O starostovu fajfku 2013 

Jedenáctý ročník Mistrovství Valašska v pomalém kouření dýmky, 16. března 2013

Jedeme dál ...


         Už jsme se nemohli dočkat jara. Příroda se probouzí, sluníčko svítí, sukně se zkracují ... a Valaši pořádají Starostovu Fajfku. Už po tolikáté, že snad ani nemá cenu to počítat, ale přece jen – oficiálně pojedenácté. Po loňském, jubilejním, desátém ročníku, na kterém jsme si dali zvlášť záležet,  jsme letošní soutěž pojali trošku komorněji. Žádné mimořádné překvapení, výstava dýmek ani řády a medaile, uniformy ani promítání veselých obrázků ze života dýmkařského. Snažili jsme se o přátelské setkání a posezení s přáteli, okořeněné trochou té chlapské soutěživosti.

Ale i to samozřejmě chtělo svou dávku příprav a organizace.  Ale protože už nejsme žádní začátečníci, věděl každý co má dělat a v pátek odpoledne před dnem „D“ jsme si mohli v klidu odškrtnout jednotlivé body a říci, že máme hotovo a těšíme se na sobotu.

Jirka dává plakát před Kolibu.
Aby veřejnost věděla, co se bude dít.
Plakát uvnitř již visel od pátku. Vedle něj pózuje provozovatel Koliby pan Jeřábek
 

V den konání akce jsme se  na Kolibě sešli okolo desáté dopolední. Kupodivu jsme nebyli první. Na místě již, kromě provozovatele Koliby pana Jeřábka, byli dva kolegové z PC Zlín. A postupně se přidávali další, kamarádi dýmkaři z klubů z Ostravy, z Olomouce, z Nového Malína, z Rudy, z klubu DýmkaNet a několik dalších, kteří přijeli sami za sebe.

Přípravy plynuly obvyklým tempem, hosté v klidu poobědvali, my jsme zatím zapojili dráty ke strojům, přichystali ceny a soutěžní propriety. Všichni si, jak už to na soutěžích bývá mezitím mohli nakoupit dýmkařské potřeby – tentokrát v cestovní prodejně firmy eTrafika.cz, dnes obohacené ohromnou nabídkou šňupacích tabáků britské značky Wilsons of Sharrow.

Jediný ženský prvek letošního ročníku.
Příjemné osvěžení jinak ryze pánské záležitosti.
Je libo šňupnout si vanilky nebo čokolády? A co takhle Dynamite?

O půl druhé jsme mohli oficiálně zahájit soutěž. Slavnostním příhovorem začal ředitel Jirka. Přivítal přespolní i místní, poděkoval sponzorům a popřál hodně štěstí soutěžícím. Hlavní rozhodčí Aleš řekl něco o pravidlech a o tabáku,  a šlo se do akce.

Radim obohacuje pivo aditivy.

 

Náš milovaný světelný kužel. Každý rok stejný a přece vždy obdivovaný.

 
To pivo je nějaké divné ... nic si z toho nedělej, já jsem včera spolkl pavouka :-)

 


Už jsme se srovnali, můžeme zahájit
 

 

Vlevo luxusní dýmka z dílny Jirky Janků, ředitele soutěže. Vedle ní putovní cena Valašského Fajfklubu pro nejlepšího Valacha na Starostově Fajfce.
 

Jirka ukazuje dýmku pro stříbrnou pozici, dýmka je vyrobena z exotické morty

Jak už je u nás obvyklé, soutěžilo se v několika kategoriích. Mimo hlavní soutěže o nejdelší čas předáváme každoročně trofej za nejoriginálnější dusátko a nejhezčí dusátko. Tentokrát bylo zcela jasně nejoriginálnější dusátko vytvořeno z šípu. Z normálního šípu, jaký známe z filmů o Robinu Hoodovi. Zajímavé, použitelné – ale pouze v místnosti s vysokým stropem. Patřilo Radku Kročovi z klubu Dýmal z Nového Malína. Nejhezčím dusátkem pak byla miniaturní busta Sherlocka Holmese ostravského Karla Křibíka.

 

A toto je první cena, pověstná Starostova Fajfka.
 

Vítěz dusátkové kategorie odjel s pěknou opicí :-)

 

Tajemný muž s kapucí ... zdravíme ostravské rappery

Petr Faber - PC Zlín
 

Další kategorie je interní – bojuje se o putovní pohár pro nejlepšího Valacha. Tuto cenu letos získal praporečník Alois, když mu ji s těžkým srdcem odevzdal loňský držitel nástěnkář Radim.  

Soutěž probíhala v duchu profláknutého rčení "pohoda, klídek, tabáček". Trošku vlhký, ale příjemně aromatizovaný a chutný Black Forest od Samuela Gawitha v hlavičkách dýmek pomalu vyhasínal, objevovala se zvednutá čísla, provázená výkřiky "čas, čas" a najednou se přiblížil konec, v soutěži byl poslední "našinec" a celkově už jen čtyři soutěžící.

Čtvrtý skončil, a putovní "kulu" získal náš praporečník a fotograf Lojza.

Potom se ukázalo, že i v tak zvláštní disciplíně, jako je kouření dýmky, se dá taktizovat. Svou průběžnou pozici si totiž velmi pečlivě hlídal Mirek Blizňák z PC Zlín. Když zjistil, že se prokouřil na aktuálně třetí místo, ohlásil konec – důvod byl jednoduchý, Jirkova souprava dýmky s dusátkem určená pro bronzovou příčku byla opravdu krásná.

A tak první dvě příčky zůstaly vyhrazeny našim přátelům z Rudy. Tím nám PC5 Ruda vrátil naši výhru u nich doma loni na podzim. Podělili se o krásnou dýmku holandské značky Hilson na prvním místě a dýmku z exotického materiálu jménem morta na místě druhém. A bylo hotovo.

Celkově se dá říci, že průběh soutěže se vcelku ničím nevymykal z obvyklého rámce, a dokážete jej vyčíst z výsledkové listiny.

Dusátko se Sherlockem Holmesem
 
Dusátko Robina Hooda
 
Stříbrný Tomáš Tymel z Rudy A zlatý Olda Tanert - hádejte odkud

Výpočetní středisko provedlo kontrolu a tisk pozic a časů a po půlhodince jsme mohli vyhlásit výsledky a předat všem zúčastněným nějakou tu cenu. Nechceme se chlubit, ale i díky velmi dobrým vztahům s radnicí našeho města a díky podpoře od několika dalších dlouholetých partnerů, jsme mohli dát hezkou pozornost každému. Ne všechny ceny měly něco společného s kouřením dýmky, ale to obdarovaným určitě nevadilo. Například sada korbelů a džbánu od pivovaru Topvar, box na CD, šejkr na míchané drinky ve tvaru urny, to je jen malý výčet zajímavostí a kuriozit, které se ocitly mezi cenami.

Za zmínku určitě stojí dýmka ve tvaru opičí hlavy, replika dýmky z mystického filmu Dálnice 60, kde ji kouřil irský skřítek plnící přání cestujícím. Nám tuto dýmku vyrobilo Centrum pro zdravotně postižené v Domečku ve Valašském Meziříčí.

 

Tomáš Janovský s naším fojtem Markem. Obětavý kameraman Zdeněk - kulhajíc zvládl záznam celé soutěže. Odkaz na video brzy najdete zde.

S potěšením musíme konstatovat, že po vyhlášení výsledků nenastala evakuace a hromadný úprk, ale pohodové posezení, kdy si pořadatelé konečně mohli v klidu povykládat s hosty.  

Na místě je poděkovat našim dlouholetým partnerům, a těmi jsou město Valašské Meziříčí, eTrafika.cz, firma Graf – služby a Valašská Koliba. Je příjemné vědět, že je někdo, kdo je ochoten pomoci při pořádání tak specifické akce, jakou je soutěž v pomalém kouření dýmky – přece jen, k popularitě fotbalu nebo hokeje máme daleko.

Díky patří také účastníkům – bez nich by nebyla soutěž a ani skvělá atmosféra, kterou u nás tradičně zažíváme. Ceníme si toho, že si naši přátelé najdou čas a vypraví se k nám, i když to v mnoha případech znamená hodiny cestování.

Všichni jsme si to užili a těšíme se na příští ročník. A i když bude dvanáctý, věříme že nebude tuctový.

A protože nikdo z nás na „Fajfce“ nepracuje s vidinou nějaké odměny, cítím povinnost zmínit se o zásluhách jednotlivých členů alespoň formou závěrečných titulků: 

Jirka Janků – ředitel soutěže, výrobce dýmky pro bronzovou příčku

Marek Netolička – udržuje výborné vztahy s městem a sponzory, vážil tabák a rozesílal pozvánky

Zdeněk Zimák – návrhy a tisk pozvánek a plakátů, natáčení záznamu z akce

Aleš Rimanovský – hlavní rozhodčí a přidal i něco do cen :-)

Josef Vybíral – pokladna, registrace, zápalky, pomocný rozhodčí a láhev slivovice do cen :-)

Kuba Skalka – časomíra, registrace, kroj :-)

Dalibor Krampl – ceny

Zbyněk Fojtíček – tisk pamětních listů

Alois Chumchal – fotografie

Radim Přikryl – logo soutěže, pomocné grafické práce a výpočetní technika, jedna keramická opice

Nástěnkář

 

 

A nakonec: výsledková listina ZDE

A už úplně nakonec pro zajímavost - několik obrázků z filmu Interstate 60, s Gary Oldmanem.
 

 

A tady je plakát - byla by škoda, kdyby upadl v zapomnění.

 

 

 

 

  text (C) Radim Přikryl    foto (C) Alois Chumchal