O starostovu fajfku 2015

XIII. ročník Mistrovství Valašska v pomalém kouření dýmky, 21. března 2015

Šťastná třináctka s interkontinentálním rozměrem aneb valašské námořnictvo vyplouvá.


  

    Na lednovém Jubilejním shromáždění v Hranických Loučkách jsme mudrovali nad tím, kde uspořádáme letošní Starostovu Fajfku. Protože jsme se ne úplně v dobrém rozešli s naší domovskou Kolibou, máme každoroční problém „kam s ní“. V roce 2014 jsme dilema rozlouskli soutěží v železničním stylu v „nádražce“. Bylo nám ale jasné, že kouzlo jízdy z Valmezu do Prahy je neopakovatelné a tak jsme si lámali hlavy, kde kolegy dýmkaře přivítat a čím je překvapit.

Světlo na konec tunelu přinesl Zbyněk Fojtíček, úřadující starosta obce Bystřička. V této obci jsou dvě zajímavé věci (možná i nějaké další, ale ty jsme nezkoumali J)- přehradní nádrž a hned vedle ní stylová dřevěná hospoda. A když Zbyněk jako bonus nabídl ještě prohlídku hráze včetně štoly, co vede pod hladinou, bylo rozhodnuto. Soutěž bude u vody a v námořnickém stylu.

Nastalo ovšem malé dilema, jak pojmout Fajfku tak nějak politicky. Vedení meziříčské radnice se od základu vyměnilo, již dávno tam není spoluzakladatel Fajfklubu starosta Jirka Kubeša ani místostarosta Jirka Pernický, oba dýmkaři, kteří ochotně a rádi Starostovu Fajfku zaštiťovali a dotovali první cenou. Současný starosta Robert Stržínek měl sice dobrou vůli, nicméně regule jeho úřadu nedovolují dotovat naši soutěž oficiálně, a navíc se soutěž konala mimo území města. Nakonec došlo k dohodě mezi starosty Valmezu a Bystřičky a o první cenu se podělili rovným dílem a ze svého. Název soutěže byl zachráněn.

O přípravách asi není nutné se příliš rozepisovat, jsme sehraný tým, a i když každý rok jmenujeme ředitele soutěže (letos to byl technik Dalibor) funguje příprava víceméně samořízeně.

Fojt zajistil spolupráci a kontakty ven z klubu, rozesílal pozvánky, přijímal přihlášky, komunikoval s ADK a s Michalem Hubaczem z eTrafiky a k tomu ještě navážil soutěžní tabák. Zdeněk jako obvykle připravil pozvánku a plakát, Radim připravil všechny ostatní grafické a tiskové výstupy, nálepky na plechovky s tabákem, papíry na stoly, pamětní listy, registrační karty. Dalibor připravil dělo a dodal kormidlo, Karel až z Vranovské přehrady přivezl asi metrák vážící kotvu, Lojza dodal putovní Kulu pro nejlepšího Valacha a skoro každý přidal něco do cen, aby si každý soutěžící něco odvezl na památku.

Místo konání - velmi příjemná restaurace "U Mokrošů" u hráze přehrady Bystřička. Zastavte se až pojedete kolem, třeba na kole.
 

Velkoformátový plakát včetně autora. Zdeněk se celý den oháněl se svou kamerou, takže zanedlouho určitě bude krátký film o kouření u vody.

Nástěnkář u registračního a časoměrného aparátu. Zátylek je pokladníkův, tváře pak borců z PC Nitra.

 

Zátiší s kanónem, kormidlem a kotvou.
No prostě máme styl.

 

A najednou tady byla sobota a my se scházeli v restauraci „U Mokrošů“ u hráze vodního díla Bystřička, patnáct minut jízdy od Valmezu.

Většina soutěžících přijela po vlastní ose až na místo, kolegy z Ostravy vyzvedl Jožka u vlaku, Marek pak vyrazil do Valmezu pro sbor rozhodčích. Většina účastníků byla na místě do desáté ranní tak, aby stihli plánovanou prohlídku hráze.

Pak nastala jedna očekávaná komplikace. Soutěž se konala v den označený jako „Mezinárodní den vody“. A tak na Bystřičce, stejně jako na jiných vodních dílech byl den otevřených dveří pro širokou veřejnost. Takže se plánovaná privátní prohlídka proměnila v pochod ve dvoustupu s desítkami turistů. A navíc se velká část návštěvníků snažila infiltrovat do hospůdky, ve které jsme chystali soutěž. Bylo to docela nepříjemné, protože soutěžící byli zrovna pryč, naše polovina lokálu byla prakticky prázdná a lidé marně hledající místo k sednutí byli docela nervózní. Nervozita a poznámky z druhé poloviny lokálu nás bohužel provázely celou soutěží. Skoro bychom to nazvali militantním nekuřáctvím.

Prohlídka vodního díla, zde Pekárkovi  Karel a Karel

 

Krásný den u vody. Škoda sedět v zakouřené hospodě :-)

 

Přátelé z PC Ostrava, Karel Balcar a Mirek Sítko. Na stole Mirkova cestovní trafika.

 

Zátiší s papírem a plechovkou soutěžního tabáku. Díky Michalovi a jeho eTrafice se povedla pěkná věc, zabalení soutěžních tří gramů do luxusní plechovky.

 

Pokladník Jožka dokončuje chystání cen. Sám se obětavě věnoval registracím a časomíře, takže nesoutěžil a žádnou si tím pádem nemohl odnést.
 

Přehlídka. Pro každého něco, vpravo nahoře trojice dýmek. Levá od ADK (výrobce Petr Libora), napravo dýmky od eTrafiky a od starostů (2x Jirsa)
 

Po návratu z nitra hráze měli soutěžící čas na občerstvení, musíme říct, že „U Mokrošů“ se opravdu výborně vaří. Jeden by čekal buřty s cibulí pro zbloudilé cyklisty, ale ve skutečnosti je úroveň zdejší gastronomie až nečekaně vysoká. Pečená hovězí kližka na víně se šťouchanými brambory byla opravdu lahůdková a podobně pochvalně se vyjadřovali i ti, co ochutnali i jiná jídla.

Celým pobytem U Mokrošů nás provázela sympatická a milá děvčata

 

Slečny servírky měly stále úsměvy na tváři,
jakoby ani nebyly v práci :-)

 

Zbyněk nabírá síly před startem soutěže

 

Jídlo bylo opravdu super, úroveň za jakou by se nemusela stydět kdejaká restaurace zvučného jména ve velkoměstě.
 

Tomáš Janovský si ještě naposledy pro štěstí potlapká Gregova bernardýna a bude se věnovat dýmce.
 

Akademický sochař Pavel Drda s artefaktem, který věnoval Valašskému Fajfklubu
 

Ve čtvrt na dvě zahájil fojt Marek spolu s hlavním rozhodčím Dušanem Jurkem a letošním ředitelem Daliborem vlastní soutěž. Přivítali účastníky ze všech směrů, letos měla soutěž díky silné účasti ze Slovenska mezinárodní charakter, a díky účasti na Slovensku žijícího Američana Grega Wilsona dokonce mezikontinentální přesah.

U účasti bychom se rádi zastavili. Podle předběžného ohlasu jsme soutěž plánovali pro až čtyřicet účastníků. Pak jsme ovšem byli docela v šoku z počtu omluvenek a odhlášek.

Z Ostravy místo avízované pětice přijela dvojice, z Rudy přijel jen osamocený Olda Tanert, z Opavy Martin Vašák,  z PC Brno a HDK Olomouc vůbec nikdo … přišlo nám to docela líto. Naštěstí i díky silné slovenské účasti soutěžilo nakonec 28 dýmkařů, což není zas tak málo.

V žádném případě nechceme nikoho nespravedlivě obviňovat, třeba nemoci člověk neporučí, ale to, že zrovna všichni olomoučtí museli v den konání naší soutěže jet do Polska pro soutěžní dýmky na Klání a nikdo jim nezbyl nám přijde docela tristní. Nejvíc nás na tom mrzí to, že nevíme, co už bychom měli dělat pro to, aby soutěž přitáhla víc účastníků – každý rok se s ní vysloveně mazlíme, všichni odjíždí nadšení a napřesrok zůstanou doma.

Ředitel soutěže podepisuje pamětní listy, start  se blíží
 

Soutěž začíná. Účastníky uvítali a pravidla vysvětlili hlavní rozhodčí Dušan Jurek (zleva), ředitel letošního ročníku Dalibor Krampl a fojt Valašského Fajfklubu Marek Netolička

O půl druhé zazněl výstřel z děla. To ředitel Dalibor odstartoval soutěž. Kouřil se latakiový Samuel Gawith Skiff Mixture. Tak jako v každé soutěži se našel někdo, komu se nepodařilo zapálit, ano, byl to náš technik. Bylo toho na něj toho dne moc. Jinak se nic moc zajímavého nedělo, soutěžící odpadávali velmi rovnoměrně, tak aby nepřidělávali příliš práce rozhodčímu a jeho dvěma asistentkám.

Devět vteřin do jedné hodiny zbývalo našemu praporečníkovi, když jeho uhlík zmizel v nenávratnu. V tom okamžiku byla jistá jedna věc, putovní trofej pro nejlepšího Valacha přešla po dvou letech z jeho rukou do rukou nástěnkáře, který zůstával ve hře. Pak se rozhodovalo mezi sedmi posledními, zajímavé bylo, že každý byl odjinud. Štěstí nakonec přálo trojici ve složení domácí nástěnkář Radim – Martin Vašák z PC Silesia a vítězný Vladimír Beránek z APC Uherské Hradiště.

Vítěz obhajoval loňský triumf, a letos svůj čas ještě vylepšil o devět minut. Vzhledem k tomu, že přidruženou soutěž „O nejlepší dusátko“ vyhrál jeho kolega z Academic Pipe Clubu Ladislav Šupka, dá se říci, že APC je prostě dobrej oddíl, přinejmenším u nás vyhráli, co se dalo.

Ředitel bude startovat soutěž výstřelem z děla.
 

Tomáš se Zbyňkem společně připravují tabák.
 

Zleva kolegové Josef Maliňák a Pavel Křižan z PC Zlín
a pozdější vítěz Vladimír Beránek z APC Uherské Hradiště
 

Olda Tanert - osamocený bojovník z Rudy.
 

Zlínský Mirek Blizňák
 

A náš fojt Marek kouří taky jako o závod, spolu se dvěma techniky a doktorem
 

Michal Hubacz kouřil za Dýmka NET. Nejenže soutěžil, ale darováním dýmky a skvělých kalendářů českých a slovenských pipemakerů obohatil kolekci cen.
 

Meziříčský rodák reprezentující PC Silesia Martin Vašák. 
Zde melancholický, netušíc, že bude stříbrný.
 

Věčně vysmátý Aleš
 

Gregory Wilson, Američan žijící v Bratislavě, kouřící  na Bystřičce za PC Nitra.
 

Nezávislý mladý muž Jan Vašek s doprovodem

Vítěz Vladimír Beránek, hodina a 24 min.

No a bylo po všem. Dalibor ještě jednou vystřelil z děla, zpracovaly se výsledky a pak se přistoupilo k rozdělení cen. Nadílka byla bohatá, na prvních třech místech byly zásluhou starostů, ADK a eTrafiky velmi pěkné dýmky. Na každého se, jako už to na dobrých dýmkařských soutěžích bývá, dostalo, většina cen byla z ranku tabáků a dýmkařských potřeb a samozřejmě se našly i nějaké nápoje a jiné vkusné dárkové předměty vysoké hodnoty :-).

Pořadatelé pak poděkovali soutěžícím za opravdu skvělou atmosféru, členům klubu za kus dobře odvedené práce, sponzorům za podporu, prostě všem, kteří se jakýmkoli způsobem podíleli na zdaru tohoto ročníku Mistrovství Valašska.

Ladislav Šupka z APC Uherské Hradiště
vypráví příběh svého vítězného dusátka.
 
Radim přebírá z fojtových rukou putovní "Kulu" pro nejúspěšnějšího Valacha na Starostově Fajfce.
A speciální fotka pro Lojzu z jehož fotoaparátu jsou všechny snímky v reportáži a on sám na žádném svém obrázku není. Zde fotografie z Valašského deníku, Alois úplně vpravo.
Společné foto chlapcov z PC Nitra včetně jejich amerického kolegy a jeho maxipsa.

Ještě jsme poseděli s těmi, kteří nespěchali, něco málo vypili a pojedli a pak se postupně vypravili k domovům.

Tak zase za rok … ještě nevíme kde, ale určitě to bude zase nejméně stejně dobré jako letos!

                                                             Nástěnkář
 

Tady je  výsledková listina

 

 

 

  text (C) Radim Přikryl  foto (C) Alois Chumchal