Tato stránka byla vytvořena na počest našeho kamaráda, cestovatele a dobrodruha, rodilého Čecha, zarputilého dýmkaře a milovníka života Raye Kocurka.

Jeho setkání s Valašským Fajfklubem proběhlo nahodile někdy v roce 2003, kdy se setkal s naším fojtem, který byl v té době rovněž na cestě (bohužel pouze služební). A protože Raye málokdy uvidíte bez některé z jeho ošoupaných dýmek v koutku úst, stal se spřízněnou duší našeho fajfkového spolku. Čas od času se nám ozve odněkud z cest, pošle pár nepříliš kvalitních fotografií a putuje zas na opačný konec světa. Netušíme čím se živí, ani kde je jeho oficiální trvalé bydliště, neb jest pravým a nefalšovaným světoběžníkem.
 


A tady jsme se s Rayem zatím setkali naposled
 
Malinko se nám poodhalila rouška tajemství Rayovy obživy, podle všeho si na svých cestách přivydělává příležitostnou prací - tentokrát rozvážel poštu pro Deutsche Post ve městě Heidelberg. Na dolním snímku vpravo je jeho pracovní nákladní vůz, vlevo pak služební vozidlo pro expresní doručování. Vpravo nahoře pak Ray nasedá do rychlovlaku TGV (s kufrem vpravo) a odjíždí směr Paříž.

jaro 2008
Předposlední setkání s Ray Kocurkem, v přístavu na ostrově Mali Lošinj na Jadranu.

Nejvzdálenější postava je náš technik, Ray je o něco blíž objektivu.

 
Ray na hradě Svojanov - květen 2007

tentokrát se s Rayem Kocurkem setkal náš spolučlen Pavel Látal

Dýmka v Rayově pravé ruce není příliš patrna, ale jako poznávací znamení opět fungovala bezvadně A toto je nový Rayův průvodce na cestách, kříženec nezjištěného jména a původu
.... Při své letošní minidovolené na hradě Svojanově jsem šťastnou náhodou potkal našeho kamaráda a sympatizanta Raye, ktery se zrovna vrátil z Alp. Naše setkáni jsme samozřejmě patřičně zapili v hradní pivnici. Vychutnávaje atmosféru středověkého hradu (a výborného tabáku), jsme živě diskutovali o svých cestovatelských plánech na tento rok. Vypadá to, že se letos naše cesty ještě zkříží. Ray se mi také pochlubil svým novým psem. No, uvidíme jestli bude stačit Rayovu cestovatelskému tempu.
 


 

A toto je skvělý úlovek ... Ray se setkal na Havaji v lednu 2007 se slavným hercem Morganem Freemanem, který nechal celý Valašský Fajfklub pozdravovat a přeje mu vše nejlepší do Nového roku !


 

Ještě jednou Alpy 2006

Protože se Rayův dědeček účastnil na Rakousko-Uherské straně bojů první světové války, a bojoval i o alpské průsmyky a vrcholy, Ray využil svého pobytu v Alpách k hledání historických artefaktů z této doby. Těžko samozřejmě spojovat nalezené předměty přímo s dědečkem, ale nález hlavičky dýmky ho - i nás  velmi potěšil.
 

Několik drobností pocházejících z bojů první světové války, nalezených Rayem v  Alpách v letošním létě. Nás pochopitelně především zaujalo torzo dýmky. Nade vší pochybnost se opravdu jedná o části předmětů, které používali vojáci v době krutých bojů o pozice v tomto pohoří.


 

Alpy - červen 2006

Podařil se nám skvělý kousek. Dozvěděli jsme se, že Ray Kocurek tráví část své jarní dovolené v rakouských Alpách. Shodou okolností tam měl pracovní cestu i Váš nástěnkář. Ze skláren Vetropack ve městě Kremsmünster je to do Alp kousek a tak setkání proběhlo pod vrcholem Kasberg nad městečkem Grünau.  Ještě jednou se pak sešli druhý den, kdy spolu podnikli krátký výlet do hor v oblasti Berchtesgaden.
 

 
První den společného pobytu v Alpách, vidíte první setkání. Ray s batůžkem na zádech, se sukovicí v ruce a s nezbytnou dýmkou v koutku. Dýmky sloužily jako poznávací znamení, protože nástěnkář se do té doby s Rayem nikdy osobně nesetkal.  
Nástěnkář předává Rayovi pozdrav od členů Valašského fajfklubu a zve jej na příští soutěž "O starostovu fajfku". Rakouské dojnice zvoněním svými zvonci  dokreslují idylku. 

 

 
Druhý den se nástěnkář s Rayem vydal na vrchol hory Obersalzberg, kde se pak Ray rozloučil a šel si po svých ...   Poslední ohlédnutí a pozdrav do objektivu fotoaparátu ... kdoví, odkud se nám Ray ozve příště.

Nikaragua - jaro 2006    
     
 
Výprava na člunech po Amazonce, Ray s fotoaparátem v červené košili
 
  Turistická osada Mantagalpa
 
Pobřeží Pacifiku   Místní opice
 

Pozorování zvěře v pralese, Ray  druhý zprava (v klobouku)   Rayův domorodý průvodce, cyklista Fernando. Z Raye je bohužel vidět pouze zápěstí a sandál ...

Olympiáda Turín 2005    
  vlevo - Ray (hlava v kroužku) prochází k běžecké trati, kde zanedlouho slavila svůj triumf Katka Neumannová
     

Aljaška 2004    
 
Hra světel na polární obloze   Ray s pronajatým psím spřežením

Ray v dopise napsal, že se na Aljašku "uklidil" před volebním blázincem v U.S.A. I když je Aljaška také americkým státem, přece jen je tam daleko větší klid.   Fotografie jsou skenovány ze skutečných snímků, došlých v balíčku společně s čepicí z bobří kožešiny, tak prosím omluvte jejich nižší kvalitu. Ono to ani s Rayovým fotografickým uměním není moc slavné.


Rodina    
vpravo - Rayův strýc Vincent, žijící v Austrálii. Není nám jasné, zda stroj nalevo je komplikovaným zařízením sloužícím k odsrsťování ovcí, nebo něco úplně jiného. Jasná je pouze "corn-cob" kukuřičná dýmka v ústech