Dopis od Dr.Vašáka, prezidenta Silesia Pipe Clubu


I když nyní bydlím v Opavě,jsem duší stále Valach protože jsem se ve Valašském Meziříčí narodil a prožil velkou část svého života. Pozvání na II.ročník Mistrovství Valašska v pomalém kouření dýmky jsem tedy nemohl a ani nechtěl odmítnout. Valašský fajfklub uspořádal svou soutěž v stylovém prostředí Valašské koliby, jejíž prostředí s krbem bezvadně koresponduje s fenomenem dýmky a se vším co k tomu patří. Řízení samotné soutěže bylo přísné a bezchybné. Příjemným překvapením bylo množství kvalitních cen pro všechny účastníky soutěže, které předával starosta JUDr Jiří Kubeša - jehož přítomnost, jakož i přítomnost senátora ing.Vladimíra Oplta dodávala celé akci patřičného lesku. Je příjemné konstatovat, že si valaši poradili s organizací této kulturní akce velmi dobře a snad jen termín akce, který byl shodný s volbami do krajských zastupitelstev způsobil o něco slabší účast než minulý rok. Děkuji Valašskému fajfklubu za příjemnou a přátelskou akci a již nyní se těším na další ročníky této soutěže.

president Pipe Club Silesia-Martin Vašák

 

Pohled druhého v pořadí - Vlastíka Šenkýře z PC Ostrava:

Zážitky z Valmezu – postřehy odjinud.

Po dlouhé době jsem měl pěkný a ještě k tomu úspěšný týden. 2.11 se mně narodila vnučka Fanynka, konečně v rodině děvucha a pak v sobotu 6.11 jsem s přáteli z Ostravského PC klub navštívil na pozvání Val. Meziříčí přátele a ctitele dýmky, kteří pořádali II. ročník soutěže v pomalém kouření o „ Starostovu fajfku“. Jaké bylo mé překvapení? Velmi příjemné prostředí, vynikající organizace, krásní a příjemní lidé kolem mě. Potvrdilo se nepsané pravidlo, že ti co kouří a ctí dýmku jsou povahově čistší, přátelštější, upřímnější, otevřenější, Byl jsem velice potěšen, že jsem si mohl již dávno s přáteli podat ruku a chvíli popovídat. Byl jsem potěšen novými tvářemi na mnoze mladšími. Byl jsem zřejmě nejstarším účastníkem. Ale k samotné soutěži, měla důstojný průběh. Přivítání a zahájení soutěže provedl starosta VM, velmi sympatický člověk. Tabák který se kouřil nebyl nikterak valný, alespoň mé chuti, ale byli jsme na tom všichni stejně. Jaké bylo mé překvapení, jak se poměrně dlouhou dobu kouřilo. A pak asi po dvou hodinách, po ukončení a vypsání diplomů bylo vyhodnocení. Nikdo s 25 účastníků neodešel s prázdnou, o co se zasloužili organizátoři a sponzoři soutěže. Já jsem si vykouřil druhé místo a tak jsem si ve své nostalgii připomněl má úspěšná léta před třiceti roky. Pro nás kuřáky dýmek to byl svátek i potěšení pro oko. Byly vystavovány, prodávány nádherné dýmky. I já jsem si jednu takovou krasavici vykouřil. Jsem potěšen i tím, že se se samotnou soutěží dozvědí neznalí a spoustu lidí, neboť zde byli zástupci regionálního tisku a televize. Mohu říci upřímně, že můj krátký názor a hodnocení soutěže a organizaci sdíleli i mí přátele se kterými jsem přijel.. Těším se na třetí ročník a fandím PC – V.M. Zasloužili se a krásně zorganizovali soutěž. Přeji klubu stálého dobrého starostu, sponzory, kamarádský a přátelský kolektiv.

Díky za vše!

Ať nám stále dýmka chutná a je příjemnou milenkou!

Vlastik Šenkýř

 

 

 

Pohled vítěze - e-mail od Mirka Nopa z Olomouce

Vážení přátelé !

Vaši soutěž mám rád, zejména proto, že mám vztah i k Valašsku, zvláště pak k Valašskému Meziříčí, odkud mám manželku.

Rád jsem s ní chodíval k Panáčkům na cimbálovku, co si Vy mladší už bohužel neužijete. Bylo to tam super, může Vám to potvrdit nejeden pamětník, včetně pana starosty. Pamatuju tudíž Valmez ještě pěknej, za tu silnici středem města by měli toho dacana, co to schválil, dát na galeje. Ta městu nejvíc ublížila.

No a k soutěži samotné. Je to u Vás pěkné, jako všude, dáváte si ale mnohem více záležet na ocenění soutěžících, zřejmě máte bohatší a kamarádštější sponzory, než jinde. Riskujete ale, že se Vaše velkorysost rozkřikne a v budoucnu se bude účastnit tolik soutěžících, že se do Koliby ani nevejdeme. Nepřekvapuje mě kamarádské ovzduší, to provází každou tuto soutěž, jistě mi to potvrdíte.

Ale teď prosím přijměte několik návrhů k tomu, jak Vaši soutěž vylepšit. Každopádně si sežeňte ten PC program, který promítá
na obrazovku čas. To je důležité pro účastníky, mnohý z nich si chce zkontrolovat svůj osobní výkon a musí se spolehnout na svoje hodinky, to už by příště nemělo chybět.

Také si myslím, že by nebylo na škodu zatáhnout (?) do akce také zaměstnance Koliby. Když tam mají krb, mělo by v něm hořet, je to vždy príma, mám ho i doma. A myslím si, že by jim neubylo, kdyby vítězům refundovali účtenku. Nemohli by na tom prodělat, protože by se jim zřejmě zvýšila akumulace. Ono je, přes všechnu skromnost, pořád dost účastníků, kteří v duchu počítají s lepším umístěním a vědomi si proplacení účtenky, určitě by neškudlili. No a proplatilo by se to pouze třem. To prosím berte jako návrh, ne že by mi to chybělo, jako ty hodiny.

Mějte se pěkně, ať Vám chutná dýmka a pamatujte na to, že kouřit dýmku odráží způsob života. Proto si myslím, že její užití nemůže podlehnout módním vlivům, k někomu prostě patří, někdo může dělat co chce a stejně mu to nepůjde. Dýmka ani nechce soustavnost, ani není dobré si na ni zvyknout. Nejlepší je, když na ni máte čas a skutečnou chuť. Myslím ale, že kouření dýmky je věc intimní a ani přílišné soutěžení není pro pravého kuřáka to nej. A to vůbec nemyslím ty topiče, co mnozí ani doma nekouří, jen se na soutěžích honí s výsledky, což je ovšem tragedie, zvláště pak, když se docílenému času podřizuje i styl kouření. To už nemá se společenským životem nic společného, to už je jen udýchaný závod s uhlíkem. Jsem proto zastánce rozdělených soutěží, na té opravdové by se ani nesměly "razítkovat" papíry ťapťátkem, tam by se mělo kouřit jako v dobré partě, v dobrém podniku. A ti "olympionici" ať si pak soutěží mezi sebou.

To jsem se rozkecal, co? Ještě jednou Vám za všechno děkuji a zřejmě se uvidíme v prosinci u Martina Vašáka.
 


Srdečně zdraví Mirek Nop.