O starostovu fajfku ...

Mistrovství Valašska v pomalém kouření dýmky "O starostovu fajfku".


Soutěž se koná každoročně v domovině našeho klubu, ve Valašském Meziříčí. Nultý, zkušební,  ročník  se konal v roce 2002 v  Divadelní kavárně v zámku Žerotínů. Další ročník, oficiálně první,  se již přemístil do větších prostor naší mateřské Koliby. Soutěž měla tehdy velký úspěch,  podpořený i atraktivním prostředím stylové valašské hospody. A to nás utvrdilo v tom, že to asi děláme dobře a máme pokračovat.

Ročníky byly různé. Někdy byla soutěž spíš komorní, jindy zase velkolepá - pořádali jsme mimo jiné výstavu dýmek, na kterou jsme účastníky soutěže odvezli autobusem, vyráběli jsme originální upomínkové předměty, promítali obrázky, chodili v kostýmech, každá soutěž byla prostě trochu jiná než ta předchozí.

V roce 2014 nás situace přinutila opustit Kolibu. Z nouze jsme udělali ctnost a uspořádali nakonec nečekaně úspěšný dvanáctý ročník v železničním stylu v nádražní restauraci. Víme, že to není definitivní řešení a že nás v každém dalším ročníku žeká vymýšlení "kam s ní". Ale poradíme si, i kdybychom měli kouřit na louce pod stanem. Což nás možná doopravdy čeká.

Třináctý ročník 2015 klapnul. Opět mimo Kolibu, tentokrát ve skvělé valašské hospodě U Mokrošů na přehradě Bystřička.

Čtrnáctý ročník v roce 2016 nás ovšem šokoval - účast 56 soutěžících byla fantastická, a kdybychom měli kapacitu a nechali soutěžit i všechny členy domácího klubu, byli bychom vysoko nad šedesátkou. Úžasný zážitek!

Po patnáctém ročníku 2017, který byl, dle našeho skromného názoru, také veleúspěšný, jen doufáme, že nám protikuřácký zákon nezhatí ty další.

Ročník 2018 se také nezhatil - i když nás vrhl do náruče hostinského, který si za zavřenou hospodu nastavil takové ceny za jídlo a pití, až jsme se před hosty styděli. Ale byli jsme pod střechou, a to je hlavní.

Sedmnáctý ročník, v roce 2019, byl ve znamení filmové tvorby. Vzchopili jsme se k heroickému výkonu, který již asi nezopakujeme. Ale zase - nikdy neříkej nikdy, třeba nás čekají ještě zářivější zítřky.

Pak nastala dramatická pauza. Kvůli Covidu jsme osmnáctý ročník uspořádali až v roce 2022. Se živými obrazy. I když to původně mělo být o získání řidičáku v osmnácti letech ... 

Devatenáctý ročník proběhl v duchu nových objevů o největším Čechovi a o jeho spojení s dýmkařským světem.

Nyní máme za sebou jubilejní, dvacátý. 

Co dodat - máme to nejcennější, co můžeme mít - jsou to dvě party lidí. Jedna je ta, která soutěž pořádá a stará se o její hladký průběh. Druhá je ta, která za námi jezdí a soutěž si spolu s námi užívá. Jedna bez druhé by neměla smysl a jen díky symbióze těchto dvou skupin lidí se nám daří to, co nás tak baví.

A tak si s námi pojďte zrekapitulovat historii ...  v podobě písemné, fotografické a v posledních letech díky našem Zdeňkovi i audiovizuální. 

     

   20. ročník soutěže "O starostovu fajfku" - 2024  
   19. ročník soutěže "O starostovu fajfku" - 2023  Zde záznam ze Zdeňkovy kamery - mj. celá přednáška
   18. ročník soutěže "O starostovu fajfku" - 2022 Zde je krátký film z narozeninové oslavy :-)
   17. ročník soutěže "O starostovu fajfku" - 2019 Tady najdete dokument o 17. ročníku "Fajfky", jako vždy z rukou, kamery a počítače našeho Zdeňka
    16. ročník soutěže "O starostovu fajfku" - 2018 Krátký film z roku 2018 najdete zde.
   15. ročník soutěže "O starostovu fajfku" - 2017 I v roce 2017 vznikla reportáž z kamery našeho věrného kameramana Zdeňka

   14. ročník soutěže "O starostovu fajfku" - 2016

Videoreportáž z fajfky 2016 - opět Zdeňkovo dílo.
   13. ročník soutěže "O starostovu fajfku" - 2015
 
Tady máme Zdeňkův dokument z ročníku 2015, stojí za to, mrkněte.
   12. ročník soutěže "O starostovu fajfku" - 2014
 
ZDE se můžete podívat na dokumentární filmeček o Fajfce 2014, který natočil náš dvorní kameraman Zdeněk.
   11. ročník soutěže "O starostovu fajfku" - 2013
 
 

   10. ročník soutěže "O starostovu fajfku" - 2012

    9.ročník soutěže "O starostovu fajfku" - 2011
    8.ročník soutěže "O starostovu fajfku" - 2010

    7.ročník soutěže "O starostovu fajfku" - 2009

    6.ročník soutěže "O starostovu fajfku" - 2008
   5.ročník soutěže "O starostovu fajfku" - 2007
   4.ročník soutěže "O starostovu fajfku" - 2006
   3.ročník soutěže "O starostovu fajfku" - 2005
   2. ročník soutěže "O starostovu fajfku" - 2004
   1. ročník soutěže "O starostovu fajfku" - 2003

 

 
 


x