Řádní členové klubu vyjeli na každoroční dvoudenní Jubilejní shromáždění, jako obvykle do Hranických Louček.  Je zbytečné rozepisovat se o tom, jak jsme hodnotili loňský rok,  hlasovali o úpravách stanov, probírali výstavu a soutěž, rozdělovali úkoly, kontrolovali rozpočet atd.  Daleko zajímavější informace je ta, že jsme se totálně přejedli šunkou od kosti ( díky, techniku) a hovězím gulášem (díky, praporečníku).  Spoustu jsme toho vypili, hodně vykouřili, akce prostě proběhla přesně tak, jak jsme si plánovali a představovali. Za samostatnou zmínku stojí další z řady odborných přednášek našeho hlavního dezénisty Aleše, tentokrát na téma "změna úhlu náústku u dýmky, která má kouřový kanálek vrtaný jinak, než potřebujeme". 
         Vrcholí přípravy naší výstavy, Zdeněk připravil návrh plakátu, organizujeme mj. i "výstavní" autobus, kterým se všichni účastníci naší soutěže 17.března budou moci přepravit  do muzea, které je na opačném konci našeho města. Podrobnosti o výstavě jsou trvale k nalezení  ZDE.

Pro ilustraci několik fotografií, po kliknutí se vám otevřou všechny v novém okně

20. ledna

         Exkurze v jaderné elektrárně Dukovany. Další z úletů Valašského Fajfklubu. Akce, která neměla nic společného s kouřením, ale přesto byla skvělá. Rozšíření si duševních obzorů určitě není na škodu. Více se dočtete ZDE.  Už přemýšlíme, jaké možnosti má který z kolegů a kam pojedeme na výlet příště. Několik tipů už máme, a příště určitě pojedeme někam, kde se smí fotografovat ( a kde není striktní zákaz kouření :-) !

19.ledna

           Proběhl řádný dýchánek. Přivítali jsme mezi námi další dva čekatele na členství v našem klubu.  Je to skvělé, během posledního půlroku se mezi námi objevili již tři noví zájemci o členství. A vesměs jsou to lidé, kteří pro klub určitě budou přínosem. Vítání se s novými tvářemi i se znovunalezeným synem Františkem se negativně projevilo na naší kondici následující den.

Sešli jsme se v úplně kompletní sestavě, zdravíme Víťu !

18.ledna

         Kolegové navštívili člena PC Ostrava Vlastíka Šenkýře, který nám přislíbil zapůjčení své soukromé sbírky dýmek, historického nářadí, výrobních  nástrojů a archiválií pro naši plánovanou výstavu. Protože návštěva byla velmi zajímavá , podrobnější informace z pera Jirky Pernického  najdete ZDE.

13.ledna

     Proběhla "mobilisace". Důvodů bylo několik. Jirkovi se podařilo zajistit prostory v muzeu, takže v březnu a dubnu uspořádáme výstavu dýmek, zaměřenou hlavně na historii výroby dýmek na Kelečsku. Výstava bude představovat dýmky a fajfky v průběhu staletí, bude tvořena exponáty z depozitářů muzeí v Kelči a Rožnově a část vystavených kousků bude ze soukromé sbírky Vlastíka Šenkýře z PC Ostrava, doplněna současnými dýmkami od našich členů. Pozvánka a podrobnosti budou k nalezení na našich stránkách.
     Dále jsme se věnovali prvním organizačním záležitostem okolo Starostovy Fajfky, zapište si do deníčků červeně 17.březen. Pozvánky samozřejmě včas rozešleme a budou k nalezení i zde.
     V neposlední řadě se blíží Jubilejní shromáždění. Jako každoročně ve Světluškově hospůdce v Hranických Loučkách.
     A nakonec třešnička na dortu - za týden vyrážíme do JE Dukovany. Nemá to s dýmkami moc společného, elektrárna ani moc nekouří ... ale stejně to určitě bude skvělý zážitek. Fotit nám ale asi nedovolí, takže  reportáž zřejmě nebude, uvidíme.