Na jaře 2007 uspořádal Valašský Fajfklub spolu s Muzeem regionu Valašsko moc hezkou výstavu na téma tradice výroby dýmek na Valašsku. Výstava byla opravdu povedená a tak se Muzeum rozhodlo uspořádat výstavu ještě jednou, a to ve Vsetíně. Protože větší část tehdejších exponátů byla ze soukromé sbírky našeho kamaráda Vlastíka Šenkýře, muzeum zvolilo jinou alternativu - chybějící exponáty byly doplněny částí sbírky Muzea Vysočiny v Třebíči (navštívili jsme ji v rámci Třebíčského kouření v roce 2004- najdete v Akcích). Výstava ve Vsetíně je moc hezká, a i když je jaksi "povědomá", je přece jen dost jiná, než ta "naše" z loňského roku. Panely s obrázky a dokumenty zůstaly beze změny, stejně jako soustruh a nářadí používané dříve při výrobě dýmek. Stejně jako před rokem je na výstavě dýmkařův koutek, tentokrát s jiným nábytkem a vysloveně sympatickým obrazem na stěně :-). Ve Vsetíně  si našly své místo i vodní dýmky a další exponáty, které u nás nebyly vystaveny z nedostatku místa. A můžete vidět i opravdový tabák - ne tu podivnou směs půlmilimetrových proužků z cigaret.

Výstavu doporučujeme k návštěvě třeba i zapřísáhlým nekuřákům, aby viděli, že v dýmkách je kus řemesla, ba i umění. A podívat se můžou i ti, kteří viděli výstavu loni ve Valašském Meziříčí, protože ta vsetínská je opravdu "tak trochu jiná".

Fotky jsou jen z mobilu, v šeru a bez blesku - takže čistě ilustrativní.

P.S.: autor děkuje zaměstnancům muzea, kteří mu po předložení průkazu Valašského Fajfklubu umožnili vstup na výstavu zdarma

Pro srovnání si můžete prohlédnout Virtuální výstavu.

Nástěnkář