NOVÉ  
Tapety
na plochu !!!

VÝSTAVA
virtuální prohlídka výstavy o výrobě dýmek na Valašsku - rok 2007

!!! SOUTĚŽ !!!

 
 Aktuální dění v klubu ... 2008

  Co se kde šustlo a měli byste o tom vědět


 

Malý kalendář
plánovaných akcí:

16.-17.ledna 2009
Jubilejní shromáždění VFFajfklub má rád Ježíška
www.anti-santa.cz
Rypáček prozatím dorýpal. Záhonek jménem ADK ho přestal zajímat, protože už to není jeho záhonek. Ale ono se časem určitě zase najde něco, co jeho rypáčku nevoní :-)

            ... více

ARCHÍV

Aktuality roku 2007 se přestěhovaly SEM 

ZDE najdete aktuality roku 2006

ZDE najdete aktuality roku 2005

ZDE najdete kompletní ročník 2004

 

 


20.prosince

    A je to pro letošek za námi. Poslední letošní setkání na Kolibě skončilo, popřáli jsme si hodně štěstí do toho příštího roku, dlouhý kouř a žádné kosti v krku při štědrovečerní večeři. Bylo to lehce nostalgické a trošku slavnostní. Sešlo se nás dost, dokonce přišli i někteří, které známe skoro už jen z fotek. Na závěr dokonce Víťa přivedl dvě slečny, hm.... sice stále platí naše heslo Bez politiky a bez bab, ale když jsou ty Vánoce ....  :-).* 
Takže v této poslední "aktualitce" roku 2008 přejeme všem to, co jsme si přáli mezi sebou, žádnou krizi, ekonomickou ani manželskou či zdravotní a hlavně tu správnou pohodu, kterou umí vyvolat jen v poklidu vykouřená dýmka.

*Pozn.:
Uvedu na pravou míru, ať se Světluška nedostane do řečí. Slečny byly u nás v salónku jen krátce a hlavně proto, že jinde na Kolibě nebyla jediná volná židle. A jedna z nich měla s sebou pánský doprovod a žádná nám nedávala nemravné návrhy. I když někteří z nás -zvláště z mladších ročníků- by si určitě nějaký návrh rádi vyslechli. :-)

14.prosince

   Nepodařilo se v Opavě, povedlo se v Ostravě. Vánoční kouření na Lučině letos v kalendáři nahradilo tradiční Mikulášské kouření ve Velkých Hošticích. Povedená akce, brzo si o ní budete moci něco přečíst.     
     Konec roku se blíží, a tak už zbývá jen jeden řádný dýchánek, devatenáctého prosince. A už známe termín klubové akce s nejvyšší účastí - Jubilejního shromáždění. Vážení kolegové, poznačte si do deníčků datum 16.-17.ledna 2009, přespáváme v Hranických Loučkách.

25.listopadu

   Jak už jste se dočetli níže, nástěnkář před časem utrpěl poměrně závažnou zdravotní komplikaci, která si vynutila jeho dvoutýdenní hospitalizaci na JIPce meziříčské nemocnice. Byl samozřejmě ve stálé péči nejen lékařů a členů své rodiny, ale taktéž členů Valašského Fajfklubu. A protože to byla záležitost, která dost výrazně vybočila z normálního běhu našich životů, inspirovala fojta Marka k sepsání reportáže o průběhu léčby. Najdete ji v Akcích, nebo přímo ZDE.

22.listopadu

 
  Ve Vsetíně se v těchto dnech koná výstava "Po stopách tabákového dýmu", která navazuje na výstavu "Od řemesla k požitku aneb Dýmka v běhu staletí", kterou ve spolupráci s Muzeem regionu Valašsko uspořádal loni náš klub. Letošní výstava je částečně tvořena exponáty z Muzea Vysočiny v Třebíči, a je velmi povedená. Doba trvání výstavy je prodloužena o týden až do 7.prosince tohoto roku a její návštěvu můžeme vřele doporučit. Pár postřehů a několik nelegálních fotografií z výstavy najdete ZDE.

21.listopadu

        V termínu řádného dýchánku se klub sešel na Kolibě, s ohledem na nástěnkářovy vycházky přišla většina členů o více než hodinu dříve (díky, kamarádi). Do páté odpolední, kdy musel nástěnkář zase pelášit domů dodržovat léčebný režim, jsme probrali hlavně dvě věci - pozvání od PC Ostrava na předvánoční kouření na Lučině, s díky přijímáme a těšíme se. Kolegové, kteří byli v Třebíči, přinesli zajímavosti ze zasedání prezídia Asociace, která dříve zastřešovala i náš klub. Nejzajímavější informace byla ta, že Asociace chtěla zaujmout stanovisko k vystoupení Fajfklubu z jejích řad, ale jaksi se ztratil dopis, kterým jsme to ADK dali na vědomí. Takže pro úplnost uvádíme dopis v plném znění ZDE, snad ho tady prezidenti, rytíři a ostatní najdou.
      Jsou na světě fotografie z Třebíče, zatím bez komentáře, ale budou v Akcích alespoň jako malá fotogalerie.

17.listopadu

   V pátek a sobotu 14.-15. listopadu se větší část klubu sešla u Světlušky v Hranických Loučkách na malém výjezdním pokouření. Byli pozváni též přátelé z PC Ostrava, přijeli se za námi podívat Standa Farana a Vlastík Šenkýř. Pokud se objeví podrobnější informaci, najdete je v Akcích.

Hostitel Víťa zvaný Světluška Většina zúčastněných pod svazáckou vlajkou, aparát drží v rukou Kuba a na snímku chybí Rosťa a Karel.

8.listopadu

  Po kratší odmlce, způsobené nástěnkářovou izolací ve zdravotnickém zařízení, jsme tady s dalšími aktualitkami.
     Honza -náš hlavní metodik a trenér- spojil své síly s Ostraváky a jako jediný náš reprezentant se zúčastnil letošního ročníku  Třebíčského kouření, podrobnosti zjišťujeme.
     Na listopad nebyla plánována žádná větší akce, snad kromě hostiny v hospůdce v Podlesí, a tak volný prostor vhodně vyplnil náš Světluška Víťa a pozval členy klubu do své ubytovny v Hranických Loučkách.
     Velmi zajímavou věc spáchal Kuba, náš záznamník. Dal dohromady tři videa s dýmkařskou tématikou, vytvořil profil na YouTube a tam si je můžete prohlédnout. Odkazy najdete v sekci "Co se jinam nevešlo".

P.S.: opravuji - v Třebíči byl nejen Honza, ale také Pavel zvaný Garfield. Takže si zkusíme počkat, jestli některý z této silné dvojky vytvoří nějaké "hlášení ze služební cesty" a něco se o třebíčském kouření dozvíme ;-)

12.října

  V Aktualitách se toho mnoho neudálo, v reálném životě jsme ale byli svědky mnoha zajímavých událostí.
     Méně významnou -pánové se neurazí- byla účast našich reprezentantů na devátém Holomóckém dótníku v hanácké metropoli. Reportáž sepsal a nafotil praporečník Lojza. Kromě neuctivé poznámky směrem k nástěnkářovým výkonům na nedávných soutěžích v reportáži nějak chybí informace o tom, jak se naši borci v Olomouci vlastně umístili :-).

      Reportáž o praporečníkově a Garfieldově výpravě naleznete ZDE. Pro zajímavost se už tady můžete podívat na jednu z cen z této soutěže. Řekl bych - zaplaťbůh za striktní distancování se našeho klubu od politiky. No co už, jiný kraj, jiný mrav. 
       A teď k té hlavnější události: náš technik má nový přírůstek v rodině. Na  počest svého syna uspořádal Dalibor v pátek na Kolibě kulturně-osvětový večírek s mírnou konzumací jídla a nápojů, pochopitelně především  nealkoholických.  Byla to velmi poetická záležitost kterou si mnozí z nás budou dlouho pamatovat.  ( Podle neověřených informací akce pokračovala ještě v sobotu na technikově panství ;-) účastníci ví své) .  "Technik junior" se na závěr dýchánku představil osobně a byl obdarován plyšovým medvědem takové velikosti, že na nás budou Kramplovi při úklidu své usedlosti vždycky rádi vzpomínat.
Fajfklub popřál malému Samovi do života hodně štěstí a hodně námořních mil šťastně uplutých s větrem v zádech na jachtě s tatínkem.
       A nesmíme opomenout narozeniny našeho foj
ta, které připadly přesně na datum konání tohoto mimořádného dýchánku. Fojt při této příležitosti přivedl i přítele Jamesona. I Markovi jsme popřáli hodně štěstí a zdraví, i když žádného plyšáka nedostal.
       Ještě jedna  důležitá věc - Muzeum regionu Valašsko znovu uspořádalo výstavu, kterou jsme vymysleli a ve spolupráci s muzeem zrealizovali v roce 2007 (přečtěte si o ní ZDE) . Sbírka Vlastíka Šenkýře z
PC Ostrava byla nahrazena částí sbírky dýmek muzea v Třebíči. Do Vsetína se samozřejmě pojedeme podívat, a to v termínu řádného dýchánku v pátek 17.října.
     A poslední novinka - miniCD, které obsahuje virtuální pr
ohlídku naší výstavy z roku 2007 a které si mnozí odnesli jako upomínku ze Starostovy Fajfky, bylo -konečně- upraveno do podoby vhodné k prezentaci na webu a celou výstavu si tak můžete znova oživit na adrese www.vystava.fajfklub.cz.
 

21.září

          Máme za sebou Beskydské kouření na Lučině, letos ve znamení 40.výročí založení PC Ostrava. Akcička velmi povedená, naprosto skvělé vyplnění sychravé soboty. Jen gratulantů mohlo být na Lučině víc, ale to už jsme na těchto stránkách probírali. Reportáž určitě co nejdříve naleznete ZDE nebo v Akcích.
          Naši tradiční reprezentanti Lojza s Pavlem se připravují na Holomócké dótník, do Třebíče patrně nepojedeme a tak nás čeká zřejmě až Mikulášské kouření v Opavě, kde asi letošní soutěžní sezónu uzavřeme

14.září

     Chystáme se na Lučinu, jedeme Ostravákům oplatit jejich návštěvu u nás. Vypadá to dobře, asi pojedeme Zbyňkovým Antabusem a všichni se moc těšíme :-)

6.září

    
Novinka z nejnovějších, máme o jednoho svobodného spolučlena méně!  Oženil se nám hlavní dezénista Aleš. Zapíral, mlžil - on dobře ví, že zlomyslnost je jedna z nejúžasnějších vlastností :-) -ale vypátrat místo a čas konání svatby nebyl pro ostřílené pátrače žádný velký oříšek. Zas tak zlomyslní ale nejsme, takže jsme Alešovi neprovedli žádnou lumpárnu (zatím) a šli jsme mu jen popřát mnoho štěstí v chomou... pardon, v budoucím životě. Žít s dýmkařem obnáší jistá specifika, a tak jsme novomanželce připravili jakýsi manuál, který jsme jí spolu se stručným proškolením na svatbě předali. Pochopitelně až po obřadu, aby už nemohla cuknout :-)     

Návod k použití dýmkaře pro milující novomanželku, aneb
"co s ním..."

 
Kuba jistí svatbu z čela
 
Zde stojí za pozornost kameraman- ano, je to náš kolega a přítel Zdeněk Zimák, ten jediný byl na svatbě pracovně. A zde již nástěnkář objasňuje půvabné manželce našeho dezénisty, co ji s ním čeká

     Dvoučlenná delegace ve složení nástěnkář-záznamník měla zpočátku problém najít místo konání svatby, protože úvodní informace zněla:"Svatba bude v sobotu v jedenáct v kostele na Horním náměstí ve Vsetíně". Nikdo z nás dodneška netušil, že na vsetínském kopci jsou tři kostely. Na třetí pokus jsme bravurně místo konání našli a mohli tak být přítomni velkému životnímu kroku našeho kamaráda Aleše.

4.září

      A je to tady. Pouštíme do světa tu hlavní novinku posledních dnů. Valašský Fajfklub vystoupil z ADK - Asociace dýmkařských klubů. Po několika letech členství jsme zjistili, že si nejsme vědomi prakticky ničeho, čím by nás obohatila, a že její činnost probíhá výhradně v rovině teoretické- náš kolega s uměleckým pseudonymem Rypáček to myslím poslední dobou rozebíral dost podrobně. A tak jsme svobodní, nezávislí a spokojení. Objevily se dotazy i ze strany jiných klubů, zda nechceme vstoupit do řad "té druhé" organizace. Nikoli. Už proto, že hašteření a nevraživost mezi "APC" a "ADK" má původ v nesnášenlivosti mezi konkrétními dvěma lidmi v čelných funkcích, nikoli názorové rozdíly v tom, jak a kudy dýmkařskou obec vést ke světlým zítřkům.
S Asociací jsme se rozloučili důstojně, a věříme, slovy našeho fojta, že přátelské vztahy mají větší hodnotu než politické svazky a že se budeme s přáteli z ostatních klubů dále setkávat na dýmkařských soutěžích a jiných akcích.

29.srpna

     V neobvyklém termínu, ve čtvrtek, proběhl mimořádný, ale zásadní dýchánek. Sešla se prakticky kompletní klubová sestava, bylo nás tolik, že jsme se do salónku v Kolibě téměř nevešli. V neobvykle vážné atmosféře proběhla seriózní diskuze na téma statutu klubu, jeho dalšího směřování a jeho začlenění do struktur dýmkařských organizací v Česku. Výsledky jednání a hlasování jsou pro klub zásadní, i když se -alespoň prozatím- nikterak neprojeví v denním životě členů. Upřímně řečeno, z toho, že od 1.1.2009 přejde do jiných rukou "naše" Koliba, jsme nervózní daleko víc.
      Protože se chceme vyvarovat nešvaru české politické a podnikatelské kultury, kdy se věci objeví dříve v médiích, než se o nich dozví všichni, jichž se týkají, zásadní dokument zde zveřejníme až budeme mít jistotu, že se s ním seznámili všichni kterých se dotýká.

23.srpna

     Reportáž z derby Fajfklub-PC Ostrava je na místě, pro nejpohodlnější z pohodlných (nazdar Garfielde :-)) zkratkou ZDE. Protože se akce "Loučky" konala v termínu řádného dýchánku, zdravíme též Jirku, Jendu(žijete?), Karla a Rosťu. Je jasné, že ne každý se vždycky může zúčastnit klubových akcí, ale ostatním nečiní potíž dát o sobě vědět a řádně se omluvit. 


16.srpna
     Kančí guláš, steaky na grilu, Jameson, Zubr, vejce na slanině. Soutěž v pomalém kouření dýmky a doutníku. Většina Fajfklubu a početná reprezentace PC Ostrava v Hranických Loučkách. Noční bouřka. Jednání o budoucnosti politických struktur českých-moravských-slezských-valašských Pipe Clubů. To je stručné resumé klubového derby mezi VF a PC Ostrava. Více se zde dočtete po 26.srpnu, až se nástěnkář vrátí z dovolené.

11.srpna

     Během pracovního briefingu jsme se dnes přemístili z Koliby na Bystřičku a zpátky. V Motobaru Royal Star jsme poseděli u parkingu "for choppers only" a provedli brainstorming s tímto výsledkem:


Feedback byl jednoznačný, project manageři se aktivně ujali organizace pátečního meetingu a dá se říci, že dnešní session nápadně připomínala kvalitní notor day, sorry, vlastně teambuilding.
      Takže v pátek jdeme do toho. Bohužel jsme museli pod tlakem okolností udělat poměrně zásadní změny v organizaci, ale věříme, že jsou k lepšímu a budou přijaty pozitivně.

26.července

    Reportáž o Goulash open a příjímání nových členů je na stránkách už řadu dní, ale bylo mi vytknuto, že z Aktualit na ni nevede přímý link :-) takže pro nejpohodlnější z pohodlných - je ZDE. A my už se těšíme na další akci, kterou je klubové derby mezi Fajfklubem a PC Ostrava v srpnu u přehrady Bystřička - pozvánka ZDE.

19.července

    Fajfklub se rozrostl o dva nové řádné členy! Přijali jsme do našich řad čekatele Zbyňka a Rosťu. Přijímací ceremoniál proběhl u příležitosti každoročního setkání klubu v horském sídle našeho technika. Přijetí nových členů je věc pro klub významná, ovšem pro některé členy je neméně významná druhá část programu naší horské session, a to soutěž Goulash Open. Organizace dnes už tradiční soutěže se ujal Pavel řečený Garfield, který se nominoval na předsedu poroty a ředitele soutěže, a také dodal všechny ceny pro úspěšné kuchaře -a že těch cen nebylo málo! Praporečník Lojza zodpovědně fotil a fotografie již dodal nástěnkáři, který se  pokusí v dohledné době vytvořit reportáž. A věru že bude o čem psát :-)

5.července

    Přátelé a kolegové v dýmce! Letmým pohledem do kalendáře nalevo zjistíte, že se blíží jeden ze zlatých hřebů dýmkařské sezóny na Valašsku. Ano, je to vysokohorský pobyt v sídle našeho technika, spojený s kulinářským zápolením zvaným Goulash Open. Soutěž o najlepší gulášisko opět zaštiťuje Garfield, který se nominoval na předsedu poroty a současně bude dárcem ceny pro vítěze.
    
A proto je zde výzva pro všechny členy klubu: přihlaste se do soutěže a přispějte svým dílem k ještě lepší úrovni gulášového klání, než byla loňská! Vždyť guláš je navýsost chlapské jídlo, a kde jinde, než v ryze pánském spolku, jako je ten náš, by se měl vařit lepší?

4.července

    Dobrá věc se podařila, fojt vytvořil strhující reportáž z dvoudenního "sportovního soustředění" u Světlušky v Loučkách. Neváhejte a mrkněte do Akcí, nebo přímo sem.
     A protože bylo dnes po delší době deštivo, nejlepší, co jsme mohli udělat, bylo zalézt pěkně "o páté k mamině do doupěte". Sešlo se nás takto neplánovaně jen několik, ale jaké bylo naše překvapení, když se mezi námi objevil čestný člen Jirka Kubeša. A tak jsme probrali co nového v Praze, povykládali mu co je nového na Valašsku, prostě pohoda.
A zdravíme technika a praporečníka, kteří se touto dobou pod vlajkou Fajfklubu plaví po Jadranu!

20.-22.června

     V sobotu a neděli se uskutečnila už dlouho vyhlížená a očekávaná akce u Světlušky v Hranických Loučkách. A protože zahájení bylo až v sobotních odpoledních hodinách, usoudilo členstvo, že by bylo škoda promarnit páteční termín řádného dýchánku. A tak se klub sešel v pátek na Kolibě, posléze v sobotu a rozešel se až v neděli. A protože tentokrát osud nedopřál nástěnkáři být přítomen na páteční ani sobotní akci, musíte si na informace počkat do doby, než někdo ze zúčastněných bude schopen psát :-) 

5.června

    Je poněkud okurková sezóna, ale jak v klubu říkáme, furt je na co se těšit. A objekt těšení je momentálně další akce u Světlušky v Loučkách, za dva týdny, 21.června. Pečená žebírka a fazole, to je to, po čem dýmkařův žaludek touží. K tomu jako závdavek poslal Víťa fotku zrekonstruované udírny, kterou také určitě neopomeneme otestovat. A současně se pochlubil tím, jak dělá nábor mezi nejmladší generací vyznavačů vonného kouře. Jen tak dál!  :-)

24.května

    Trošku smutný příspěvek. Nástěnkář se vrátil z nedlouhé cesty po tzv.vyspělých zemích Evropy, neboli po těch státech, od kterých "se ještě máme hodně co učit". Samozřejmě, že cestu po Německu a Francii absolvoval se svými oblíbenými dýmkami v kufru a těšil se, až postupně každé z nich ukáže kousek té svobodné a liberální Evropy ... bohužel. Za celý týden se mu nepodařilo narazit na ani jedinou (!) restauraci, ve které by bylo povolenou kouření a i hotelové pokoje byly "rauchen verboten". A tak se dýmky na světlo Boží dostaly pouze při podvečerních procházkách. Pocity jsou rozporuplné,  v člověku opravdu vzniká pocit, že existuje jakási "zdravotnická diktatura", která člověku určuje co je pro něj prospěšné a co ne. Tyrolský špek a bavorské klobásy s knedlíky a pivem se  sice ještě podávat směly, ale kdo ví, jak dlouho ještě ... přece jen, obsah tuků, sacharidů a alkoholu je v tomto menu na pováženou :-(
        A aby toho nebylo málo, mrkněte do "Co se jinam nevešlo", objevil se tam článek o elektronických cigaretách. Proti těm se v zásadě nedá až tak moc nic namítat, ale informace v textu, že se již objevily e-dýmky a e-doutníky vyvolává mrazení v zádech.
        Ale aspoň jedna dobrá zpráva - byl opět viděn Ray Kocurek. Fotografie se vyvolávají, objeví se brzy!
     

17.května

     Opět nastal čas tradičního dýchánku a přes avízované omluvy se sešel nečekaný stav členů a čekatelů klubu. Kromě tradičních členů, kteří se řádně omluvili, jsme mezi sebou přivítali ztraceného syna Karla, včetně jeho omluvenky s červenou čepicí. Dýchánek byl zásadní pro stanovení prázdninového kalendáře, který dostal následující podobu:
     - 20.VI. se sejdeme u Víti k oslavě jeho návratu domů a k dalším oslavám…..(Víťo chystej fazole a maso od kosti ;-) ).
     - I když technik ohlásil pracovní nepřítomnost, proběhne 18.VII. tradiční dýchánek u technika, zpestřený soutěží o nejlepší guláš –tzv.Goulash Open- na jeho panství. (P.S.: mandelinky nesbíráme!!!)
     - 15 – 16.VIII. vyzveme kolegy z PC Ostrava k soutěži u nás!! A rovněž probereme možnost vykopání válečné sekyry s ADK….P.S.: mimo soutěže v pomalém kouření jsme připravili jednu speciální disciplínu, kterou prozradíme až při setkání….;-)))
     - v září a říjnu se budeme soustředit na soutěže z kalendáře rytíře Jena Cetkovského
     - no a na prosinec jsme připravili s předsedou frutariánské sekce –ctihodným Pavlem z Látalů- domácí zabíjačku, která proběhne v prosinci na panství Vítka z Zappendorfu.
Lze konstatovat že dýchánek byl po čertech vydařený a plodný a Valaši dokázali zase remízovat!!!

15.května

      Udělalo se jaro. Pro nás to ovšem znamená pouze to, že se místo v salónku naší Koliby budeme častěji scházet pod slunečníky  v její zahrádce. Schůzka stíhá schůzku, jedna předsváteční středa, další posváteční pátek a hle, zítra je řádný dýchánek. Už jsme se dlouho neviděli :-) a tak se všichni moc těšíme.
     Poslední mimořádné dýchánky byly ve znamení vítání se s kolegy, se kterými jsme se dlouho neviděli. A tak jsme v "předsváteční" středu  přivítali čekatele Rosťu, který se vrátil po dlouhé nemoci a další týden v pátek  se po ještě delší době objevil náš Světluška. To komentoval Garfield slovy :"Víš kolik času já prodrbal v práci ..."  Tož, ogaři, vítajte zpátky a ať vám to vydrží ;-) 
     Jak jste si určitě všimli, v levém sloupci této stránky se objevila nová rubrika, ve které se náš "skoročlen" Rypáček vyjadřuje k věcem navýsost politickým, i když se jedná jen o takovou tu "malou" politiku v rámci dýmkařských klubů. Právě dnes mi do schránky dorazilo je "rýpnutí č.2", tak si ho nezapomeňte přečíst.
 

2.května

  Objevil se nepravidelný sloupek našeho kamaráda Rypáčka. Chce se rýpat v tom, co nám ostatním nevoní. Raději ho nedráždit, děsně chrochtá a dost smrdí.

30.dubna

     Protože středa před volným dnem je něco jako malý pátek, sešli jsme se na mimořádném dýchánku. I když počasí zvalo k posezení venku v zahrádce, přece jen jsme ještě zaujali místo u našeho dlooouhého stolu v podkroví naší Koliby. Tím jsme vytáčeli k nepříčetnosti servírku, která si mohla do schodů nohy uběhat, pamatuji si její památný výrok, když se vnořila do dveří s plným tácem nápojů, řekla:" Ty vole, já z vás zhubnu". Jeden ani nemusí být doma, aby dostal vynadáno :-)
     Sešli jsme se ale hlavně za účelem referování o průběhu Klání členům, kteří se nezúčastnili. Kolegové si vyslechli to, co se nevešlo do reportáže, anebo se to do ní nedalo napsat :-) včetně postřehů o vztazích mezi některými kluby a našich pochybnostech o činnosti ADK.
     A dobré zprávy - po dlouhé pauze způsobené zdravotními obtížemi se mezi námi objevil čekatel Rosťa, tak doufáme, že zdravíčko vydrží . A ozval se nám Víťa, kterého už jsme taky pěkně dlouho neviděli, zdá se, že už mu nic nebude bránit v navštěvování našeho bohulibého společenství.
     I když je to k nevíře, našli se jedinci, kteří vyluštili tajenku v Jirkově cestopisné soutěži! Zatím ještě nebyly oficiálně vyhlášeny výsledky, takže neprozradíme, kde se dotyčné tabáčnictví nachází, ale v dohledné době to prozradíme. 
    Usnesli jsme se, že bychom rádi navázali na klubové derby s PC Ostrava, které se poprvé odehrálo v Klokočově, letos na podzim bychom Ostraváky rádi pozvali k nám. Soutěž by se mohla uskutečnit na Bystřičce.

28.dubna

     Ozval se kolega z radnice a vyhlásil další soutěž o zajímavou prémii ! Takže kdo jste zcestovalý jako on, máte šanci. Podrobnosti pod odkazem vlevo.

26.dubna večer

Reportáž z Ostravy je na světě a na webu :-) takže si ji přečtěte ZDE, nebo v Akcích.

26.dubna

      Ostrava je za námi. Těžko nás ještě může letos potkat něco lepšího, díky, Ostraváci. Reportáž se píše, ale ještě to bude chvilku trvat, zážitků bylo moc a je potřeba to trošku utřepat, zpracovat fotky a tak. Koukněte do Akcí, až tam bude tak tam bude :-) Pro začátek snad jen několik postřehů. Cesta v pohodě díky Zbyňkovi, soutěž báječná i když s trošku menší účastí, než všichni počítali, doprovodný program excelentní. Cesta zpět příjemná taktéž, bylo z koho dělat si legraci, uteklo to.
      Neodpustím si poznámku - Lojza se zúčastnil zasedání valné hromady ADK, a to s nejhorším možným výsledkem. Nejenže se nepodařilo dostat se mu do prezídia, ale bohužel se nechal uvrtat do zachraňování jediné trochu smysluplné aktivity Asociace, a to do jejího webu (poslední článek ze srpna loňského roku). Prezídium se zakonzervovalo v původní podobě, změnil se pouze jeden člen a ve funkci byl znova potvrzen stávající prezident, který po soutěži s úsměvem předal ceny a v závěrečném proslovu projevil lítost nad tím, co se dosud nepovedlo. Pořád nám prostě nějak není jasné, k čemu tohle všechno vlastně je. Zaplaťbůh, že po nás nikdo nechce žádné členské příspěvky.

6.dubna

       Je těch jarních akcí v krátkém sledu  příliš mnoho a tak se na Hanácké kóř do Olomouce vydala reprezentovat pouze naše IT sekce, jmenovitě Garfield Pavel a praporečník Lojza. Promptně dodali materiály pro reportáž a slušnou hromádku fotografií.   ZDE -případně v Akcích- se s vámi o zážitky z hanácké metropole podělili.
      Zbytek klubu se pomaličku chystá do Ostravy na letošní Klání, už se moc těšíme.

30.března

     Vrátili jsme se ze sklípku, skvělá akce pro pravé džentlmeny. A už se chystáme do Olomouce na Hanácké kóř a do Ostravy na Klání. V souvislosti s obtížemi při organizování akcí v poslední době, zvláště pak s účastí na nich, mě velice pobavil nově zavedený pojem, který vymyslel Aleš. Je to "koeficient JEL BYCH/JEDU". Tohle jsou totiž v našem klubu diametrálně odlišné pojmy :-)

19.března

     Docela zajímavý a podrobný rozbor tzv. protikuřáckého zákona, který na stránkách liberálního institutu nalezl náš fojt ZDE.

16.března

     Tak se podařilo stvořit reportáž ze Starostovy Fajfky 2008. Přečtěte si ji pod k tomu určeným odkazem, nebo ZDE. Dostatečná kapacita našeho nového webu umožnila vytvořit fotogalerii s velkými fotografiemi. Tak si Fajfku připomeňte ... a ještě si ji můžete připomenout ZDE v článku MF Dnes, a taky TADY na webu kolegy Alpenstocka ze Společnosti Sherlocka Holmese. A ještě jeden ryze zpravodajský příspěvek ZDE a příspěvek který ve Valmezu natočila Česká televize ZDE . A k tomu ještě regionální Jalovec ZDE.

15.března

      A je to za námi. Šestá Starostova Fajfka už je historií a zůstanou po ní už jen záznamy v kronikách a vzpomínky. Ty snad budou příjemné, protože -alespoň podle našeho názoru- všechno klapalo jak mělo. Účast přiměřená, výsledky taktéž, atmosféra skvělá, prostě pohoda. Za organizátory můžu říct, že nám spadl kámen ze srdce a nervozitu vystřídal pocit velké úlevy. Fotky se zpracovávají, nějaká reportáž samozřejmě také bude, ale mějte chvíli trpělivost, nedostává se času.


 1.března

       Už je to na spadnutí, pilujeme, ladíme, tiskneme, snášíme, vymýšlíme, organizujeme, telefonujeme, vyzvedáváme, programujeme, instalujeme, domlouváme, plníme, nakupujeme, objednáváme ale taky jíme, pijeme, nacpáváme, zapalujeme, dusáme,  prostě děláme všechno pro to, aby Starostova Fajfka 2008 byla nejméně tak úspěšná jako ty předchozí, a vy jste se u nás zase cítili jako doma.

28.února

    Někteří jste si možná povšimli asi půldenní nedostupnosti stránek, chyba byla na straně poskytovatele hostingu - v Praze nešel proud nebo tak nějak :-) a jak na potvoru zkolaboval zrovna "náš" server. Teď už snad bude všechno v pořádku a budete moci sledovat přípravy na Starostovu Fajfku, která se kvapem blíží - už 15.března !  Pro ty, co k nám pojedou poprvé jsme na stránku "Fajfky" umístili plánek příjezdové trasy.

20.února

    Zdeněk dokončil plakát - pozvánku- na letošní ročník Starostovy Fajfky. Najdete ho - hádejte kde - no přece v sekci Starostova Fajfka :-)  Je to fakt povedený kousek, mrkněte na něj !

16.února

   Výlet do Olomouce byl docela povedený, a tak, i když to nebyla plnohodnotná akce s větší účastí, přece jen jí věnujeme trošku víc prostoru v Akcích, nebo zkratkou ZDE.
      Dva odkazy přibyly v sekci "Co se jinam nevešlo", jeden skrývá fotogalerii dýmek Toma Eltanga, pozoruhodných  povrchovou úpravou a jeden zajímavý dýmkařský rozcestník. Stránky vypátrali hlavní dezénista Aleš a fojt.

15.února

      Řádný dýchánek. Původně to vypadalo na pohodovou a klidnou sešlost, dokud jsme si neuvědomili, že  přesně za měsíc vypukne naše soutěž "O Starostovu Fajfku". Zamrazilo nás v zádech a začali jsme jednat. Naštěstí jsme akceschopní a je u nás dost ochotných rukou, takže jsme rozdělili úkoly, potvrdili ty už dříve rozdělené a domluvili se, že se sejdeme znova prvního března na pracovně-organizačním dýchánku.
     Dalibor přišel se svěží myšlenkou výroby stylových upomínkových předmětů, při troše štěstí se s nimi na Fajfce setkáte.
     A pak už jsme se věnovali běžným záležitostem, jako např.Alešovým bublinám, technikově přednášce o americké hypoteční krizi, sobotnímu výjezdu na bazar dýmek do Olomouce, jídlu, pití atd.atd. Fojt se jen pochechtával pod vousy a pak utrousil něco ve smyslu, že kouření způsobuje demenci :-) Prostě klasická páteční sešlost, na kterou jsme se všichni celý měsíc těšili.

12.února

     Protože naši zákonodárci mají dnes, 12.února 2008, projednávat novelu zákona o ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, která se nás jako dýmkařů bytostně dotýká, rozhodl se Valašský Fajfklub zaujmout postoj a zveřejnit své stanovisko. Jednoduše řečeno nám -a zřejmě všem dýmkařským klubům- hrozí v podstatě likvidace, protože se členové nebudou mít kde scházet. Pokud se podaří prosadit absolutní zákaz kouření ve všech restauracích a podobných podnicích, včetně oddělených částí, jako je třeba zrovna "náš" salónek, tak se můžeme scházet maximálně tak u někoho v altánu na zahradě.


     Jsme znepokojeni pokusem o radikální zákaz kouření ve všech prostorách zařízení typu restaurací, pohostinství apod. Nechceme se pouštět do debat ohledně zdravotní závadnosti či nezávadnosti kouření, o rozdílech mezi kouřením dýmky a cigaret atd. Chceme jen poukázat na možnost praktické likvidace jedné skupiny obyvatelstva, kterou spojuje společný zájem, který nespočívá pouze v ničení si zdraví konzumací tabákových výrobků, ale má rozměr taktéž společenský a kulturní. Na příkladu nás, kuřáků dýmky, lze vidět nepřiměřenou tvrdost připravovaného zákona. Kuřákovi dýmky v žádném případě nestačí na vychutnání si požitku z jeho dýmky, nacpané aromatickým, vonným tabákem doba několika minut. Nemůže rychle vykouřit svou dýmku před vchodem do restaurace jako kuřák cigaret. Stejně tak je obtížné dýmku kouřit venku na ulici, protože před vstupem např.do obchodu nelze dýmku "típnout" a vyhodit do nejbližšího odpadkového koše. V zaměstnání je na všechny kuřáky vyvíjen také stále větší tlak a tak na pracovišti může kouřit jen málokdo z nás. A v poslední řadě - doma kouří málokdo z nás, protože pochopitelně nechceme nutit naše blízké pasivně vdechovat dýmkový kouř, byť pro většinu lidí vonný a přijímaný pozitivně. Takže jediná možná alternativa je scházet se v oblíbené restauraci, obvykle v odděleném salónku, kde nikoho svým kouřem neohrožujeme. A bohužel i o tuto možnost můžeme přijít.

     Je nám jasné, že náš hlas je jako hlas volajícího na poušti, a že v době soustavného a téměř hysterického honu na kuřáky zřejmě nemáme šanci tento osud zvrátit. Ani nepočítáme s tím, že by se v zákoně objevil text "netýká se kuřáků dýmky". Bohužel musíme konstatovat, že jsme sice fungující spolek složený ze samých skvělých lidí, bohužel ale "na okraji společnosti" a když to tak půjde dál, tak zřejmě nepřežijeme konec desetiletí.

P.S.: Proč se do textu zákona vsunuje text "a elektronických cigaret", když tyto nikoho neohrožují kouřem? Proč je dýmkový tabák už teď zatížen mnohem vyšší spotřební daní, než cigarety?
 

1.února

    Neplánovaný neoficiální dýchánek. Fojt navrhnul sejít se na Kolibě mj.za účelem zkouknutí jeho fotek z letošního Jubilejního shromáždění. Vždycky se najde pár nadšenců, kteří si v pátek odpoledne zajdou rádi do útulné hospůdky, zvlášť když tam jdou za nějakým účelem, tedy v podstatě pracovně, což je omluvitelné i doma. A tak se nás okolo stolu v koutku v přízemí sešlo šest, i když ne všichni měli čas pobýt delší dobu. A tak jsme u Markova notebooku zavzpomínali na poslední skvělou akci v Hranických Loučkách. Protože fojt dal své fotky k dispozici, doplníme je do fotogalerie u zmíněné akce.  Protože se nepodařilo zajistit únorový termín návštěvy vinného sklípku, viz kalendář, vymýšlíme co dělat koncem února. Zkusíme asi nějakou exkurzi, nejlépe někam za  jídlem :-) Mimochodem, na včerejší schůzce se objevila skoro až spiklenecká teorie - Garfield Pavel je možná příbuzný našeho pokladníka. Svět je malý, všechno je možné - a jak říkal jeden Číňan:"Kolik že vás tam v tom Česku je? Deset milionů? Tak to se všichni musíte znát jménem ..?"

22.ledna

      Novinka z nejnovějších! Jsme doma, ve svém! Fajfklub zainvestoval jakýsi peníz, naštěstí dnes už vcelku přijatelný, a přemístil své internetové aktivity na vlastní doménu www.fajfklub.cz. Řada členů si na této doméně objednala i mailboxy, takže se budou postupně měnit i kontakty na klub.

20.ledna

      Valašský Fajfklub na každoročním Jubilejním shromáždění zhodnotil rok uplynulý a rozhodl, kam bude směřovat v roce budoucím. Přesněji řečeno -kam se bude pokoušet směřovat. Ale dobré vůle a entuziasmu máme na rozdávání, tak to určitě půjde. Naplánovali jsme spoustu akcí, jak zábavných, tak i poučných a těšíme se, co nám rok přinese. První akce byla každopádně více než vydařená, více si o ní můžete přečíst ZDE. Mimo jiné už jsme nakročili k organizaci březnové Starostovy Fajfky, tak mrkněte na její stránku, už se tam objevily první informace.
      Fajfklub přijal poměrně zásadní stanoviska k následujícím otázkám:
- co dále s členstvím v ADK - budeme pokračovat a věříme,  že asociace bude více ku prospěchu dýmkařské obce než dosud. Někteří členové klubu totiž vyjádřili své pochybnosti o smyslu této organizace a setrvání v ní.
- korespondenční členství - k otázce členství "na dálku" řekl Fajfklub své rozhodné možná
- Valašský Fajfklub bude oceňovat osoby, které zvlášť pozitivně ovlivnily dýmkařské dění
- Valašský Fajfklub vyhlásí Trafiku roku - týká se ale pouze kamenných obchodů

 

6.ledna

      A je tady rok 2008. Ještě přesně nevíme, jak se na členech klubu podepsalo bujaré silvestrovské veselí, ale snad se všichni dají do pořádku do nejbližší akce. A tou bude pravidelné lednové Jubilejní shromáždění, konající se jako obvykle 18.-19.ledna v Hranických Loučkách. Těšíme se velice.