V. Festoráci Fest - Corn Cob Competition,  Nitra

Virtuální mistrovství světa v covidové době

1. dubna 2021


   L ockdown pokračuje. Loni jsme doufali, že letošní jaro už bude určitě ok, budeme naočkovaní a na rok 2020 budeme vzpomínat jako na šílenou anomálii. Místo toho noční můra pokračuje, "obětovali jsme březen", a teď jsou na řadě Velikonoce. A kdoví, co bude dál.

Loni v červnu jsme si krátce odfrkli,  a na prakticky jediné soutěži v Nových Zámcích si dělali legraci z teploměrů a roušek, a nenapadlo nás, že o řadu měsíců později na tom nebudeme lépe, ale naopak.

Zmíněnou soutěž loni uspořádal klub PC Nitra, nejagilnější slovenský dýmkařský spolek. A ti samí borci ztratili trpělivost i letos a uspořádali zřejmě historicky první online mezinárodní soutěž.

Určitě první, co vás napadlo, je otázka, jak se u online soutěže dohlédne na její regulérnost. I toto pořadatele napadlo v dostatečném předstihu, a vymysleli technologickou vychytávku, která umožňuje férové kouření i prostřednictvím online komunikace. Podívejte se na prezentaci tohoto vynálezu ZDE.  Nicméně k masovému rozšíření toho zařízení zatím nedošlo, takže soutěžní podmínky byly podrobně specifikovány v pozvánce ZDE.

Takže celá řada účastníků soutěžila offline, během dne. V 18 hodin pak byla otevřena virtuální soutěžní místnost, ve které se potkali pořádající Slováci, Češi, šéf CIPC Cornelius Crans z Nizozemí, Maďaři, Němci, kolegové z Ukrajiny .... I přes brutální časový posun (start v jednu ráno jejich času) se připojili dýmkaři z Japonska.  Celkem byla online asi padesátka bafajících nadšenců. Z toho jeden se připojil zpoza kniplu letícího letadla, fakt :-)

Za Fajfklub se zúčastnili offline fojt a online nástěnkář.

Radim večer nevyhrál Marek ráno nezapálilByla to radost, naživo se vidět s kamarády, se kterými jsme se tváří v tvář nesetkali už ani nepamatuji. Samozřejmě skrz kameru a monitor to není úplně ono, ale lepší alepoň něco.  Ovšem pořadatelé jsou technologicky na výši, možná se časem budou přenášet i vůně tabáků ... snad to proboha nebude potřeba :-(

Samotná soutěž nebyla příliš soutěžní, výsledek se určil matematicky na základě zaslaných jednotlivých časů. Ale nebylo účelem krvavě soutěžit o cenu, která byla stejně virtuální jako celá soutěž, a vítězi byla zaslána mailem.

 

Chlapci z PC Nitra, děkujeme za toto podujatie. Bylo to úžasně příjemné rozptýlení v covidové době, kdy nemůžeme ani vyjet mimo okres, natož abychom si zajeli do blízkého zahraničí zakouřit někam do hospůdky.

Doufám, že se všichni v dohledné době potkáme zoči-voči a na tuhle dobu budeme vzpomínat jako na podivné období, které je naštěstí za námi. A věřím, že budeme vzpomínat v plném počtu.

Díky moc a pevné zdraví !

Nástěnkář
 
Celou fotogalerii si můžete prohlédnout ZDE.V článku byly použity fotografie PC Nitra, děkujeme.

 

 

 

    text a foto (C) Radim Přikryl