Aktuální dění v klubu ...
 

22.12.2004

Doplňuji "akce" o reportáž z letošního Vánočního dýchánku u nás na Kolibě. Akce to byla natolik povedená, že si zaslouží umístění v "akční" rubrice ZDE.

21.12.2004

Pomaličku se nám chýlí ke konci ten letošní rok. Valašský Fajfklub chce popřát všem přátelům a příznivcům vše nejlepší do roku příštího, splnění všech přání, žádné nemoci způsobené kouřením, žádné další zvyšování spotřební daně, krásné nové dýmky a voňavé tabáky.

Jako blesk z čistého nebe nás zasáhla zpráva, že 27.prosince zavírají svou trafiku na náměstí otec a syn Fišerové. I na ně dolehla realita našeho hurákapitalismu a tak z náměstí zmizí snad jediný původní obchůdek. Přejeme jim pevné nervy a věříme, že se s tím vyrovnají. Copak se asi místo novin, dýmek a tabáku bude prodávat teď? Slušivé vietnamské hadříky, nebo mobilní telefony :-(   ...?    Nám zbývá otázka, kam -a jestli vůbec- umístit naši vitrínku.

21.12.2004

Musím uvést na pravou míru mystifikaci ohledně naší účasti na Mikulášském kouření v Hošticích u Opavy. Ze mně neznámého důvodu mě kolegové přesvědčili, že se za nás zúčastnil pouze "světluška" Víťa Mackovík, ve skutečnosti však v Opavě bylo z VF plné auto, čtyři členové a jeden kamarád našeho "čekatele" Lojzy Chumchala, který se možná stane časem také naším členem.  Musím říci, že náš fojt je člověk vskutku cimrmanovských schopností, a že se mu opět jednou povedlo mě "dostat".  Takže několik fotografií ze Slezska naleznete ZDE, žádný text jsem z nikoho "nevydoloval", takže si obrázek musíte udělat sami. 

20.12.2004

V pátek 17.se uskutečnil dýchánek, na který byly pozvány i naše partnerky. Pozvání přijaly bohužel pouze dvě, ostatní z různých subjektivně-objektivních příčin raději hlídaly teplo domácího krbu. Nálada byla skvělá, proběhla soutěž o dýmku roku, zvítězil parádní kousek pana Kršky, poseděli jsme, pojedli, popili letošní pálenku, prostě pohoda. Trošku v šoku jsme byli z plné Koliby, kde se konaly vánoční večírky několika firem najednou.  Podrobnější informace budou, až mi Lojza pošle slíbené fotografie.

9.12.2004

Připomínáme - třetí pátek je tentokrát dokonce již 17.XII. !!!  Takže v pět na Kolibě, tetokrát i s partnerkami. Připomínám mj. proto, že jsem včera potkal jednoho ze zájemců o členství ve VF, který mi pak popisoval, kterak byl na Kolibě týden po listopadovém dýchánku, a moc se divil kde že všichni dýmkaři jsou :-)   

7.12.2004

Čtvrtého prosince se konalo další Mikulášské kouření v Opavě. Jediný, kdo reprezentoval náš spolek, byl "světluška" Víťa Mackovík. Stručnou zprávu najdete v rubrice "Akce", nebo přímo ZDE.  Ve jménu vylepšení reputace klubu se mne fojt snažil mystifikovat, tvrdil, že do Opavy -resp.Velkých Hoštic- jelo z našeho klubu plné auto závodníků, a k tomu ještě opilý myslivec, který si je stopl někde u Vsetína. 

20.11.2004

Na včerejším dýchánku byly probrány některé důležité záležitosti:
Bylo schváleno objednání klubových členských karet v ceně cca 50 Kč/ks. Na příští schůzce proběhne již avízovaná soutěž o nejhezčí dýmku, žádáme proto členy klubu, aby každý přinesl svůj "nej" kousek, společně nad nimi posedíme a zhodnotíme. Dále bylo rozhodnuto, že na příštím dýchánku ukážeme našim drahým polovičkám, jak důstojné zálibě se věnujeme. Dopustíme se sice hromadného porušení stanov, ovšem jednou nám to snad projde ( když to koneckonců jednomu ze členů prochází pravidelně ).  Takže 17.prosince v pět na Kolibě i s partnerkami !

Klub se také usnesl na tom, že je třeba reagovat na článek pana Vrly z meziříčských novin Obelisk, kde se vyjadřuje o naší soutěži "O starostovu fajfku", které byl náhodou přítomen. Necítíme se nijak dotčeni, nicméně cítíme potřebu uvést na pravou míru některé v článku uvedené údaje. Článek naleznete mezi ostatními ohlasy na SF ZDE.

Vyjádření Valašského Fajfklubu k článku z listopadového Obelisku:

Vážený pane Vrlo
naprosto Vám neupíráme právo na Váš názor. Dovolíme si pouze poopravit některá Vaše tvrzení.
Především - v den konání soutěže byly prostory restaurace Valašská Koliba vyhrazeny jejím účastníkům. Už z toho je jasné, že nemohlo dojít k omezování práva nekuřáků na čistý vzduch. Pochopitelně u vchodu nestála ochranka, která by nekuřáky vykazovala, předpokládali jsme, že příchozí neholdující dýmkovému aroma pochopí, že se ocitl na místě škodícím potenciálně jeho zdraví a projedenkrát vyhledá jiný lokál. Z Vašeho článku ovšem vyplývá, že jste vcelku jasně pochopil, kde jste se ocitl a co Vám eventuálně hrozí. Nepopíráme, že kouření dýmky přináší i jistá zdravotní rizika, ovšem v případě konání naší soutěže by riziko pro diváka bylo sotva srovnatelné například se sledováním automobilové soutěže, kde přihlížejícího ohrožují rychle projíždějící vozy, spalující navíc neekologický vysokooktanový benzín. Můžeme Vás rovněž ujistit, že konání soutěže v předvečer výročí bolševického puče má pro nás pramalý význam, a jsme opravdu daleci obdivu k sovětským vůdcům. Dýmku kouřili také pánové Čapek, Hemingway, McArthur a mnoho dalších velikánů, kteří ovlivnili lidstvo v pozitivním smyslu. V tomto případě Váš příměr kuřáků dýmky k Masajům, primitivním Indiánům a opiovému doupěti již poněkud pokulhává. Na téma dýmka kontra zdraví by se dala rozvést dlouhá debata. Ve zkratce bych pouze uvedl to, že kouř dýmky se obvykle neinhaluje do plic a proto -i podle vyjádření lékařů- je méně nebezpečný, než kouř cigaretový. Netvrdíme, že dýmka neškodí, ale jisté je jedno - prakticky nelze vykouřit dvacet dýmek denně, o "čtyřicítce" ani nemluvě. Navíc kouř z aromatizovaného dýmkového tabáku je obvykle vonný, a proto bývá kuřák dýmky ve společnosti většinou oblíben, jak víme z vlastních zkušeností.
Podle podrobných údajů, které uvádíte ve Vašem článku soudím, že jste mezi námi strávil delší dobu, a že Vám mezi námi zřejmě nebylo tak zle, jak se snažíte čtenářům předestřít.
Věříme, že z našeho vyjádření vyplynulo, že na jednu, zdánlivě jednoznačnou záležitost, můžete nazírat z několika pohledů, a nemusí jít vždy o takové drama, jak se zdá na pohled první.

Za Valašský Fajfklub
Radim Přikryl
tiskový mluvčí a nástěnkář VF

 

17.11.2004

Ačkoliv se může zdát, že listopad je teprve v polovině, třetí pátek v měsíci nastává již pozítří, tj. 19.11. A proto "O pěti u maminy v doupěti"!!! Tato "kalendářová zákeřnost" se mnohým z nás už několikrát vymstila. Jeden člen takto dorazil na dýchánek o týden později, na Kolibě se zrovna chystala svatba, a tak si vybafal dýmku sám u dlouhého bíle prostřeného stolu a šel domů. A ještě dostal černý puntík. 

Klub se možná již na tomto dýchánku rozroste o další dva čekatele, kteří projevili zájem o členství během soutěže "O starostovu fajfku". Je potěšující vidět, že stále více lidí vyhledává společnost krásných a inteligentních jedinců s ušlechtilými zájmy :-)

15.11.2004

Opět se nám ozval náš populární nezávislý odloučený člen Ray Kocurek, konečně poslal i několik fotografií. Tentokrát se pohyboval na Aljašce v pohoří "Alaska Range". Nebudeme spekulovat o tom, co našeho přítele přitahuje na tak studeném místě zeměkoule, ale přesto nezbývá, než mu závidět. Slovy klasika: "Tak tam jsem taky nebyl".  Fotografie jsou kvality nevalné, nicméně Ray slíbil, že při nejbližší návštěvě Česka daruje Fajfklubu CD nebo dokonce DVD plné fotografií ze svých cest v plném rozlišení. Máme se na co těšit. Zvláště, je-li pravda, že Ray má neobyčejné zalíbení v něžné polovičce lidstva a téměř na každé cestě jej doprovází půvabná společnice -údajně snad pokaždé jiná. Snad se na mne za tuto indiskrétnost nebude zlobit. Na fotky mrkněte ZDE.

10.11.2004

Spolu s naším světaznalým čekatelem Lojzou jsme učinili pokus o objednání dýmek z mořské pěny z U.S.A., přes internet na adrese www.meerschaum.com  Ceny jsou tam mnohem příznivější, než u nás, tak jsme zvědavi, jak to dopadne. Budeme informovat.

8.11.2004

Máme zde první prvních několik ohlasů na "Starostovu fajfku". Napsala o nás Mladá fronta Dnes,  regionální Naše Valašsko, výstřižky ZDE, a nástěnkář poskytl telefonický rozhovor do pořadu Dobré jitro Českého rozhlasu Praha. Ten najdete ZDE. Valašsko-hanácké Rádio Apollo informovalo o překonání rekordu našeho klání. Záznam jsme ovšem nezískali :-(    Je nám jen líto našeho stálého rozhodčího Dušana Jurka, kterého neustále někdo přejmenovává. Letos se podle Našeho Valašska jmenuje Dušan Juryk. Loni se jmenoval Dušek Jurek. Nu což, snad si zvykne.

O své dojmy ze soutěže se s námi podělili účastníci soutěže, včetně vítěze Mirka Nopa, stříbrného Vlastíka Šenkýře a prezidenta PC Silesia Dr.Vašáka. ZDE.

7.11.2004

A je to za námi. Uskutečnil se II. "ostrý" ročník naší soutěže "O starostovu fajfku". Průběh hladký, výsledky dobré, průšvih žádný, reportáž z příprav a vlastní soutěže najdete  ZDE.    Postupně na naše stránky umístíme také výstřižky z novin, které o naší akci psaly, novinářů, fotografů i kameramanů u nás bylo tradičně dosti.

2.11.2004

Poslední pracovní schůzka členů Fajfklubu před sobotní soutěží. Poslední kontrola plnění úkolů, doladění drobností, přípravy jsou v plném proudu a vypadá to nadějně.

16.10.

Reportáž z 9.ročníku Třebíčského kouření naleznete v sekci "Akce" nebo ZDE.   Doporučujeme sledovat informace o průběhu příprav na "II.Starostovu fajfku" ZDE.

15.10.2004  6 hod. 55 min.

Vyrážíme do Třebíče. Držte nám palce.

14.10.2004

Opět v mimořádném termínu -o den dříve, než bylo v plánu- se sešlo členstvo VF na Kolibě, aby probralo stav příprav na "Starostovu fajfku" a dohodlo se na vyslání reprezentantů na soutěž v Třebíči. Vzhledem k jisté pasivitě některých členů klubu -pochopitelně pouze, co se týče účasti na soutěžích- bude vyslán opět "A-team", ve složení fojt Netolička, nástěnkář Přikryl, Honza Vacek a čekatel Lojza Chumchal.

Zkušený internetový surfer Kuba Skalka poreferoval o zajímavosti ze světa astronomie, a to o mlhovině jménem "DÝMKA", viz obr. a sekce zajímavostí "Co se jinam nevešlo".

Členská základna se shodla na převzetí patronátu nad touto vesmírnou soustavou. Někteří podnikavější členové se živě zajímali o možnost koupě pozemků a jejich eventuální pronajímání pro potřeby zájezdů výprav kuřáků dýmky ze Země.

Přípravy "SF" jsou v plném proudu, světluška již dodal(a?) zápalky, dusátka se již vrtí pod soustružnickým nožem, pokladník Josef Vybíral aktivně zabojoval v oblasti zajišťování cen pro zúčastněné, nástěnkář informuje a fojt koordinuje, prostě to zatím klape.

Zajistili jsme si podporu od silných partnerů, čili to můžeme rozjet ve velkém stylu ( ale zase nesmíte všemu tak úplně věřit :-)

1.10.2004

Konala se mimořádná schůzka za účelem dalšího projednání příprav "Starostovy fajfky". Sešli jsme se v hospůdce u naší "světlušky" v Hranických Loučkách a jednali jsme, až se z oken kouřilo.  Soutěž začíná získávat reálnější obrysy, doufáme, že vše vyjde tak, jak si představujeme.

Přítomnými členy VF bylo odsouhlaseno pravidlo, že "Starostovy fajfky" se smí účastnit pouze ten člen klubu, který alespoň jednou za rok reprezentuje klub na soutěži pořádané jiným Pipe Clubem. Z toho vyplývá, že někteří budou mít letos účast povolenu pouze podmínečně s tím, že v prosinci vyjedou za reprezentací na Mikulášské kouření pořádané Pipe Clubem Silesia v Hošticích u Opavy.

Klubová pokladna sice neoplývá velkými statky, ale přesto jsme si zvolili pokladníka. Kontrolní orgány již nikoli, protože našemu pokladníkovi plně důvěřujeme a navíc z naší kasy stejně v podstatě není co zpronevěřit :-)  Snad se teď sponzoři pohrnou, když už máme někoho, kdo se o jejich příspěvky bude pečlivě starat.

Na příštím řádném dýchánku plánujeme volbu "Dýmky roku Valašského Fajfklubu". Již se nám scházejí vzorky od světových výrobců.

23.9.2004

Po prázdninové odmlce se opět dostávám k aktualizaci našich stránek, za prodlevu se omlouvám. 

I během letních měsíců nás provázela dýmka, našeho fojta setkání s dýmkou v jižních krajích inspirovalo k sepsání reportáže. Někteří z nás se zúčastnili "Beskydského kouření" u Žermanické přehrady, naše účast byla dokonce korunována velkým úspěchem našeho reprezentanta, více v rubrice "akce".

Začínáme organizovat další ročník Valašského mistrovství - soutěže "O starostovu fajfku". Již se blíží, bude se konat jako obvykle v sobotu  po "dušičkách", tentokrát je to 6.listopadu. Podrobnosti budou k nalezení ZDE.

Máme další informace o letních dobrodružstvích krajana a Rudolfa "Raye" Kocurka, který se ozval e-mailem z Ohňové země. Proč zrovna odtamtud - jestli tam snad pátrá po historii dýmkových zápalek, nevíme.

13.8.2004

V srpnu byl do klubu přijat "čekatel" Alois Chumchal, mladý a  perspektivní kuřák dýmky. Věříme, že se mezi námi bude cítit dobře a po absolvování zkušební doby a přijímacího ceremoniálu se stane plnoprávným členem klubu se všemi výsadami. "Tož, Lojzo, vítaj mezi náma !"

Dýchánek se konal opět v Kolibě, z důvodu nejistého počasí jsme se neodvážili uspořádat avízovanou "garden pipe party" u technika Dalibora.

28.7.2004

"Záznamník" Jakub Skalka dodal aktuální fotografii pískomila (viz stanovy). Děkujeme.

25.7.2004

Upozornění:

Příští dýchánek se koná již 13.8.2004 u "technika" na zahradě.  Kdo dodá sele k upečení se ještě domluvíme.

16.7.2004

Červencový dýchánek byl překvapivý vysokou účastí (že by zabraly puntíky ?), jakoby valašští fajfkaři dali přednost kouření s kamarády před dovolenou s rodinami. Chtěli jsme ho pojmout jako zdraví prospěšnou akci a usadili jsme se před "naší" kolibou v zahrádce. Černý bouřkový mrak nám ovšem zhatil plány a my jsme zbaběle prchli do lokálu. Nepomohly ani speciální pokličky na pivní sklenice.

Řešila se spousta zajímavých věcí, zatím v teoretické rovině uvažujeme o účasti na mistrovství Evropy v pomalém kouření dýmky na podzim v Dánsku. Prozatím jsme myšlence uspořádání výpravy docela nakloněni.
Nástěnkář Radim Přikryl poreferoval o výskytu brouka drvopleně smrkového Chorystylos dhozcusLin.1904, se kterým se setkal během víkendového pobytu v hlubokých lesích bývalého vojenského prostoru poblíž Prostějova. Referát se setkal s velkým ohlasem, byl oceněn zvláště fojtem, jenž je vzděláním lesník.
Fojt nám povyprávěl o svém náhodném setkání se světoběžníkem, českým vystěhovalcem, Rudolfem "Ray" Kocurkem, touto dobou žijícím na Faerských ostrovech. Náš fojt je člověk přátelský a krotký, viděl hromotluka s licousy a fajfkou v levém koutku, a už se k němu hrnul. Strávili spolu v přátelském rozhovoru několik hodin, a vypadá to, že náš Fajfklub získal další spřízněnou duši. Ray slíbil, že nás bude čas od času informovat o svých výpravách po světě a my se o jeho zážitky rádi podělíme na našich stránkách. Rayovu fotografii nemáme, protože fojtovi došly baterky ve fotoaparátu (sic!), a u sebe měl pouze fotografii v cestovním pase, kterou Ray ovšem odmítl vydat.

Zvláštní ocenění si zaslouží opět naše "světluška", s precizností sobě vlastní označil všechny (!) klubové zápalky jmény členů. Ještě loď v láhvi a bude to všechno ...  


18.6.2004

Konal se další pravidelný "dýchánek". Účast byla chabá, nepřišli dokonce ani "záznamník" a fojt, jinak pověstní železnou pravidelností své docházky. Zápisu se pohotově ujal "světluška" Víťa Mackovík a už lítaly černé puntíky :-) , které nástěnkář druhého dne pohotově vytvořil a rozeslal :-) Při té příležitosti (jsem) zrovna vytvořil "černou známku" (viz stanovy), která ovšem zatím nebyla použita.

21.5.2004

Náš spolučlen Dalibor Krampl složil úspěšně námořní kapitánské zkoušky. Blahopřejeme! Na pátečním dýchánku mu ostatní členové našeho spolku vyjádřili svůj obdiv. Byl nám dokonce zapůjčen k nahlédnutí jeho novotou vonící a slanou vodou pokropený kapitánský průkaz. Dalibore, jsme na tebe hrdí !

1.5.2004

Vstup do EU proběhl důstojně, oslava nebyla nikterak bujará, ale pocit jsme měli velmi dobrý. Viz AKCE.

28.4.2004

Fajfklub společně s celou naší zemí vstupuje do Evropské unie. Ať už jsou názory na vstup jakékoli, rozhodli jsme se zúčastnit slavnostního aktu o půlnoci posledního dubna na náměstí ve Valašském Meziříčí, kde bude vztyčena vlajka EU za zvuku státní hymny a vůně našich dýmek. Nebo tak nějak. Jinými slovy, Valašský Fajfklub se do Unie prokouří. Pozvánka ZDE.

 27.4.2004

Předání čestného členství se nekonalo, poněvadž pan Vermuelen nedorazil. Odkládá se na neurčito, budeme informovat.

17.4.2004

Jarní dým 2004, jinak klubový přebor v pomalém kouření dýmky, je úspěšně za námi. Poseděli jsme, zakouřili, navštívil nás pan Jameson z Irska, tradičně s červenou čepicí a ceny předal meziříčský starosta.  Došlo k aktu ustanovení oficiálního "Věčného ohně" Valašského Fajfklubu, přesně dle stanov se o to zasloužila naše světluška (viz stanovy), jinak vážený ing.Vít Mackovík.  Věčný oheň ZDE, Jarní dým v sekci "akce", zkratkou ZDE.

Dále byl projednán možný patronát našeho klubu nad novým vozem meziříčského  hasičského sboru ( v duchu hesla, které mají sklenáři - vítr je náš nejlepší přítel, tak proč by dýmkaři nemohli být přáteli hasičů :-)

Jestli vše dobře dopadne, příští sobotu udělíme čestné členství v našem klubu starostovi holandského města Bussum, kteréžto město je městem partnerským našemu městu ( tak tohle je slohový klenot :-). Starosta se jmenuje Piet Vermuelen a je současně zástupcem královny a tajemníkem. Doufám, že jsem to příliš nezkomolil, pokud jsem některou funkci uvedl nepřesně, omlouvám se mu tímto, a slibuji nápravu. Po předání zcela určitě přineseme reportáž. Doufám, že i fotografie. ( Tímto apeluji na některého z majitelů digitálního fotoaparátu z řad našich členů, aby akci řádně zdokumentoval a snímky předal nástěnkáři-webmasterovi, který holt nemůže být u všeho. ) 

6.4.2004

Všechny členy zveme srdečně na klubový přebor v pomalém kouření dýmky "Jarní dým 2004". Kouřit se bude Virginia Light, dýmka libovolná, vlastní.  Pozvánky rozesílá fojt, ale jedna je i ZDE.

5.4.2004

Prozatím se daří stránky aktualizovat poměrně často a "furt se něco děje". Nemusí tomu ale být stále, proto nabízím upozornění prostřednictvím e-mailu, když se na našich stránkách objeví něco nového. Pokud máte zájem kontaktujte prosím webmastera.

4.4.2004

Na "Bé tým" nedošlo, do Olomouce jsme vyrazili v počtu čtyř lidí. Poněkud vlažné atmosféře soutěže odpovídal i výsledek našich borců. Jeden atakoval první desítku, ostatní skončili v druhé polovině startovního pole  -nebo snad v první polovině, bráno podle času vyhasnutí dýmky :-) Více v sekci Akce nebo zkratkou ZDE.

30.3.2004

Probíhají intenzivní přípravy na  "8.Hanácké kóř " v Olomouci, 3.dubna. Snad neuděláme Valachom ostudu. Možná vyšleme aj "Bé tým", když už nebudeme nejlepší, aspoň nás bude nejvíc. V současné době sháníme roztleskávačky a rozkuřovačky. Dvoupatrový autokar je domluvený a dresy vyprané, dýmky vyleštěné, kouřové kanálky protažené. 

25.3.2004

Týdeník Jalovec zveřejnil na naši žádost opravu chybně napsané adresy. Potud vše v pořádku, děkujeme. Oprava ovšem vyšla pod titulkem "Fajklub na Internetu". Je vidět, že jehličnanovým redaktorům dělá slovo Fajfklub neskutečné potíže. Výstřižek ZDE.       

 21.3.2004

Byla spuštěna anglická verze :-) našich stránek. Angloameričané se asi budou divit. Viz odkaz na úvodní straně nebo ZDE.                                                                                                                                          

20.3.2004

Na řádném dýchánku bylo po vášnivé debatě přiznáno "čestné členství in memoriam" Pepku Námořníkovi, a to u příležitosti jeho svátku. Blahopřejeme. Ozvaly se i hlasy, navrhující jiného Josefa, a to Visarionoviče, ale uznali jsme, že negativní stránka jeho osobnosti převažovala nad stránkou pozitivně - dýmkařskou.

17.3.2004

Informace o našich stránkách se díky aktivitě mluvčího radnice pana Beneše objevily mj.v regionálním týdeníku Jalovec. Bohužel se opět projevila bolest našich novinářů, a to nepřesná interpretace informací. Odkaz v Jalovci směřuje čtenáře na chybnou adresu www.fajfclub.wz.cz, kde ovšem najdou akorát tak oblíbenou "chybu 404-dokument nenalezen". A náš fojt se jmenuje střídavě Metolička a Netolička. Ovšem po tom, co při informování o podzimní soutěži novináři zaměnili počty soutěžících "dvaatřicet" za "třiadvacet", kdy přejmenovali rozhodčího Dušana Jurka na "Duška Jurka", se celkem ničemu nedivíme. Jestli novináři takto kvalitně informují i o věcech, kde můžou nepřesné nebo zkreslené informace někomu uškodit tak pomáhej nám Bůh ...