XIII. Beskydské kouření na Lučině

Tradiční skvělé pokouření u Žermanické přehrady

14. září 2013


  

      Konečně se něco děje! Při pohledu do Akcí je vidno, že letos Fajfklub aktivitou zrovna nepřekypuje.  Do září jsme se zúčastnili pouhých tří akcí, a ani ty jsme všechny nedokázali zdokumentovat. S prvními náznaky podzimu se ale situace možná lepší, chystá se totiž několik soutěží, kterých se účastníme vcelku pravidelně a rádi. A první vlaštovkou (divné přirovnání, vlaštovky pomalu balí kufry a chystají se zmizet někam do teplých krajin – mají víc rozumu než my) je každoročně Beskydské  kouření na Lučině, pořádané PC Ostrava.
Beskydské kouření nemůžeme nikdy vynechat, protože a). Ostraváci jsou naši kamarádi a nemohli bychom jim to udělat b). Lučinu máme rádi a líbí se nám tam.
     Za sebe musím říci, že jsem byl překvapen zájmem o účast, v jednom okamžiku to vypadalo, že nás na sever pojede až šest. Nakonec se počet ustálil na pěti, ale i to je v rámci našeho klubu velmi hezké číslo.
     Expediční vozidlo tentokrát poskytl a řídil Aleš. Přesně v jedenáct hodin nás očekával na dolním parkovišti na našem sídlišti. My - nástěnkář a praporečník- jsme také přesně v jedenáct čekali na jeho příjezd na horním parkovišti. Takže jsme v jedenáct dvacet v pořádku vyrazili směr Hranické Loučky, kde se měl nalodit Světluška Víťa. Tady už žádný zádrhel nenastal, Víťa byl připraven s taškou s dýmkami v jedné a cestovní lahví v druhé ruce.
     A tak nám cesta příjemně uběhla. Po hodině jízdy jsme zaparkovali na Lučině před restaurací U Adámků a vstoupili do sálu, kde se mělo konat dnešní gentlemanské klání.
     Kupodivu, pořadatelé byli již na místě – někdy totiž mívají ve zvyku přijet jako poslední. A tak jsme se přivítali s prezidentem PC Ostrava Mirkem Sítkem, s hlavním časoměřičem a PC operátorem Standou Faranou a samozřejmě i se všemi ostatními ostravskými synky.
     Postupně jsme se pozdravili i s dalšími příchozími, dorazil nestor PC Ostrava Vlastík Šenkýř, který přivedl  svého vnuka Honzu Machančíka, který v soutěži ovšem reprezentoval PC Brno. Objevili se reprezentanti PC5 z Rudy s jednou „nezávislou“ posilou, a nakonec přijela posila naše, Tomáš Koňařík, kamarád, který s námi mimo jiné byl loni v Chrudimi na výstavě dýmek zesnulého Pavla Hápa.
     Do startu zbývala ještě více než hodina, a tak jsme se kromě registrace věnovali také guláši, řízkům a cestovní trafice Mirka Sítka, potažmo firmy Zuzico, kterou zastupoval. Nakoupili jsme u něj za  přátelské ceny na co jsme měli chuť a co nám kapsa dovolila. A kromě trafiky musím ještě zmínit opravdu velmi hezké dýmky, které k prodeji nabízel ostravský Petr Pohludka. Jedna jeho dýmka byla i první cenou v soutěži.
     Po čtrnácté hodině jsme měli na stolech všechny propriety, pytlíčky s tabákem MacBaren Modern Mixture, papíry, dusátka a zápalky a soutěž mohla začít.
     Smůlu měl hned na začátku místní František Kaňok, kterému se tabák v dýmce nerozhořel. Občas se to holt stane i zkušeným. Pak už soutěž probíhala tak jak je obvyklé.
     Mám dýmkařské soutěže rád. Mám rád atmosféru, setkání s kamarády, okukování dýmek, nákupy tabáků, jídlo, pití, klábosení, vyhlašování výsledků, rozdělování cen i cestování tam a zpět. Samotné soutěžení ale příliš nemusím. Je to v podstatě nuda kombinovaná se soustředěním a nervozitou, takové dobrovolné sebetrýznění, jen někdy korunované dobrým výsledkem - a paradoxně, čím lepší výsledek, tím je utrpení delší.
     Letos se soutěž ničím nevymykala z obvyklých mantinelů. Postupně odpadali tu v kratších, tu v delších intervalech občas místní, občas hosté. Od našeho stolu měl smůlu jako první náš hostující Tomáš, ale na jeho obhajobu - byla to teprve jeho druhá soutěž. Postupně odpadli Lojza, Honza i já a nakonec se situace vyvinula tak, že v soutěži byli tři ostravští a náš Víťa. V tom okamžiku jsme začali Víťovi hodně držet palce, ať nezůstane na „bramborové“ pozici a dostane se na pomyslný stupeň vítězů, ať už bude jakkoli vysoký.  Povedlo se a Víťa proti drtivé převaze domácích získal bronz. Zvítězil věhlasný Artur Moškorz v čase 1 hod a 24 min.
     A bylo hotovo. Rozdělili jsme si velmi sympatickou řádku cen, pro každého se něco našlo. Já jsem byl docela nadšený, protože jsem si za své šesté místo vybral ve skleněném tubusu uložený vlhký doutník velikosti dětské ruky, a co víc, z krabičky navíc vypadly docela festovní dvoubřité doutníkové nůžky.
     Tradiční speciální prémie pro přespolní, dva veliké kulaté bochníky výborného chleba připadly letos chlapcům z Rudy a nám. A protože nás bylo pět, v kuchyni měli problém, když jsem požádal o rozkrojení kulatého bochníku na pět stejně velkých částí. Ale povedlo se.
     A nakonec jsme od pořadatelů dostali ještě večeři – všechna čest velkorysým hostitelům, jídlo mělo určitě hodnotu která se blížila ceně startovného.
      Byli jsme spokojeni, nikam jsme nepospíchali, a tak jsme ještě poseděli, dopili a dojedli, ti, kteří nevyhráli něco po čem toužili si to ještě mohli dokoupit a pomalu jsme se rozloučili.
     Bylo to velmi příjemně strávené odpoledne, které přesně odpovídalo reklamnímu sloganu „bavte se s přáteli“ (který upřímně nenávidím), i počasí nám přálo, bylo ideálně hospodské – bylo zataženo a poprchalo.
     A pak jsme si potřásli rukama s těmi několika, kteří ještě zůstávali a vyrazili jsme zpátky na jih. V autě se za zamlženými okénky rozpoutala diskuze naší frutariánské sekce o domácím elektrickém rychlouzení a výrobě udícího zařízení ze dvou květináčů a elektrické plotýnky. A tak jsme v Loučkách vysadili Víťu, dostali od něj darem vyřazený vařič a definitivně zamířili k domovu. Už se těšíme na první ochutnávku – pokud nás 230V v zařízení které hodláme vyrobit nezabije.
     Byl to super výlet, fajn soutěž, pohoda, samá pozitiva.

A už se těšíme na další výjezdy, zanedlouho určitě vyrazíme do Holomóca na Dótnik, zcela určitě v listopadu do Rudy, po Vánocích možná do Malína a ozval se i nesmělý návrh na cestu do Hradce na Martinské kouření. Tak uvidíme, jak se počet reportáží v roce 2013 ještě rozroste.

                                                            Váš nástěnkář

Sada fotografií od našeho praporečníka Lojzy:

 

Letos jsme neviděli téměř žádná americká auta, i když se jejich sraz v kempu u přehrady konal stejně jako v minulých letech. A tak aspoň jedno historické české
 

Místo koní pod kapotami jsme alespoň potkali pár koní pod sedly
 

Cestovní trafika Mr. Sítka - kousíček ze sortimentu firmy Zuzico
 

Něco z cen - tajemné balíčky skrývaly literaturu
 

Standa obhlíží artefakt který přivezl náš Víťa - zakoupeno na Aukru za 1 Kč plus 70 Kč poštovného
 

Loni touto dobou byla prohibice. Letos ne.
 

Registrace
 

Standa coby informační, registrační a časoměrná centrála v jedné osobě neměl čas se ani pořádně najíst.
 

Tabáček ... kdo z kuřáků cigaret tuší, jak vlastně vypadá?
 

Víťa vynalezl analogovou čtečku. Zobrazil se mu článek o sbírce dýmek Vlastíka Šenkýře
 

Autor si vybírá šňupací tabák.
 

Víťa přelívá vzorek slivovice některému z řidičů "na doma"
 

Soutěžní papír. Historii můžeme ostravským jen závidět
 

Prezident PC Ostrava připíjí na zdar soutěže
 

Přijel i Artur! A vyhrál.
 

Balcar senior.
 

Vlevo Balcar junior a vedle něj výrobce krásných dýmek Petr Pohludka
 

Metodik a trenér Honza.
 

Franta Kaňok se snaží rozdýchat dýmku.
 

Nepovedlo se. Tak si místo soutěžení zdřímnul.
 

Nástěnkář si krátí soutěž skládáním origami
 

Kluci z Rudy.
 

"Náš" Tomáš Koňařík
 

Rodinný klan  - vlevo Honza Machančík, PC Brno, vpravo Vlastík Šenkýř, PC Ostrava
 

Docela dobrý oddíl - Valašský Fajfklub.
 

Výsledky
 

Dvě společné fotky z Víťova tabletu. Schválně - zkuste najít rozdíly (neprozradím kolik jich je :-))

  Text (C) Radim Přikryl       foto (C) Alois Chumchal