Takhle jsme prožívali rok 2009

 


 

 

Podzim
Dlouhé Stráně - elektrárna
Exkurze v BPK Proseč
Vánoce
Výlet Polsko - Kraków

 Pozor pozor! Na Rypáčka přišlo jaro a zase si řádně rýpnul. Myslím, že teď už ho do slušné společnosti nikdo nepustí ...

            ... více

ARCHÍV

Archív novinek roku 2008 je ZDE

Aktuality roku 2007 se přestěhovaly SEM 

ZDE najdete aktuality roku 2006

ZDE najdete aktuality roku 2005

ZDE najdete kompletní ročník 2004

 

 


27.října

V
klubu se celkem nic neděje, a tak mrkněte rovnou do Akcí, byli jsme v Dalešicích.

19.září

   Cestou z Lučiny jsme s kolegy v autě diskutovali na vážná témata, o životě, kouření dýmky a vůbec. A co z naší diskuze vyplynulo? Jde to s námi z kopce. Nestačí už to, že do nás kuřáků tepou zákonodárci i sdělovací prostředky, ale ubližujeme si i sami. Například na přátelskou soutěž s pohodovou atmosférou jménem Beskydské kouření pořádanou PC Ostrava už několik let nejezdí
kromě nás, Valachů, vůbec nikdo. A navíc ubývá na soutěžích účastníků i celkově, takže se časem může stát, že budeme bafat o závod v pětici okolo jednoho stolu. Máme strach, že se jedná o trend, protože úbytek soutěžících pozorujeme i na jiných soutěžích, bohužel třeba i na naší Starostově Fajfce. Těžko říci, jestli za to může nedostatek času, ztráta potřeby přátelských vztahů s okolním světem, nebo prostě pohodlnost.
       Koneckonců i náš vlastní vlastní klub se potýká s podobným problémem, několik členů už neznáme prakticky ani z fotek, v termínech řádných schůzek mají údajně spoustu jiných povinností, případně na schůzku prostě "zapomenou" anebo se prostě ozvou jednou za půl roku a klub je jim, slovy fojta, jarním vánkem. No a na akce mimo náš domovský Valmez jezdí také
stále jen hrstka stále stejných tváří. Třeba je to jen přehnaný skepticismus, ale máme pocit, že nás moc světlé zítřky nečekají, a na vině nebudou jen bojovníci proti kouření.

9.září

   Přesně před měsícem jsme si posteskli, že na nás jdou podzimní chmury a ejhle, najednou se kalendář naplnil prima akcemi. Vlastíkovy narozeniny byly exkluzivní (i když jsem je odnesl nachlazením, inu, městský člověk neuvyklý drsným beskydským větrům :-)), část klubu jede tento týden na výlet, další část praporečníkovi na uhlí, za týden fičíme na Lučinu a Dalešice jsou tu cobydup.
      Do reportáže o Vlastíkově akci byly doplněny fotografie od záznamníka Kuby.

17.srpna

  Náš kamarád Vlastík Šenkýř z Pipe Clubu Ostrava slavil v plné svěžesti a s neuvěřitelnou vitalitou své sedmdesátiny. Obklopen svými koňmi, kozami, kočkami, psy a bandou kamarádů uspořádal třídenní akci ve westernovém stylu. A my se zúčastnili! Reportáž najdete v Akcích.

9.srpna

    Prázdninových dní ubývá, ráno je čím dál větší chladno, večer se dřív smráká. Léto zanedlouho skončí a musíme bohužel konstatovat, že se toho během něj mnoho neudálo. Na Dlouhé stráně jsme se nevypravili, Kraków jsme odložili na Vánoce, do Proseče se taktéž nejelo, ba ani na kostelní věž jsme nevylezli. No a na podzim to taky nevypadá bůhvíjak růžově. Mistrovství ČR na Ještědu, na které jsme se hodně těšili a připravovali se nakonec vůbec nebude konat na Ještědu, a jet si přes celou republiku zakouřit někam do běžné restaurace se nám moc nechce. Snad to zachrání Klání v Dalešicích a naděje vkládáme i do akce, která se bude konat od 14.do16.srpna, o které ale budeme moci psát až po jejím skončení :-). Snad se zbývající část roku nebude odvíjet v duchu cimrmanovského "Okamžiky očekávání vystřídaly okamžiky zklamání".

18.července

   
Goulash Open je historií, a to jednou provždy. Naše chuťové pohárky se ještě stále chvějí v dozvucích orgasmů, které zažívaly při dotyku se soutěžními gulášky. Ale protože v nejlepším je dobré přestat, příští rok se bude konat nová soutěž, a to Kyselica Cup 2010. Přečtěte si reportáž.

2.července
  
Chystá se jeden z vrcholů sezóny, a tím je třetí ročník klubové soutěže ve vaření guláše zvané "Goulash Open", (minulé dva ročníky najdete v Akcích). Letos to vypadá na zvlášť líté klání, protože bude zřejmě soutěžit pět nebo i více borců.

13.června

  Nástěnkář slavil hranatě-kulaté čtyřicáté narozeniny. A to, že na oslavu pozval členy Fajfklubu a navíc akci uspořádal v Hranických Loučkách u našeho Světlušky, byly pro Garfielda dva dostatečné důvody k tomu, aby sepsal reportáž. Najdete ji ZDE, nebo v Akcích.

16.května

  V termínu  řádného dýchánku 15.května proběhla velmi příjemná akce, která měla skoro až sportovního ducha. Téměř celý klub se sjel v našich oblíbených Hranických Loučkách u našeho neméně oblíbeného "světlušky". Slovo "sjel" je na místě, protože setkání připomínalo sjezd nějakého autoklubu, téměř každý účastník totiž přijel vlastním vozidlem. Náplň tohoto setkání byla dvojí - část spolku přijela za účelem turnaje v pokeru, který organizovala rožnovská větev klubu, tj.především Garfield a praporečník. A ti, kteří neholdují karbanu, se věnovali sportu mírně fyzicky náročnějšímu, na plácku vedle letní zahrádky proběhlo líté klání v pétanque. Obě disciplíny jsou sympatické tím, že se dají provozovat s dýmkou v koutku úst.
     Spolu s tradičními mexickými fazolemi a masem právě vytaženým z udírny to bylo velmi příjemně strávené páteční odpoledne, které se některým protáhlo až do soboty. Sportování nemá chybu :-).

20.dubna

   Nevídanou rychlostí mi ve schránce přistála reportáž z Olomouce, společné to dílo praporečníka a Garfielda. Velmi svěží čtivé dílko, ozdobené rozkošnými fotografiemi. Jen o kouření dýmek si tam toho moc nepřečtete :-) Reportáž naleznete ZDE nebo v Akcích. Slovy Garfielda:"Bůh žehnej Lojzovi za fotky".

18.dubna

   S neskrývaným nadšením se z Hanáckého kóře z Holomóca ozvali praporečník a Garfield. Jestli nekecají (je přece jen ještě duben alias apríl) tak to byla zřejmě opravdu povedená Akce s velkým A. Jako závdavek poslali fotografii hlavního rozhodčího a jeho asistentky. Jestli akce probíhala opravdu tak jak líčili v telefonu, tak kouření dýmky bylo letos v Olomouci zcela okrajovou záležitostí :-) . Těšíme se na reportáž s pikantními detaily.
P.S.: Trošku nám vrtá hlavou, odkud půvabná "takyrozhodčí" čerpala svou námořnickou inspiraci ..? Zdravíme "jachtařskou sekci" Valašského Fajfklubu :-)

 

 

12.dubna

   Téměř po měsíci -celkem se nic moc nedělo a navíc přišlo jaro a tak se dělaly jinačí věci, než sezení u počítače a kouření fajfky- jsme tady s aktualitkou. V polovině května se bude v režii klubu konat pokerový turnaj. Hlavní garant akce je Garfield a konat se to celé bude u Světlušky v Loučkách. Vůbec tomu nerozumím, ale prý se bude hrát Texas hold'em a pro ty, co neznají, budou na místě vysvětlena pravidla - takže neváhejte.

15.března

   Za třistašedesátpět dnů je tady Starostova Fajfka 2010! Ta letošní je už pryč. A bylo nám na ní dobře. Myslím, že jsme se neznemožnili, soutěž byla regulérní, zábavná, společnost skvělá -díky všem, kdo jste přijeli- a všichni jsme si to myslím užívali. Fotky už se pomalu schází, text začíná nabírat mlhavé obrysy, zanedlouho se tady někde objeví reportáž. Drobná annonce: ve schránce mi přistál další Rypáčkův Kvik - najdete ho vlevo pod roztomilým prasečím čumáčkem.

10.března

   Za pět dnů je tady Starostova Fajfka! Malá ochutnávka v podobě první ceny, moc hezké "Krškovky", kterou do soutěže daroval místostarosta Valmezu, je k vidění na stránce "Fajfky". Organizace zdá se klape, snad se v sobotu společensky neznemožníme :-). Ceny se hromadí, všechny možné papíry taky, programy se ladí ... držte nám palce, a hlavně si přijďte zakouřit!

27.února

   Předali jsme certifikát vítězi klubové soutěže Trafika roku. Zvítězila trafika "Pod Schodkama" pod náměstím, naše oblíbená paní majitelka je však bohužel dlouhodobě nepřítomná a tak ocenění převzal personál. Bohužel musíme říci, že velmi vlažně, téměř až s odporem (kdo má zase věšet jakousi ceduli, nenecháte chudáka ženskou na pokoji...). Takže dojem rozpačitý, snad bude příští rok lépe.

20.února

      Oslavili jsme na Kolibě Mezinárodní den kuřáků dýmky a těšíme se na Starostovu Fajfku. Přípravy jsou v plném proudu. Sledujte stránku Starostovy Fajfky. Ano, milí přátelé dýmkaři, je to tak, dočkali jsme se svého svátku!

Nejdříve jsme tomu nechtěli moc věřit, ale je tomu tak, 20.únor byl vyhlášen Mezinárodním dnem kuřáků dýmky za podpory dýmkařských klubů z celého světa. Podrobnosti naleznete na stránce IPSD - International Pipe-Smoking Day. Myšlenka vznikla, jak jinak, v Anglii a chce dát světu na vědomí, že dýmkaře spojuje společná láska k dýmkám s tím, že kouření dýmky má i svůj společenský a filozofický kontext, a že dýmkaři představují společenství, které podporuje zodpovědné používání tabáku. Věříme, že žijeme ve světě, kde má  kouření dýmky své místo jako součást životního stylu, a při zodpovědném provozování převažují jeho pozitivní stránky.

Prohlášení společenství kuřáků dýmky naleznete na www.IPSD.eu, a ZDE si můžete stáhnout originální leták v PDF.

       Valašský Fajfklub oslaví Mezinárodní den kuřáků dýmky na dýchánku přesně v den tohoto svátku, a praporečník jako člověk nejlépe komunikující anglicky byl pověřen zanecháním stopy na webu Internationa Pipe-Smoking Day. Klubový grafik a výtvarník Zdeněk přinesl na poslední mimořádný dýchánek v pátek 13.února samolepky s logem IPSD, takže Fajfklub může svým dílem přispět k popularizaci tohoto svátku.
        Zdeněk s nástěnkářem přinesli plakáty, pozvánky, papíry na stoly a pamětní listy pro Starostovu Fajfku, která je už na spadnutí. Probrali jsme další podrobnosti, mimo jiné přípravu trofeje pro člena Fajfklubu který se na Fajfce umístí nejlépe. Přestože byl pátek třináctého, nikoho nepotkala mimořádná smůla, snad jen nástěnkáře, který si zapomněl do tašky přibalit dýmky, a technika, který si vyšel ráno z domu jen nalehko -a do deváté večerní, než jsme se rozešli, napadlo venku patnáct čísel sněhu a řidič jeho Bentleye měl zrovna volno. Snad těch sedm kilometrů ke svému sídlu v polobotkách zvládl :-). A ještě jedna skvělá zpráva, Zdeňkovi se podařilo získat dalšího sponzora a příznivce naší soutěže, je to známý meziříčský plicní lékař MUDr.Trenz. Velmi vhodně doplňuje našeho tradičního sponzora z oblasti posledních věcí člověka, jehož nám-zákon-o-pohřebnictví-nedovolí-jmenovat :-).

8.února

    Brigáda u Světlušky je za námi, uff, bolí nás ruce ale máme pocit z dobře vykonané práce. Doufáme, že Světluška má stejný pocit jako my a neproklíná nás kudy chodí.  Akcička to byla celkově povedená, kromě práce bylo i dost zábavy, určitě se tady v brzké době objeví nějaké fotky (už jsou TADY).
     Pokračujeme s přípravou Starostovy Fajfky, zatím "na papíře", Zdeněk s nástěnkářem už mají plakát, pozvánky, papíry na stoly, pamětní listy, ba dokonce i omluvný list na dveře Koliby pro nic netušící návštěvníky, aby je z toho dýmu nekleplo :-).
     Trafiku roku jsme stále ještě nevyhlásili, protože tiskařská firma nezvládla výrobu samolepek, které v dotyčné trafice chceme umístit na dveře. Jednou se to ale podařit musí.

31.ledna

    Intenzívně pracujeme na Fajfce. Jsou vytištěny první materiály, chystá se plakát a pozvánky. Účast už přislíbili i ti, kteří u nás ještě nikdy nebyli :-). Do té doby nás ale ještě čekají dvě důležité věci. Vybrali jsme Trafiku roku a proběhne předání certifikátu dotyčné prodejně- podrobnosti by do týdne měly být zde. A konec týdne završíme brigádou u Světlušky, který nám poskytuje azyl a pohostinnost na našich výjezdních akcích- takže mu to musíme trošku oplatit. Myslím, že i z této "akce" se najde pár fotek a veselých historek. A navíc jsme TADY zjistili, že 20.únor je údajně vyhlášen Mezinárodním dnem kuřáků dýmky. Dosud jsme to netušili, ale přijde nám to fajn. Třeba na ten den vyhlásíme nějakou akci na propagaci naší záliby.

23.ledna

    Už se to blíží! Starostova Fajfka je za dveřmi. I když jsme teď oficiálně "nezařazený klub", věříme, že přesto -nebo právě proto- přijedou soutěžící ze všech klubů kteří k nám na Kolibu jezdili doposud, a k nim třeba i někteří od "těch druhých". Všichni jsou srdečně zváni. Koliba má nového provozovatele, který se k nám staví velmi vstřícně, a tak můžete čekat speciality z  krbu, valašskou kyselicu, Radegast a Plzeň na čepu a spoustu dalších dobrot.  Podrobnosti o přípravách budete nacházet v sekci "O Starostovu Fajfku".

19.ledna

   
Je na světě první reportáž roku 2009, stejně jako loni jsme se sešli v Hranických Loučkách na Jubilejním shromáždění, kde jsme zhodnotili loňský rok a zlehka naplánovali ten letošní. Obrovská pohoda a spousta želviček. Čtěte ZDE nebo v Akcích.

11.ledna

    A jsme tady s první letošní aktualitkou. Poprvé jsme -mimo termín řádného dýchánku- navštívili naši domovskou Kolibu. Zajímavé na tom je to, že dotyčná restaurace je od Nového roku v nových rukách. Nechtěli jsme vypadat jako smečka nedočkavá svého přídělu alkoholu, a tak jsme se domluvili na příchod v 17,15. Až na jednu výjimku jsme to všichni pochopili a před čtvrt na šest jsme podupávali v mrazu před naší oblíbenou dřevěnicí. Úderem čtvrt  jsme nakráčeli do lokálu jako jeden muž  ve vestách a s vlajkami v ruce, bylo to působivé antré :-).  Musíme říci, že náš první dojem byl docela dobrý, nažehlený personál nás vítal zlomený v pase, na čepu dva druhy piva rozumných značek, jídelníček velikosti Gutenbergovy bible, stěny bez umělohmotných stromů a svítící všechna světla ... uvidíme, zatím to vypadá nadějně.
      Příští víkend se těšíme do Hranických Louček na tradiční Jubilejní shromáždění, kde jako obvykle shrneme jak se nám dařilo a nedařilo v minulém roce. Jen je smutné, že na akci s tradičně stoprocentní účastí již máme několik omluvenek ... ogaři, kdo můžete, přijeďte aspoň na večer, anebo na snídani.

      Věříme, že rok 2009 nebude tak plný kotrmelců, jak někteří škarohlídi předpovídají, a pro dnešek se loučím se slovy našeho praporečníka Lojzy:" Nebojme se krize, bojujme s ní !".

 

 

 

   


x