Aktuální dění v klubu ...

  Co se kde šustlo a měli byste o tom vědět


 
 

ARCHÍV

ZDE najdete aktuality roku 2005

ZDE najdete kompletní ročník 2004
 


Malý kalendář
plánovaných akcí:

20. ledna 2007
  Exkurze členů VF v elektrárně Dukovany aneb kouření pod chladícími věžemi"

leden 2007  Jubilejní        shromáždění VF

březen 2007 Soutěž O starostovu fajfku

další plánované akce ještě nemají stanovený pevný termín konání nebo o nich nevíme :-)
 


 

 

*** Valašský Fajfklub přeje všem přátelům v dýmce bohatého Ježíška, hodně štěstí v roce 2007 a dlouhý a voňavý kouř. ***

27. a 28. prosince 2006

    Úplně nečekaně jsme se sešli, a to dokonce dvakrát !  Poprvé to bylo na neplánované akci na Kolibě, kde jsme se setkali o středečním podvečeru. Iniciativa vyšla z "informatické sekce",  a bylo z toho velmi příjemné posezení u džbánku červeného.
    Z horského panství pak přišla zpráva, že bychom mohli ve čtvrtek uskutečnit předsilvestrovské setkání, a to v hospodě "Ranč" na hřebenu Malé/Velké Lhoty.  A byla to další pohodová  událost.  Autobusem nahoru do kopců, hor a strání, posezení u krbu  v prima hospůdce ... ovšem sílící vítr a nečekaný příděl sněhu spolu s teplotou spadlou pod bod mrazu nás odrazovaly od plánované pěší cesty domů. A tak jsme vyrazili směrem k technikovu panství, cestou se zahřívajíc improvizovaným ohňostrojem z vlastních zdrojů. U Dalibora jsme omrkli nový přírůstek v dýmkové sbírce -krásnou dámskou dýmku, patřící technikově paní, snědli hromadu chlebíčků,  požili něco ginu s tonikem a nechali se technikovým Bentleyem odvézt domů.

Slibuji, že je to pro letošek již opravdu všechno a příště se setkáme na zbrusu nové stránce s nadpisem Aktuality 2007 .

14.prosince 2006

    Tak, a pro letošek to máme za sebou.  Sešli jsme se letos naposled na Kolibě, a bylo nám skvěle. Úplné bilancování uplynulého roku proběhne až na Jubilejním shromáždění v příštím lednu, takže jsme jen tak probírali, co se letos stalo, přihodilo, co se komu povedlo a naopak. Prožili jsme toho letos s kamarády spoustu, soutěží, výletů, setkání ...
     Pak jsme se odebrali k vánočnímu stromu, kde na nás čekala hromada dárečků -děkujeme, Ježíšku- no prostě vánoční pohoda. Lojza nám povyprávěl o svém slavném vítězství v Opavě, zkoukli jsme jeho vítěznou dýmku. Omrkli jsme s uznáním i dýmky vytvořené opavským Jirkou Zapletalem - hezké kousky. Vytvořili jsme pravidla pro obnovenou možnost korespondenčního členství a udělali jsme si společné foto. A to by tak asi bylo vše.  Příští Aktualitu najdete již na zbrusu nové stránce, a rok 2006 už bude patřit minulosti - bude odpočívat v Archívu.
 

A tady je naše poslední letošní společné foto, po kliknutí se zvětší do nového okna. Chybí na něm bohužel dva opozdilí příchozí a dva členové, kterým jiné povinnosti nedovolily zúčastnit se vánočního setkání.

 

12.prosince 2006

     Zodpovědný trénink se vyplatil. Své první sladké, nebo spíš latakiově zauzené, vítězství si z Hoštic dovezl praporečník Lojza. Reportáž z pera samotného vítěze najdete v Akcích, nebo přímo ZDE.  Touto akcí, jak jsem už v minulé poznámce předeslal, končí letošní výjezdní aktivity klubu. Slavnostní ukončení letošní sezóny provedeme už tento čtvrtek, jako obvykle na Kolibě.

8.prosince 2006

   Reprezentační team pilně trénuje na zítřejší Mikulášské kouření, které se koná tradičně v zámeckých sklepích ve Velkých Hošticích u Opavy.  Účast na této soutěži, pořádané PC Silesia, bude poslední letošní výjezdní akcí  našeho klubu. Úplné ukončení sezóny pak nastane 14.prosince na předvánočním dýchánku.  O obou akcích budeme na těchto stránkách zcela určitě informovat.

1.prosince 2006

     Zcela mimořádná událost na zcela mimořádném dýchánku. Událost to byla tak mimořádná, že si zaslouží vlastní stránku v rubrice "Akce", nebo zkratkou ZDE.  Stručně, našim členům se po řadě pokusů a omylů a dlouhém úsilí podařilo vypěstovat vlastní tabák. A nejen vypěstovat, ale taktéž jej zpracovat do kouřitelné podoby. To znamená zvládnutí procesu sušení, fermentace, ochucování atd.
     Pro případné šťouraly musím uvést, že se jedná pouze o malé množství pro vlastní potřebu, nikoliv o jakékoliv komerční pěstování a výrobu. Všechny balíčky jsme řádně označili nápisy "
kouření v těhotenství může ohrozit zdraví vašeho dítěte". 
     Takže jsou na světě první směsi Fajfklub Made, a tak jako je první víno Svatomartinské, tak naše tabáky jsou Adventní.  A protože jsem sám nemohl ochutnat, nesmírně se těším na nejbližší řádný dýchánek.

17.listopadu 2006

     Řádně prouzená Koliba, hudební produkce v přízemí, členové klubu dobře ukryti v salónku v podkroví - neboli standardní průběh řádného dýchánku :-)  Pro těch několik málo co se nezúčastnili - probírali jsme tři důležité věci:
- v termínu řádného dýchánku v prosinci mají na Kolibě plno, vrcholí období předvánočních firemních akcí. Takže se sejdeme již ve čtvrtek čtrnáctého prosince, v obvyklém čase.
- naplánovala se účast na Mikulášském kouření v Opavě
- vymysleli jsme klubové podložky pod SPZ (resp.nálepky na ně). Kdo si chcete ozdobit svůj povoz logem našeho klubu místo toho, abyste na registrační značce propagovali svého prodejce Mercedes, Volvo, Audi, Bentley -ani nevím v čem všem všichni jezdíte, přelepte si jeho reklamu klubovou nálepkou. Náhled můžete vidět ZDE, objednávky směřujte na nástěnkáře, podrobnosti v diskuzi.
     Samozřejmě jsme probrali derby s PC Ostrava a spoustu dalších věcí. Prostě páteční pohoda, přestože byl svátek- volný den a k tomu velice příjemné, řekl bych až výletové,  počasí, sešli jsme se v téměř plném počtu.

11.listopadu 2006

     Právě jsme se vrátili z přátelského setkání/utkání s přáteli z PC Ostrava, které uspořádali ostravští kolegové ve stylové westernové hospodě v obci Klokočov u Vítkova, nedaleko Oder. Moc prima akce, po značném organizačním úsilí i slušně obsazená našimi členy.  Více si můžete přečíst ZDE.  Kalendář se s blížícím koncem roku začíná zahušťovat, GP Brno vynecháváme, a na řádném dýchánku tento pátek-svátek domluvíme účast na Mikulášském kouření v Opavě.

31.října 2006

     Dnes jsme dostali pozvánku na X. Grand Prix Brno 2006, která se koná v pátek 17.11.t.r. v Hustopečích u Brna. Přestože prostředí i program vypadají zajímavě, patrně reprezentační tým nevyšleme. Termín se kryje s řádným dýchánkem, a navíc je to necelý týden po našem plánovaném setkání-utkání s PC Ostrava. Takže brněnským děkujeme za pozvání, ale letos se už zřejmě nesetkáme.

29.října 2006

     Vrátili jsme se z Třebíče. Docela povedená podzimní akce, výsledky průměrné, cesta náročná, jídlo a pití kvalitní ( dalo by se říci přímo vynikající - speciálně zvěřina v motorestu u Třebíče na zpáteční cestě - prostě mňamka ). Více v dušičkové reportáži ZDE, nebo v "akcích". 
    Překvapili nás kamarádi z PC Ostrava, kteří se aktivně ujali organizace přátelského utkání na kterém jsme se domluvili před měsícem na Lučině. Takže -a tato výzva směřuje do našich řad- udělejte si čas 11.listopadu, jedeme za Ostravákama. 
     Kolegové z PC Silesia upozornili na změnu termínu Mikulášského kouření - posunulo se o týden, bude se konat 9.prosince, jako tradičně v zámecké vinotéce pana Hahna ve Velkých Hošticích u Opavy.  A pánové z Akademic PC Uherské Hradiště nás už dopředu pozvali na příští duben, kdy se bude v Hradišti konat další ročník Klání zemí Koruny české.
     Prezídium ADK přislíbilo znovuzprovoznění webovek ADK, uvidíme, moc iluzí si neděláme, rádi se ovšem necháme příjemně překvapit.
     Přestože politika na tyto stránky ani do činnosti klubu nepatří, musím alespoň lehce zareagovat na výsledky letošních komunálně-senátních voleb. V prvé řadě blahopřeji ke zvolení do městského zastupitelstva dvěma našim členům, Markovi a Jirkovi. Další zásadní politická událost, která se nás dotýká, je ta, že náš dosavadní příznivec a vítaný sponzor  "Starostovy Fajfky" se již znova starostou nestal a proto je otázka, co s naší soutěží bude dál. Přinejmenším s jejím názvem :-)

20.října 2006

     Řádný dýchánek. Pracovní povinnosti mne odvály jinam, takže jsem se nemohl zúčastnit. Nic mimořádného se, pokud vím, neprobíralo, účast byla slušná.  Chcete-li sem něco doplnit, dejte vědět.
    

16.října 2006

     Do Olomouce na doutníkovou soutěž vyrazil pouze jeden člen Valašského fajfklubu, a to praporečník Lojza.  Od jeho návratu uplynula sice už řada dní, podrobnějších informací se nám však zatím stále nedostává, neb praporečníkovi nefunguje připojení k internetu.  Takže namísto barvitého popisu modravého kouře z doutníku láskyplně baleného na stehně mulatky kdesi v Karibiku se zde dočtete pouze to, že Lojza skončil asi na osmnáctém místě z dvaceti sedmi účastníků.
     Mimo toho, že se tento pátek koná řádný dýchánek, chystáme se  na další letošní velkou akci - 28.října se koná Třebíčské kouření, a to už po jedenácté. Pozvánku naleznete ZDE.

3.října 2006

     Dostali jsme od přátel z Olomouce pozvání na soutěž v pomalém kouření doutníku "Holomócké dótník". Toto sportovní utkání se koná tuto sobotu, sedmého října. I když doutník nezapadá úplně do dýmkařské filozofie našeho klubu, předpokládáme v Olomouci alespoň symbolickou účast našich borců. Povedenou pozvánku můžete shlédnout ZDE.
     Malá oslava - naše webovky zaznamenaly již čtyři tisíce návštěv. Na to, že nejsou nikterak komerční je to docela hezké číslo.  Sezname boj se, šlapeme ti na paty :-)
22.září 2006

     Sešli jsme se na mimořádném dýchánku za účelem oslavy kulatin našeho spolučlena Jirky. Padlo několik lahví Jamesona, poseděli jsme do pozdních nočních hodin. Jirka od nás dostal povedenou "Krškovku" a dvoulitorvou láhev šampaňského, kterou jsme si přivezli z Lučiny.

17.září 2006

     Jsme zpátky z Lučiny, vesničky pod Beskydami, na břehu romanticky šumící Žermanické přehrady. Konalo se tam šesté Beskydské kouření, dýmkařská soutěž pravidelně pořádaná PC Ostrava.
     A hned v úvodu si neodpustím malou politickou odbočku - existuje Asociace dýmkařských klubů, jejíž je náš klub členem. Tato asociace má, dle mého názoru, opravte mne, jestli se pletu, na starosti hlavně komunikaci mezi kluby, organizaci společných akcí, společný vliv na sponzory atd. K tomu účelu byly mj.zřízeny webové stránky "www.dymkarskekluby.cz". Nejenže byly bez povšimnutí zřizovatele nejméně dva měsíce "hacknuty" nějakým tureckým záškodníkem, dnes opět nejsou v provozu a i když fungovaly, tak jediná relevantní informace na nich od začátku roku byla ta, že na podzim se koná "baronův pohár". Nad čím ovšem zůstává rozum stát, je to, že "asociace" dopustila konání "Otevřeného mistrovství Slovenska" na farmě Bolka Polívky v Olšanech ve stejný den, kdy se konalo Beskydské kouření. Nejenže se tato soutěž původně měla jmenovat "Mistrovství Valašska a Slovenska"- proti čemuž jsme protestovali, protože mistrovství Valašska  pořádá již řadu let náš klub, ale její konání mělo zřejmě fatální dopad na účast na Beskydském kouření. Mimo členů pořádajícího klubu a nás  se nezúčastnil nikdo z klubů v rámci ADK. Dokonce nepřijel ani nikdo z PC Silesia, z jehož řad je současný prezident asociace. Dle mého názoru je to ostuda ADK, a doklad toho, že za nitky v celém dýmkařském dění tahá jeden významný sponzor, který má větší slovo  než celá asociace, která prakticky nevyvíjí žádnou viditelnou činnost. 
     No a tak nás na skvělé soutěži v hospůdce u vody bylo přesně dvacet, z toho patnáct domácích, čtyři Valaši a jeden soutěžící starosta hostitelské obce. Atmosféra byla báječná, dosažené časy velmi slušné, organizace příkladná, prostě pohoda. Škoda, kdyby nás bylo třicet nebo čtyřicet, mohlo to být třeba ještě lepší.
     Dohodli jsme se s hostiteli, že ještě do konce roku uspořádáme klubovou soutěž "Valaši proti Ostravakom" na neutrální půdě. Více se o Lučině dozvíte ZDE.

Jedna technická poznámka: v pátek 22.září se sejdeme na Kolibě za účelem oslavy kulatých narozenin spolučlena Jirky.

Druhá technická: budeme vážně uvažovat o zavedení další funkce v našem klubu, a tou bude metodik-trenér. Je jasné, že postiženým bude Honza, protože prostě nemůžeme dopustit, aby stále vyhrával a nepodělil se s námi o své vědomosti a zkušenosti :-)

12.září 2006

     V sobotu 16.září vyrážíme do Lučiny na VI. Beskydské kouření pořádané PC Ostrava.  Dáváme přednost této akci před otevřeným mistrovstvím Slovenska v Olšanech "U Bolka", a to hlavně z následujícího důvodu - kamarádům z Ostravy dlužíme návštěvu, protože oni u nás na Starostově Fajfce nechybí nikdy, zatímco my jsme jejich poslední soutěž časově nezvládli.  V každém případě se moc  těšíme, pojedeme nejméně čtyři, možná nás bude i víc. Pozvánku naleznete ZDE.
      I z tohoto důvodu se ruší řádný dýchánek, který připadal na tento pátek, 15.9., a přesouvá se na další pátek, 22.září. A bude to dýchánek velkých rozměrů, protože jeden z nás slaví kulaté narozeniny :-)

20.srpna 2006

     Jsme zpátky z Proseče. Byla to bez přehánění jedna z nejúžasnějších výprav, které jsme kdy zorganizovali. Exkurze u dvou výrobců dýmek byla skvělým zážitkem pro všechny z nás. Reportáž z této náročné celodenní záležitosti  najdete v Akcích, nebo ZDE.

17.srpna

     V pátek 18.srpna se koná dlouho očekávaná a plánovaná událost, vyjíždíme na exkurzi do samého srdce českého dýmkařství, do Proseče. Navštívíme firmu BPK, jakožto největšího současného výrobce dýmek v ČR a firmu pana Hápa, jako podnikatele, který vyrábí dýmky takříkajíc "v malém". Moc se těšíme jak si rozšíříme obzory, věřím, že pořídíme rozsáhlou fotoreportáž, o kterou se pak podělíme na tomto webu.
     Informace pro ty, kteří se výjezdu neúčastní - řádný dýchánek, který připadá právě na 18.srpen se koná jako obvykle, jen vás tam bude méně :-)

     Další důležitá informace k nám přiletěla  ze Slovenska - ZDE najdete pozvánku na Mistrovství Slovenska v pomalém kouření dýmky, které se bude konat 16.září t.r. na farmě Bolka Polívky v Olšanech.  Uzávěrka přihlášek je 31.srpna, takže je potřeba zvážit, kdo má zájem na reprezentaci našeho klubu.

7.srpna

      Mobilisace! Sešli jsme se za účelem rozebrání si krásných dýmek "hliněnek", které nám dodal výrobce Kurdějovské keramiky pan Husák. Proces objednání, výroby a dodání sice nebyl zrovna krátkodobou záležitostí, ale s výsledkem jsme více než spokojeni. Jedná se o zdařilé repliky vídeňských kavárenských dýmek a celou řadu dýmek figurálních. Pro ilustraci několik obrázků  z nabídkového listu včetně současných cen ZDE.

     Dýmky jsou opravdu povedené, ovšem mají nectnosti dané použitým historickým materiálem, mimo jiné to, že po nějaké době se rozpálí jako hrnčířská pec a neopatrné dotknutí se rukou rozžhavené hlavičky znamená akutní riziko vzniku puchýře.  

     Druhá důležitá záležitost, kvůli které byla vyhlášena "mobilisace", bylo přesné naplánování akce "Proseč".  Vyrážíme v brzkých ranních hodinách v pátek 18.srpna.     

       A zde vidíte některé ze šťastných majitelů nových hliněnek:

15.července

     Proběhlo slavnostní přijetí dvou nových členů, jako již tradičně v sídle technika Dalibora. Přečíst si o tom můžete ZDE. Záležitost byla pojata jako mimořádný dýchánek, kde jsme projednali mj.případnou návštěvu výstavy zesnulého dýmkaře Jana Kopy v Brně, plánovanou krátkou návštěvu Vídně a stanovení termínu námi chystané výstavy dýmek v muzeu v našem městě.    
     Dalším bodem programu bylo projednání stanoviska VF k plánovanému Mistrovství Valašska v pomalém kouření dýmky, které chce v září pořádat samozvaný valašský král Bolek Polívka. Jsme zvědavi, jak se Boleslav I. Dobrotivý postaví ke zjištění, že Mistrovství Valašska pořádá náš klub již od roku 2002.
     Opět se nám ozval náš přítel Ray Kocurek. Zůstal ještě v Alpách a pátral tam po pozůstatcích po vojácích z první světové války. Nemělo by to příliš společného s dýmkami a věcmi jim podobnými, ale mezi nalezenými drobnostmi se objevila i hlavička prastaré dýmky. Fotografie naleznete na Rayově stránce, odkaz vlevo nahoře.

7.července

     Doplnili jsme překlad článku ze zpravodaje Pipe Clubu of London o naší podzimní návštěvě metropole nad Temží. Precizní překlad vznikl péčí našeho praporečníka Lojzy. Zkratkou se ke stránce s článkem dostanete TUDY.

30.června

     Neděje se celkem nic zaznamenáníhodného, za zveřejnění ale určitě stojí informace, že ve dnech 10.7. 2006 až 30.7. 2006 pořádá brněnská Galerie pod skálou spolu s Pipe clubem Brno a výrobcem dýmek firmou Karel Krška výstavu  tvorby zesnulého dýmkaře Jana Kopy a všichni majitelé dýmek tohoto tvůrce jsou galerií zdvořile žádáni o jejich zapůjčení, více ZDE.
     Ještě jedna zajímavost prosákla z okolí samozvaného valašského krále Bolka Polívky. Ten se chystá na své farmě v září uspořádat soutěž v pomalém kouření dýmky pod názvem "Mistrovství Slovenska a Valašska ". Patrně neví o tom, že Mistrovství Valašska pořádá náš klub již od roku 2002. Předpokládáme, že se situace bude řešit na diplomatické úrovni a nebudeme muset přistoupit ke krajnímu řešení, kterým by byl bojkot Bolkovy soutěže.
     A perlička na závěr - Váš nástěnkář se osobně setkal s dlouholetým příznivcem našeho klubu Rayem Kocurkem. Pro více informací klikněte na odkaz vlevo nahoře.

23.června

     V rubrice Akce najdete reportáž z návštěvy Zemského ústavu pro výchovu dětí hluchoněmých. Mimořádná akce v mimořádném termínu, velmi povedená záležitost s příjemným závěrem ve společnosti praporečníkova Jamesona.

16.června

     Páteční pohodička. Letos poprvé (!) nám počasí umožnilo užít si vonného dýmkového kouře pod širou oblohou, lehce zastíněnou pouze reklamním slunečníkem nejmenovaného pivovaru. Protože toto pražské pivo všichni milujeme, nástěnkář pil svůj oblíbený gin s tonikem, fojt Jamesona a kofolu, pokladník Jožka si dal džbánek červeného a Jirka si objednával lahvové pivo jiné značky. Ostatní, byvše řidiči, museli se spokojit s nápoji lihuprostými.
     Sestava byla slušná, poněkud nás zaskočila pouze nepřítomnost praporečníka Lojzy, který je jinak znám svou důslednou účastí na klubových akcích.
     Rozebírali jsme obsah posledního čísla internetového občasníku Briár, který si objednali fojt a záznamník Kuba. Fojt taktéž přinesl poslední informační Kalumet, a tak bylo o čem klábosit. Jinak jsme probírali, pokud si vzpomínám: dostřel odstřelovačských pušek, Open Day na vrtulníkové základně v Bochoři, Family Days u zaměstnavatelů některých z nás a letmo jsme zmínili požadavek na předvolební guláš od dvou nejmenovaných členů klubu (právě jsem se zastyděl, protože politika nemá na půdě klubu co dělat. Ale proti guláši nikdo nic nenamítal).  Domluvili jsme definitivní termín exkurze v "hlucháku" a výpravu do Proseče a okolí, viz kalendář v levém sloupci. Každou chvíli by se měla objevit zásilka keramických dýmek a tak se všichni těšíme, až je vyzkoušíme. 
Podrobněji jsme se věnovali taktéž přípravě přijetí nových členů, protože se již blíží a je to jedna ze zásadní akcí letní sezóny.Čekateli Pavlovi jsme pochválili jeho  krásnou novou "Krškovku" .
     Neobtěžováni hudbou jsme, v klidu bafajíce, poseděli asi do deváté večerní, kdy se již sluníčko začalo sklánět k obzoru. Mezitím zahrádku opustily již i sympatické mladé maminky s batolaty, pro technika Dalibora přijel jeho řidič, a tak už nám nic nebránilo odebrat se k domovům.

13.června

     V pátek se sejdeme na řádném dýchánku, pozor, tentokrát je třetí pátek v měsíci neobvykle brzy. Téměř tropické venkovní teploty nám dávají naději, že v pátek poprvé posedíme pod slunečníky v zahrádce.
     Fojt jako člen Pipe Clubu of London obdržel zpravodajský občasník, ve kterém vyšel článek o naší podzimní návštěvě Londýna. Najdete ho ZDE, bohužel zatím bez překladu.


2.června 2006


     Fojt vyhlásil MOBILISACI a tak vše, co mělo ruce a nohy a bylo v dosahu komunikačních prostředků, seběhlo se v pátek o páté na Kolibě. Venku zima jak v ruském filmu, už asi desátý den prší, bylo nám dobře v hospůdce s hřející dýmkou v ruce . Když se teď, o několik dní později, při psaní těchto řádků dívám z okna, za kterým opět leje jako z konve, přepadají mě chmury. V tomto počasí je snad  k dýmce lepší svařené víno, než whisky s ledem. Na "mobilizovaném" mimořádném dýchánku se neprobíralo nic mimořádného, politiku neřešíme, a tak nás nadcházející volby nechaly v klidu. Jedinou perličku utrousil praporečník Lojza, když viděl jeden z fojtových "samorostů" - ptal se, jestli je předvolební, že je na ní nějaká bradavice nebo co. Byl zpražen ukrutným pohledem zprava a tím byla politika smetena ze stolu.
     Všichni doufáme, že se teploty přemístí k horní části teploměrné stupnice  a bude počasí, které trochu odpovídá kalendářnímu období. Už bychom rádi vyrazili do zahrádek, na čerstvém vzduchu se přece jen dýmá nejlépe.

19.května 2006

     Řádný dýchánek. Zdá se, že jarní únava pominula a činnost klubu začíná nabírat na obrátkách. Objevila se celá řada návrhů, co by se dalo v bližší i vzdálenější budoucnosti provést. V nejbližší době to vypadá na exkurzi do Ústavu pro neslyšící, vypadá to trošku divně, ale je to jedna z dominant našeho města, která je neprávem poněkud opomíjená. Další exkurzi plánujeme k výrobcům dýmek, patrně do firmy BPK a k panu Hápovi (snad jméno nekomolím). Dále jsme naplánovali přijímací ceremoniál, tradičně u technika v altánu, patrně 14.července t.r. , i nouzovou dešťovou variantu na Velké Lhotě.
      S nejvelkolepějším plánem ovšem přišel Dalibor, držitel námořní kapitánské licence, který navrhl týdenní vyjížďku po Jadranu pro zájemce z řad členů VF. Plán se setkal s živou odezvou, takže je docela možné, že některá z budoucích reportáží bude psána pod vlivem mořské nemoci. 
      Lojza patrně v dohledné době pojede na tři měsíce do USA, a tak přislíbil zprostředkování dovozu další várky dýmek pěnovek. Jak poznamenal fojt, Lojza se stane oblíbencem amerických celníků, zvláště při předpokládaném počtu cca 30 kusů.
      Ještě jsme řešili objednávku replik keramických dýmek, stav tabákových rostlinek, které nadšenci pěstují pro vlastní potěchu ...
      Dýchánek jako už tradičně v nejlepším překazila hlasitá hudba z přízemí koliby, kde se dvojice muzikant-zpěvačka pokoušela přesvědčit přítomné hosty k tanci. Výsledek jejich snahy jsme již nezaznamenali, neboť jsme se lehce ohlušeni zamířili k domovům.

18.května 2006

    
Na půdě klubu se vcelku nic zásadního neděje, na všechny přišlo jaro, agrotechnické lhůty tlačí, a tak nikdo nemá příliš myšlenek na posedávání u krbu s dýmkou v ruce.  Uvažovali jsme o jedno- či dvoudenním výjezdu do Vídně, ovšem s roztrpčením jsme zjistili, že tamní věhlasné Tabakmuseum ukončilo činnost a sbírky byly rozprodány.  A jen kvůli krásnému modrému Dunaji tam asi nepojedeme ... Takže zbývá zítřejší dýchánek, na který se všichni těšíme. Mj. probereme blížící se konec zkušebního období kolegy Karla, takže patrně v dohledné době proběhne přijímací ceremoniál.

     Volný čas jsem využil alespoň k mírné optimalizaci těchto stránek. I tak zůstávají poněkud konzervativní, ovšem zásadní rekonstrukce narazila na odpor členstva našeho klubu. Takže možná někdy v budoucnu.     
     Fakt je ovšem i to, že když převáží forma nad obsahem, může to být na škodu. Tím samozřejmě nemám na mysli nikoho konkrétního,  ale i v rámci naší "Asociace" by se určitě nějaký příklad našel :-)

24. dubna 2006

     Klání ZKČ je za námi, byla to velmi dobrá akce. Na to, že ji Hanácký dýmkařský klub připravoval v krátkém čase, když se pořádání vzdali pražští kolegové, byla přímo excelentní.  Atmosféra vynikající, program příjemný, zabíjačkové pochoutky výborné, tabák voňavý, soutěžní dýmka sympatická ... Co se týče výsledků, díru do světa jsme neudělali, ale byl to skvěle strávený den ve vynikající společnosti.  Více v reportáži v rubrice Akce, nebo zkratkou ZDE.

11. dubna 2006

     Blíží se VI. Klání zemí koruny české - 22.dubna v Olomouci. Po skvělé zkušenosti z loňského roku se zcela určitě zúčastníme. Oficiální přihlášky je třeba poslat do 15.4., takže kdo máte zájem o reprezentaci (a historickou tramvaj a zabíjačku a dýmku od Jan Pipes) dejte vědět obratem, nejlépe ihned. Pozvánka ZDE.

7. dubna 2006

     Konala se malá oslava. Připili jsme si k třítisícímu přístupu na naše stránky (když už jsme prošvihli tisící a dvoutisící :-) Oslava byla zahájena krátkým státotvorným projevem fojta a neméně krátkým webotvorným projevem  nástěnkáře, za uznalého pokyvování technika klubu a jeho drahé polovičky. Více se nás této slavnostní události nezúčastnilo, nepočítám-li pana Jamesona, který se ovšem konce oslavy nedočkal a opustil nás, ani nevíme kdy.

26. března 2006

    Nejmenovaná "Vyvolená" TV stanice uvádí cyklus dokumentů o dvanácti úspěšných českých  podnikatelích. Jedním z nich je známý výrobce dýmek Oldřich Jirsa. Dobrá zpráva pro ty, kterým desetiminutový dokument utekl - je ke stažení na stránkách www.dvanactodvaznych.cz , ve formátu .avi, cca 23 MB.  Mimo vyprávění o podnikání v českých krajích je v krátkém filmu vidět vznik jedné dýmky od kostky surového briéru až po finální úpravu.

18. března 2006

     A je za námi 4.ročník Starostovy fajfky. Angličanům kontrolovali tělesné dutiny na londýnském letišti Gatwick, takže soutěž nestihli, ale projevili jsme s nimi soucit alespoň kouřením podle ostrovních pravidel. Vše proběhlo v pohodě, přijela spousta přátel, kteří se u nás objevují každoročně, viděli jsme ovšem i spoustu nových tváří. Více podrobností ve stručné reportáži ZDE, nebo za několik dní v článcích v regionálním tisku (tam se ovšem pravděpodobně dočtete hlavně to, že soutěžily i dvě ženy, a jedna z nich vyhrála soutěž o nejhezčí dusátko).

11. března 2006

     Podařilo se mi obnovit provoz vzkazovníku v členské sekci. Doufám, že bude fungovat alespoň tak, jako ten dosavadní, a že se nepoloží i nový poskytovatel služby (když k němu přejde část těch, kteří používali službu od toho, co zkrachoval :-)))

10. března 2006 - Ať žije Josef !!!

     Proběhla mobilisace, zdravé jádro Fajfklubu dorazilo na Kolibu, kde byla provedena kontrola a další upřesnění úkolů ke Starostově Fajfce. Fojt nás rovněž seznámil s výsledky dojednávání účasti kolegů z Pipe Club of London, kteří byli na letošní SF pozváni během naší návštěvy Londýna vloni na podzim.
Neméně důležitá část programu ovšem byla i oslava svátku našeho pokladníka Josefa, který správně usoudil, že v den soutěže na slavení nebude čas, a tak jsme si láhev Jamesona bratrsky rozdělili s týdenním předstihem. 

8. března 2006

     Novinka! Byl přivezen soutěžní tabák "Black Cavendish Mosquito", podrobné info v sekci Starostova Fajfka.

6. března 2006

     Přípravy na soutěž pokračují, na pátek 10. je vyhlášena "mobilisace", všechno co má ruce, nohy a fajfku se sejde v 16,30 na Kolibě. Zásluhou našeho fojta jsme získali nového sponzora naší klubové činnosti, je to společnost pana Grafa, obyvatelé Valmezu dobře vědí, že hlavní obor podnikání  jeho firmy se vhodně doplňuje s činností našeho spolku. Protože si nepřeje přílišnou publicitu, považujeme za nutné poděkovat mu alespoň touto cestou. Viz též rubrika "Sponzoři".

17. února 2006 - řádný dýchánek

     Poslední dobou se snad již stává pravidlem, že na neoficiálních a mimořádných akcích se schází více členů VF, než na řádných dýcháncích. Zvláště s přihlédnutím k blížící se "Starostově fajfce" (přesně za měsíc !) je to poněkud tristní. Hlavním úkolem dýchánku bylo rozdělení konkrétních úkolů jednotlivým členům, nebylo však téměř komu co přidělit. Do termínu soutěže bude nutné se ještě přinejmenším jednou sejít, termín bude určen dle potřeby.
    Mimo soutěžně-organizačních záležitostí jsme probrali dvě věci: dubnový dýchánek se bude konat jako výjezdní zasedání ve Vsetíně, akci organizuje Aleš, a schůzka bude zpestřena ochutnávkou piva ve vsetínském soukromém pivovaru. Přeprava na místo stylově vlakem.
    Další věc se týkala naší účasti na letošním "Klání zemí koruny České", které se koná 22.dubna v Praze. Žádáme tímto členy, kteří mají zájem o účast, aby si toto zavčasu rozmysleli a zvážili. Příliš informací o "Klání" zatím nemáme, ale má se konat v Top Hotelu Praha, patrně v tom stejném, ve kterém proběhla volba letošní České Miss. Pochybuji ovšem, že by tam nějaká zapomenutá misska čekala na valašské fajfkaře.  Akce to bude organizačně náročnější, bude nutné  řešit dopravu a ubytování, je proto potřeba, aby si členové VF opravdu včas rozmysleli svou účast.

     Pro všechny zájemce o účast na letošní jarní "Starostově Fajfce": již byla připravena stránka s potřebnými informacemi, snadno k nalezení též pod odkazem v horní části.

10. února 2006

    Další neplánovaná akce. Fojt vyhlásil "mobilisaci" a vše co mělo ruce a nohy se seběhlo v pátek na Kolibě. Bylo potřeba probrat aktuální situaci okolo výstavy o historii dýmkaření na Valašsku. Situace se komplikuje, protože se nepodařilo zajistit předběžně přislíbené prostory v meziříčském muzeu. Pracujeme na náhradním řešení, ale patrně budeme muset ustoupit od záměru uspořádat tuto výstavu v termínu okolo jarní "Starostovy fajfky". Myšlenku ovšem v žádném případě neopouštíme, výstava se letos určitě uskuteční, a při příležitosti vernisáže uspořádáme přátelské pokouření s kolegy z nám blízkých PC. Na situaci okolo výstavy má do jisté míry vliv i to, že přetrvávající -spíše stále se stupňující- sněhová kalamita nám neumožňuje navštívit Vlastíka Šenkýře z PC Ostrava, který nám přislíbil zapůjčení své dýmkařské sbírky. Ta by měla tvořit jádro expozice. Vlastík žije na samotě v okolí Frýdlantu, a jeho usedlost je momentálně dostupná pouze na běžkách. A jak to tak vypadá, tak se s civilizací setká nejdříve tak v březnu :-)
    Karel přinesl nový průkaz člena VF, který vznikl přičiněním jeho-tisk, nástěnkáře-grafika, fojta-fotografie a praporečníka-koordinace. Dalo to fušku, ale kartičky dopadly excelentně. Karty budou sloužit nejen jako prostředek identifikace člena (například v případě jeho nalezení ve stavu, kdy není schopen mluvit), ale taktéž k uplatňování slev ve vybraných dýmkařstvích, a v neposlední řadě karta obsahuje ukrytý RFID čip, prostřednictvím kterého bude realizována registrace docházky na klubové akce a dýchánky. Pro ty, kteří dosud nedodali fotografii - je škoda kartičku nemít ;-)

     A pro připomenutí letošní nekonečné tuhé zimy několik fotografií ... pořízeny cestou na Kolibu a pak cestou domů (jsou poněkud roztřesené :-)

25. ledna 2006

      Naprosto neplánovaně proběhla skvělá akce. Sešli jsme se na Kolibě v úterý v podvečer za účelem fotografování na členské karty a projednání dalších záležitostí ohledně Starostovy Fajfky, která se tentokrát bude konat jako vícedenní akce s bohatým programem pod názvem "Valašské dýmkařské dny". Naprosto neočekávaným vrcholem večera však byla neplánovaná oslava kulatých narozenin našeho kameramana Zdeňka. Přivedl s sebou několik irských přátel v červených čepicích a bylo nám dobře. Debata se pak pochopitelně zvrtla v převážně nevážnou rozpravu, poprvé v historii klubu on-line zaznamenanou samotným fojtem přímo do klávesnice počítače. Praporečník při čtení záznamu druhý den trefně poznamenal, že je škoda, že fojt nedělal poznámku vždy, když se otočila další runda Jamesonů. Linearita  stoupající literární úrovně je v textu jasně patrná. Protože není vhodné otevírat svá nitra před širokou veřejnosti, plné znění záznamu je dostupné pouze ve členské sekci.

     Další gradaci dostala "dopisová přestřelka" mezi naším fojtem a prezidentem PC Brno ing.Kotulánem na téma naší účasti a následné reakce na Mistrovství ČR v květnu loňského roku. Od prezidenta PCB jsme dostali svolení ke zveřejnění dopisů, takže si je ZDE můžete stáhnout v plném znění, samozřejmě včetně původního textu našeho fojta a jeho dopisů, směřujících do Brna. Podotkl bych snad jen to, že -stejně jako prezident PCB za svým- si za záznamem z této akce stojíme, a nejsme si vědomi uvádění smyšlenek a polopravd, byť reportáže byly psány poněkud expresivně pod dojmem čerstvých zážitků. Ale v žádném případě již nechci přílévat oleje do ohně.

23. ledna 2006

     V pátek 20.ledna proběhl řádný dýchánek, se slušnou účastí. Mimo rychle se blížící "Starostovy Fajfky" -letos již 18.března- jsme probrali dávno již pozapomenutou účast na "Mistrovství republiky" v Brně 21.května loňského roku. A to z důvodu dopisu prezidenta pořádajícího PC Brno kterým reagoval na naši nepříliš lichotivou reportáž z této akce na našich stránkách, respektive na článek "Mistrovství očima fojta" tamtéž. Asi nemá valný smysl zde rozepisovat jednotlivé argumenty a fakta, zvlášť když nechceme bez svolení autora tento dopis zveřejňovat. V podstatě ale máme pocit, že situace trošku zavání politikou a ukazuje na jisté přetrvávající  napětí  mezi Pipe Cluby ČR a Asociací dýmkařských klubů. Ale nechceme to zbytečně rozviřovat, zvlášť když se inkriminovaná akce konala téměř před rokem.

     Aktivitou praporečníka zřejmě v dohledné době dojde ke zhotovení členských průkazových kartiček, čili prosím všechny členy o vstřícnost, více ve členské sekci.

9. ledna 2006

     V tisku se objevilo prohlášení našeho eurokomisaře Špidly, který si vzal na paškál diskriminaci něžného pohlaví v irských a britských klubech, převážně pak golfových. Protože se nás toto téma bytostně dotýká, zveřejňujeme zde jeho text v plném rozsahu. Již se těšíme, až se do nás pustí české feministky, dožadujíc se členství v našem klubu. Sice připouštíme, že jsme takříkajíc papežštější než papež, protože například i Pipe Club of London má mezi členy několik žen, ale nevidíme důvod zasahovat do našich stanov. Myslíme si totiž stále, že naše heslo "Bez politiky a bez bab"je jedna z nejlepších myšlenek, které nás kdy napadly.

 

ŠPIDLA VYVOLAL POLEMIKU VÝROKEM O ROVNOSTI ŽEN A MUŽŮ

BRUSEL 6. ledna

Až vstoupí napřesrok v platnost evropská směrnice o rovném zacházení pro muže a ženy ve službách, budou se jí muset přizpůsobit i golfové kluby, které zejména v Británii a v Irsku dodnes praktikují diskriminaci. V odpovědi na interpelaci z Evropského parlamentu to uvedl komisař pro sociální věci Vladimír Špidla.
Vyložil, že směrnice z roku 2004 "zakazuje všechny formy diskriminace založené na pohlaví, ať je přímá nebo nepřímá, při poskytování zboží a služeb veřejným nebo soukromým sektorem". Podotkl, že "toto zahrnuje i odpočinkové aktivity, například ty, které nabízejí golfové kluby".
Některé tyto tradiční spolky v Británii, v Irsku i dalších zemích znemožňují členství ženám. Jiné připouštějí, aby se ženy staly členy a chodily hrát, zamezují jim však přístup do pánských barů a kuřáren.
Směrnice nicméně obsahuje v preambuli ustanovení, podle něhož lze rozdílné zacházení připustit, pokud ho lze "zdůvodnit legitimním úmyslem", jímž je například "svoboda sdružování". Jinými slovy nelze prý zakázat, aby se někde sdružovali pouze muži, nebo pouze ženy, a druhému pohlaví byl přístup odpírán. Tam, kam mohou obě pohlaví, však nelze jakékoli rozdíly připustit.
Špidlova odpověď vyvolala polemiku v britském i irském tisku ohledně výkladu tohoto ustanovení. List The Daily Telegraph předpověděl, že její aplikace se dříve nebo později stane předmětem zkoumání Evropského soudního dvora.
Podle názoru odborníka na lidská práva Lorda Lestera, citovaného tímto deníkem, si lze představit, že "někteří reakcionářští neandrtálští muži budou stát o čistě pánské kluby, ty však budou živořit, protože smíšený golf je zábavnější". Labouristická europoslankyně Mary Honeyballová se radovala: "Je načase, aby se skoncovalo s těmito směšnými archaickými zvyky."
Podle listu Irish Independent lze Špidlovo dobrozdání použít v právním sporu se slavným irským golfovým klubem Portmanock, který sice v poslední době umožňuje ženám hrát, ale nabízí jim jen omezené členství. Právě o to šlo zřejmě irskému europoslanci Proinsiasovi De Rossovi, když dotaz zformuloval.
Špidla uvedl, že jeho starost o golfové kluby bude vzata v úvahu, až se bude zkoumat, zda byla směrnice správně převedena do britského a irského práva.

6.-7. ledna 2006

     Přejeme všem co nejlepší vstup do roku 2006 a hodně klidu, pohody a energie v jeho průběhu. A samozřejmě silný dech a dlouhý kouř.
Valašský Fajfklub má za sebou svou první letošní akci, a to tradiční Jubilejní shromáždění v Hranických loučkách. Zrekapitulovali jsme loňský rok, naplánovali leccos na ten letošní, zakouřili, popili, dobře nám bylo. Více ZDE.