O starostovu fajfku 2016

XIV. ročník Mistrovství Valašska v pomalém kouření dýmky, 19. března 2016

Koliba plná tak, že už se do ní skoro nevešel ani kouř ...


  

    Tak letos to byl teda fičák :-)

Nejdřív pohoda, rutina, z nedostatku jiných možností jsme se vrátili na Kolibu, v klidu jsme si chystali pozvánky, plakáty, papíry na stoly, startovní karty, dávali dohromady ceny a milion dalších věcí, které umíme a docela zvládáme.

Přihlásilo se nebo se alespoň ozvalo docela dost účastníků, takže jsme odhadli, že bychom mohli mít na Starostově Fajfce účast tak do 40 lidí, včetně našich členů. V poklidu jsme nachystali necelých padesát balíčků s tabákem, přes čtyřicet pamětních listů, stejně tolik papírů na stoly a registračních karet.

V deset hodin dopoledne v sobotu 19. března jsme se sešli na Kolibě. Zdeněk pověsil plakát, Radim si začal chystat své výpočetně-časoměrné centrum, Jožka si nachystal účtenky a pokladničku, fojt začal chystat ceny, mezitím se objevili další naši členové, s lecčíms pomohli a všechno vypadalo úplně pohodově.

   

Fojt Marek s hlavním rozhodčím Jirkou zahajují soutěž

Časoměrně registrační centrum ve složení nástěnkář Radim a pokladník Jožka je nastartováno

 

 

Děvčata rozdávají propriety

 

Příprava tabáku ... už se to drtí

 

Malinko jsme znervózněli, když se ve dveřích Koliby objevilo sedm (!) členů PC Silesia. Pak výprava z Bratislavy. Plné auto z Nitry. Sedmkrát Dýmka Net. Pětkrát PC Ostrava. Pět nezávislých. PC Bruntál, DK Nový Malín, PC5 Ruda, Senior Pipe Club Olomouc, APC Uherské Hradiště … zablokovali jsme registraci vlastním členům, tušíc komplikace vyplývající z nečekaně hojné účasti.

Hlavní rozhodčí Jirka posháněl dalších deset krabiček zápalek, fojt Marek měl doma naštěstí svůj balíček stejného tabáku i váhu. Všechno vypadalo docela dobře, Radim měl registrační karty a papíry na stoly uložené v „cloudu“ a mohl je tedy dotisknout, a krátce před půl druhou odpoledne už to vypadalo, že i s účastí několika našich členů nás bude v soutěži 53 a zvládneme to.

To by ovšem nesměli tři minuty po oficiálním ukončení registrace dorazit tři členové HDK Olomouc, včetně doyena hanáckého dýmkaření Jana Cetkovského. Vzhledem k tomu, že u nás byli tento týden již podruhé (spletli si datum a dorazili na akci klubu hluchoněmých, která byla na Kolibě týden před Fajfkou) nemohli jsme je odmítnout a museli jsme pokračovat ve zvyšování kapacity Fajfky.

   

Zapalujeme - spousta plamínků jako o dušičkách na hřbitově

 

Špendlík by nepropadl kolik nás bylo ...

 

   

Nahoře se dalo ještě dobře dýchat :-)

 

Tohle se nedá nazvat jinak než osvícení.
Ten chlap je prostě kouzelník :-)

 

   

Jirka dohlíží na regulérní průběh soutěže

 

Jirka Zapletal se zjevil jako znovuobjevený ztracený syn.
I se svým originálním dusátkem.

 

   

Borci z Dýmal Klubu Nový Malín a APC Uherské Hradiště

 

Balcar junior a naši nezávislí

 

   

Balcar senior

 

Daliborova tvář a Víťovo ucho

 

   

Už podruhé Starostovu Fajfku navštívil Greg Wilson

 

Jakub Antoš a Michal Hubacz, část reprezentace Dýmka Net

 

 

 

 

Zahraniční team z Nitry. Už se těšíme na jejich mistrovství Evropy
 

Náhled ke stolu PC Zlín - uprostřed Mirek Blizňák

 

To už jsme se ale opravdu potili i na místech kde to není obvyklé.  Jak jsme to vyřešili snad ani nebudu popisovat, ale povedlo se. Nakonec jsme tedy skončili na čísle 56 účastníků, s tím, že kdybychom umožnili soutěžit všem členům domácího Fajfklubu, tak bychom šli dost přes šedesátku. Neuvěřitelné. A navíc nevíme, jak se to povedlo – soutěži se věnujeme každý rok stejně pečlivě, nedělali jsme větší propagaci, prostě zřejmě nastala dobrá shoda okolností – oživení klubu v Opavě, zájem nezávislých, dobré datum … Ale trošku zásluh asi máme, protože se snažíme navštěvovat soutěže jiných klubů a máme s jejich členy výborné vztahy, i s těmi v zahraničí.

Každopádně s odnesením posledního prázdného talíře od oběda fojt s Jirkou zahájili soutěž.

Kouřilo se dle CIPC, čili s dusátky, a průběh soutěže byl, mimo výkonu Martina Pedaina, docela obvyklý. Zapálili všichni, první odpadlík se ohlásil po patnácti minutách a potom účastníci končili úplně pravidelně do času kolem hodiny. V šedesáté druhé minutě se se soutěží rozloučil nejlepší z naší neúplné domácí reprezentace, Karel Pekárek starší, a vybojoval si tím nejméně na rok putovní Kulu pro nejlepšího Valacha.
Výkony byly letos heroické, neboť soutěžní  tabák Dark Birds Eye byl opravdu silný. Tolik nazelenalých obličejů a soutěžících lapajících po dechu před kolibou jsme ještě neviděli. U jednoho účastníka se dokonce objevilo podezření na vážnější zdravotní potíž, naštěstí to byl planý poplach.

Dál bojovalo pět účastníků. Respektive čtyři plus Martin Pedain, protože ten obvykle nemá konkurenci. Když v 81. minutě skončil stříbrný Maroš Stražanec z Nitry, bylo jasné, že to dopadne tak, jak jsme očekávali a že máme dost času k počítání výsledků, protože Martin nevypadal, že by se chystal brzo skončit. 

   

Pekárkovi Karel & Karel. Karel starší si v klidu bafá o klubovou trofej pro najlepšího Valacha
 

Alois Pospíšil z Nového Malína

   

Klobouky z Rudy nad Moravou

 

Ostravský prézes Mirek Sítko

 

   

Honzovi je opravdu líto že skončil ...
 

Senior Pipe Club Olomouc
 

   

Toto je ten starosta o jehož fajfku se soutěžilo - Zbyněk z Bystřičky.
 

Zdeněk mhouří oko do kamery.
Až bude film, odkaz najdete zde.
 

   
Kluci ze Zlína ve slušivých dresech

Jediná žena v soutěži, Jana Tinglová za Dýmka Net

    
Martin Pedain přemýšlí o novém rekordu Starostovy Fajfky

Standa Farana rozdýchává silný zážitek
 


Rozumně jsme se s ním dohodli na tom, že zahájíme vyhlašování výsledků, i když ještě neznáme vítězův čas – koneckonců už to na věci nic nezmění.

A tak jsme rozdali spoustu doutníků, kuřáckých potřeb, knížek, dva kartóny vína, slivovice, whisky, poukazy na všechno možné,  dýmku od ADK, dýmku od Jirky Zapletala, dýmku od Mr.Bróga, předali cenu za nejlepší dusátko a čekali na Martina.

Ten nakonec skončil v čase dvě hodiny a čtrnáct minut, čímž ustanovil rekord naší soutěže a získal za to láhev Jamesona a dýmku jirsovku od starosty Bystřičky.

Samozřejmě musíme poděkovat všem dárcům a sponzorům, některým i nečekaným – třeba Jirkovi Zapletalovi, který se objevil po letech a se dvěma dýmkami v kapse. Jednu daroval do soutěže a o druhou si máme udělat klubový přebor. Michal Hubacz nám pomohl se soutěžním tabákem a s doutníky a knížkami do cen, pěkná dýmka od Petra Libory byla od ADK a hlavní cenu jsme zmínili o kousek výš. A spousta lidí, našich i přespolních, přidala do cen nějakou více či méně dýmkařskou drobnost, takže si každý účastník na památku něco odnesl.

Jen pamětních listů bylo málo a neměli jsme možnost je dotisknout, takže jsme museli požádat některé soutěžící o shovívavost a list jsme dodali mailem. Pro ty kterým jsme ho ani neposlali - je tady.

I když nás velká účast docela zaskočila, udělala nám ohromnou radost. Byli jsme množstvím nadšených, neřkuli přímo zapálených, dýmkařů úplně nadšeni. Dává nám to naději, že pokud nám to protikuřácký zákon nezhatí, čekají nás světlé zítřky – nadšenců je dost.

                                                             Nástěnkář
 

Tady je  výsledková listina  

Na přání účastníků zde najdete obrázky dárkových poukázek a soutěžního papíru.

Zde je Zdeňkovo video

 

 

 

  text (C) Radim Přikryl  foto (C) Marek Netolička